Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi(ZBEÜ) Uzay Takımı, Zonguldak'ı  ve ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. ZBEÜ çatısı altında faaliyet gösteren Grizu-263 Uzay Takımı, dünya birincisi olarak başarılarını taçlandırdı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından desteklenen, dünyanın en prestijli model uydu yarışmalarından biri olan CanSatCompetition 2022 yarışmasında finale kalan Grizu 263 Uzay Takımı, şampiyon oldu. 

Bu yıl iki ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışmada Remote Demo Kategorisinde online olarak performans sergileyen Grizu-263,  yarışmayı 99,46% puan ile rakiplerine büyük fark atarak birincilikle tamamladı. 6 yıldır katıldığı CanSatCompetition yarışmasında her sene dereceye girerek başarısını ve tecrübesini geliştiren takım, bu sene elde ettiği birincilikle başarısının devamlılığını kanıtladı.

Grizu-263 Uzay Takımı, yaptığı açıklamada kendilerini destekleyen başta üniversite ve ana destekçi ERDEMİR olmak üzere herkese teşekkürlerini iletti.

2016 yılında kurulan Grizu-263 Uzay Takımı, TEKNOFEST 2019 Model Uydu Yarışmasında Türkiye birinciliğini elde etmişti. Takımın tasarladığı, Türkiye'nin ilk cep uydusu olan Grizu-263A da 13 Ocak 2022’den beri başarıyla sinyaller alarak uzay yolculuğuna devam ediyor.

Teknoloji Takımları TEKNOFEST’te finale kaldı Teknoloji Takımları TEKNOFEST’te finale kaldı

grizu63

Editör: Abdullah KARABACAK