Rektör Yardımcısı Kutoğlu “Keşfin Ateşi” galasına katıldı Rektör Yardımcısı Kutoğlu “Keşfin Ateşi” galasına katıldı

BEÜ Denizcilik Fakültesi öğretim elemanlarından Arş. Gör. Dr. Murat Bayraktar’ın “Dental Üniteler için AerosolSaçılımını Önleyici Kutu” isimli model başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Resmi Patent bülteninde yayımlandı.

Faydalı model daha önce İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ve International Federation of Inventors’ Associations’da 2020 yılında düzenlenen yarışmalarda “bronz madalya” ödülü almıştı.

Model; dental ünitelerde aerosols açılımını önleyici kutu buluşu ile diş hekimlerinin damlacık enfeksiyonu için riskli bir ortamda çalışmaları dolayısıyla dental üniteler için aerosols açılımını önlemeyi sağlayan bir aparat tasarımı hedeflenmektedir.

Buluşun en önemli amacı, aerosol çıkışı maksimum seviyede olan dental işlemler sırasında, aerosolun hekim ve yardımcı personele ulaşılmasını minimum seviyeye indirmek için her dental üniteye monte edilebilecek, aerosol yükünün kontrollü olarak dışarıya aktarılmasını sağlayacak, ergonomik çalışmaya uygun yapıda ve sızdırmazlıkta bir aparat sağlanmasıdır.

Editör: Abdullah KARABACAK