Bu hayatta en hakiki değer eğitimdir. İlimdir, bilimdir, fendir, irfandır. Öğretmenlerimiz olmasaydı bu hayat çok manasız olurdu bence. Hepimizin hayatına dokunan öğretmenlerimiz vardır. İlk öğretmenimiz anne babalarımız. Bize ilk öğrettikleri ise sevgi. Sonra güven.

Evlatlarını karşılıksız seven en değerli varlık annelerimizdir.

Başkasının evladını karşılıksız seven ise öğretmenlerimizdir.

Ne mutlu bunu bilip yaşayan ve yaşatan öğretmenlerimize.

Maaş için, bir görev gibi yapılacak bir meslek değil öğretmenlik. İsteyerek, gönüllü bir şekilde ve tam bir fedakarlık isteyen bir meslektir. Böylesi öğretmenlere kavuşmak büyük bir şans.

Hani önce insan kendini bilmeli derler ya. İnsan kendini bilirse, kalbinde eğitim öğretimle ilgili arzu varsa zaten çocuklarımıza çok büyük katkılar verecektir. Böyle öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutluyorum.

Bir anne olarak çocuklarımın öğretmenlerinden memnunum. Biz bir çocuklar uğraşamazken onların 30 çocuğa birden aynı anda eğitim vermesi, bir şeyler öğretmeye çalışması çok kıymetli. Çok özveri isteyen bir meslek.

Şunu belirtmek istiyorum ki artık ebeveynler de bir nevi öğretmenlik yapıyor. En azından sorumluluk taşıyanlar çocuklarının eğitimden geri kalmaması için gerekirse ders çalışıp çocuklarına ödev yapmada yardımcı oluyor. Anlayamadıkları konuda onlara ders anlatmaya çalışıyor. Tabi çok zor oluyor ama şartlar ne yazık ki böyle... Kimi veliler de özel ders, kurs gibi alternatiflerle bu açığı kapatmaya çalışıyor. Ya imkanı olmayanlar ne yapıyor?

İşte bu şartlarda imkanı olmayan veya çocuğuna ders anlatabilecek birikimi olmayan ebeveynlerin işi çok zor. Allah zordaki herkese yardım etsin. Sonuç olarak Aristoteles'in dediği gibi 'eğitim kökleri acı, meyvesi tatlı' bir süreç. Zor ama sonucu güzel.  

Eskiden anne babalarımız derslerimizle, ödevlerimizle bu denli içli dışlı değildi. Ama şimdi eğitimde anne babalar çocuklarına bir öğretmen gibi bir role sahip olması gerekiyor.

Fakat asıl mesleği öğretmen olup da çocuklarımızın hayatına dokunan, onlarda iz bırakan eğitimcilere her zaman saygımız sonsuz..

Mesleğine sevgisini, şefkatini, merhametini ve tüm samimiyetini de katarak yapan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.