Mükemmelliği isteriz, anlatırız ancak; bir türlü yakalayamıyoruz.

Mükemmel bir varlığız ancak mükemmel yaşayamıyoruz.

Mükemmeli yaşayabilmek için mükemmel bir çevremizin inşa edilmesi gereklidir. Herkes mükemmelliği anlatır profesörü, öğretmeni, doktoru vb. ama bu mükemmelliği anlatanlar da mükemmele ulaşamıyorlar, yaşayamıyorlar.

Neden mi?

Anlatıyoruz, yazıyoruz ben de dahil bunu günlük hayatımızda uygulayamıyoruz, yaşayamıyoruz. Biz de uygulayamayınca nasıl mükemmel toplum oluşturabiliriz ki? Kendimiz problemli isek problemleri nasıl çözeriz ki? İdeal toplumu nasıl oluşturabiliriz ki?

Her şeyden önce çok ütopik mükemmelliği dayatmaya gerek yok. Basit mükemmellikten, ideal mükemmelliğe doğru zamanla toplumu ve kendimizi hazırlayarak başlamalıyız. Mükemmel yaşamadan mükemmelliği nasıl isteyebiliriz ki? Nasıl yaşanmasını isteyebiliriz ki?

Böylece hayat sürüncemede akıp gider idealiteye ulaşmadan hayallerde kalacaktır yıllardan beri... Toplumumuzdaki kaosun ana sebebi de ona göre budur. Yaşamadan yaşanmasını isteme, sadece konuşma anlatma yazma ile yetinme... Bu yeterli olmadığından hedefe varamıyoruz. Mükemmel toplumu ve çevreyi hepimiz istiyoruz; lakin gayret ve yaşamayla bunu faaliyete geçirebiliriz.

Bunu günlük hayatımızda yaşamadan olmaz.