Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz işleme tesisine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos açıklarında keşfedilen doğalgaz rezervinin karaya taşınmasına ilişkin, "Bugün itibariyle deniz tarafındaki iletim hatlarının tamamının inşaatı bitmiş durumda. Test işlemleri ve devreye alma işlemleri yapılıyor" bilgisini verdi.

Bakan Dönmez, tesis ziyaretinde TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin ile birlikte Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Sayıştay Başkanı Metin Yener, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel eşlik etti.

Karada 5 bin 500, denizde 2 bin 500 çalışanla birlikte durmaksızın çalıştıklarını belirten Dönmez,  "Biliyorsunuz sık sık Filyos'taki Karadeniz gaz sahasının geliştirme çalışmalarını ve çalışmaları yerinde görmek için geliyorum. Her geldiğimizde yanımızda çok değerli misafirlerimiz oluyor. Bugün de yüksek mahkemelerimizin çok değerli başkanlarını ağırladık. Başta şahsım olmak üzere ekibim adına kendilerine de huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Bizim bu projemiz Türkiye Yüzyılı'nın en önemli projelerinden birisi olacak. Bugün itibariyle deniz tarafındaki iletim hatlarının tamamının inşaatı bitmiş durumda. Test işlemleri ve devreye alma işlemleri yapılıyor. Aynı şekilde bu gazı bu tesisten alıp ulusal doğalgaz iletim sistemine bağlayacak olan boru hattı da tamamlandı. Orada da test ve devreye alma işlemleri devam ediyor."

Karadeniz gazının 2023 yılında evlerde kullanıma başlanacağı vurgulandı.

Öğretim Üyesine “OutstandingPaper” Ödülü Öğretim Üyesine “OutstandingPaper” Ödülü

Bakan Fatih Dönmez ve beraberindeki Yargı heyeti ziyaretin anısına Kanuni Sondaj Gemisi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca da Karadeniz Gazı Projesi'nin Türkiye'ye lig atlatacak büyük bir proje olduğunu kaydetti.

Fh3ZIpJXwAIwsEa

Fh3IC3WWIAAZehF

Fh3IC3aWYAcXgTn

Fh3IC3TXoAU0Q2Y

Fhy2ohyXwAErT_V