Hepimiz, eğitime gerekli önemin verilmesinin gerektiğinin farkında ve söylemindeyiz. Ancak bunu günlük hayatımızda uygulamakta çok zorlanıyoruz.

    Eğitim, sadece okulda yapılması gerekenler değildir. Evde, okulda, mahallede, çarşıda pazarda v.b. yerlerde eğitimin öneminin farkında olarak yetiştireceğimiz çocuklarımızı ve öğrencilerimizin üzerine düşerek onların günümüze göre değil; yarınımıza göre de yetiştirmemiz gerekmektedir.    

  Bizler gerekli görevlerimizi yerine getirirsek ve diğer insanlarımız da üzerlerine düşen gayreti ve çalışmaları yerine getirirlerse bunu çevrede, mahallede de uygulayabilirsek belki kaliteli insanlar yetiştirmiş olacağız. Evde yetiştirilen çocuk okulda da geliştirilmezse eğitimleri yarım kalacaktır.

Peki ne yapabiliriz?

Çocuklarımıza bazen bir şey söylemeden de eğitebiliriz, hal ve hareketlerimizle de onlara örnek olabiliriz. Bizdeki eksiklikleri görmeden onların iyi yetişmelerini istiyoruz. Tavırlarımız, davranışlarımız problemli ise zaten çocuklarımıza da iyi örnek olamamışızdır. Örneğin yalan söylüyorsak çocuklar bunu değerlendiriyordur yalan söyleme dediğimiz zaman 'sen de yalan söylüyorsun' diyecektir. Buna benzer örnekleri çoğaltabiliriz. Hayatımızda öncelikle şunu anlamamız gerekiyor: Biz bazen söylemlerle değil çoğu zaman hal ve hareketlerimizle de çocuklarımıza örnek olmalıyız. Bu şekilde çocukların eğitilmesine katkımız olmuş olur okul ve çevre de buna katkı yaparsa toplumumuzun temeli iyi atılmış olacaktır. Bu da bize gelecek adına sevindirici sonuçlara sebep olacaktır. Onun için önce eğitimin ne tarafında olacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Ya çocuklarımızın tarafında olacağız ya da kendi tarafımızda olacağız. Eğer kendi fikirlerimize göre yetiştirmeye çalışırsak onları zorlayacağız üzüp, üzüleceğiz. Ya da hiçbir taraf olacağız. Böylece çocuk yetişmesinde, eğitiminde ilgisi olmayan bireyler olmuş olacağız.

Bence en güzel şey çocuklarımızın eğitimine bazen kendi tarafımızdan, bazen onların tarafında olarak onların en güzel şekilde yetişmesini, yetiştirilmesini sağlamaktır. En güzel olan taraf da bence budur.

Sağlıcakla kalın...