Takvimden yapraklar bir bir düştü, ömür sermayemizden bir yıl daha eksildi.

Ve bizler, zaman denizinde yüze yüze 2023 limanına uğramış bulunuyoruz.

Bilmem ki, daha kaç limana uğrayacağız?

Kim bilir, kaçıncı duraktan sonsuzluk alemine göçeceğiz..?  

Şu mutlak bir gerçek ki, zamanın ve mekanın sahibinin dilediğinden ötesi yok, bu alemde. Ömürden giden koca bir yılı uğurlarken, işin bu kısmını es geçip sadece eğlence kısmına odaklanmak, -kişisel tercihlere saygılı olmakla beraber- bana pek mantıklı gelmiyor. 

Bu bahse, yazımızın sonunda kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Ama öncesinde, günün anlamına binaen insanlık tarihine dair önemli bir vakayı paylaşmak istiyorum. Umulur ki, Gönül Dağı dizisinde, Keller'in Rıfat'ın, "İnsan insan derler, insan nedir bildin mi sen?" sorusuna da cevap olur. 

Doğdular, büyüdüler, öldürdüler, öldüler...

Hikaye ederler. Ünlü padişahlardan biri tarih bilginlerini toplamış. "Bana" demiş,  "İnsanlık tarihini yazın!"

Yıllarca uğraşmışlar yüz cilt bir kitap yazmışlar. Develere yükleyip saraya götürmüşler. Huzura çıkarmışlar. Padişah, "Bunu kim okuyacak?" demiş, "Özetini yapın!"

Yine yıllarca uğraşmışlar; yazmışlar çizmişler, elli cilde indirmişler. Padişah "Bu da fazla" demiş, "Biraz daha özetleyin!"

Yine çalışmışlar çabalamışlar 10 cilde indirmişler. Padişaha sunmuşlar; fakat padişah bu süre içinde ömrünü sürmüş, yaşını başını almış, son demlerine gelmiş. "Okuyamam!" demiş. "Bir iki sözle özetleyemez misiniz?"

Bir birlerine bakışırlarken içlerinden biri "Padişahım" demiş, "Ben özetleyeyim:

-Doğdular, büyüdüler, öldürdüler, öldüler"

Evet, insanlığın bugüne dek tarihi bu sözlerle özetleniyor.

Dileriz ki,"Doğdular, büyüdüler, yaşadılar, yaşattılar" diye özetlensin.

İşte insanlığın tarihi bu...

Yılbaşı çılgınlığı...

Yeni yıla girdik. 

2022 yılı tarihteki yerini alırken, 2023'e merhaba dedik. 

Bu zaman denizinde akıp gider iken 2023 limanına demir atmış bulunuyoruz.

Dünyayı yaratan, canlıları var eden İlahi Kudret, zamanın ve mekanın da mutlak sahibi.

Bunda zerre şüphe yok!

Zamanın sahibi, 2022 yaprağını kapatıp 2023 sayfasını açtı. Biz buna yılbaşı dedik. Ama işbu tarih sahnesinde bizlerin rolü ne?

Bizi biz yapan; tercihlerimiz, yol ayrımlarında attığımız adımlarımız değil mi? Ömrümüzden bir sene eksildiğine göre acaba kaç sahnemiz kaldı bu devri daim içinde?  

Acaba sevdiklerimizden kimleri kaybedecek, hayatımıza kimleri dahil edeceğiz? İnsanlığımız, komşuluğumuz v.s. üzerimizde taşıdığımız bütün sorumlulukların hakkını verebilecek miyiz?

2022 karnemizde iyilerimiz mi, kötülerimiz mi fazla?

Bence işin özü burada!

Yılbaşında bu duyguların muhasebesini yapmak varken, sadece 'vur patlasın çal oynasın' havaları, bana pek sağlıklı gelmiyor.

Allah'ın hiçbir günü hindi eti nedir bilmeyen insanoğlu, yılbaşında hindi hesabı yapıyor.

Bayramlarda Allah için kesilen kurbanlıklar dillere pelesenk olurken, yılbaşı sofralarına meze olan zavallı hindiler için tek kelam edil(e)miyor!

Her yılbaşında Milli Piyango çekilişleri yapılıyor. Her sene büyük ikramiye kazanan talihsiz talihliler oluyor. Ama hiçbir tanesinin esamesi okunuyor mu? Hiç bir tanesinin fabrika açıp da vatana millete faydası olduğunu gören bilen var mı? Gerçi, havadan gelecek parayla yapılacak hayır gelmesin, geri dursun... Ama bir vaka olarak gerçek bu...

Bir de Noel baba meselesi var. Kaynağına bakacak olursak Noel Baba'nın hediye getirmesi geleneği, İskandinav Mitolojisi'ndeki tanrı Odin'e dayanır. Bu inanış, sonrasında Avrupa'ya geçmiş ve baskın kültür olarak, bizim gibi tüketici kültürlerce -ne yazık ki- kolaylıkla taklit edilegelmektedir. İlla taklit edilecekse, bari Noel baba yerine Nasreddin hocamız rol model alınsa... Nasreddin hocamız da sakallı ve üstelik daha sempatik...  

Ben yılbaşı gerçeğine karşı değilim. Ancak tebrikleşmenin ilerisine gidilip taşkınlığa, israfa, o geceye mahsus 'sonradan görme'ciliğe karşıyım. Neyin, neden yapıldığının sorgulanmadan taklit edilmesine üzülüyorum. 

Maksadım kimsenin hayat tarzına karışmak değil.     

2023 yılının yeni başlangıçlara, mutlu yarınlara vesile olmasını diliyorum. 

Başta kıymetli okurlarım olmak üzere; tüm insanlık için sevgi saygı, sağlık ve esenlik dolu bir yıl olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. 

Sağlıcakla kalın...