ZBEÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Altan, 2022 yılı EmeraldLiterati ödüllerinde “OutstandingPaper” ödülü almaya hak kazandı.

Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Altan, 2022 yılı EmeraldLiterati ödüllerinde “Soldering&SurfaceMountTechnology” dergisinde yayınlanan “Detection of solderpastedefectswith an optimization‐baseddeeplearning model usingimageprocessingtechniques” başlıklı makalesiyle “OutstandingPaper” ödülüne layık görüldü.

Ödüle layık görülen çalışmasıyla ilgili açıklamada bulunan Altan, yapay zekâ temelli sınıflandırma modeli geliştirdiklerini ve bu modeli gömülü sistem üzerinde başarıyla test ettikleriniifade etti. Söz konusu modelin günümüzde katma değeri yüksek teknolojik cihazların imalatında kullanılan, tek ve çok katmanlı baskılı devre kartlarındaki hataları en erken safhada tespit edebileceğini belirten Altan,  geri dönüşümü mümkün olan kartlardaki hataların giderilmesi sayesinde de ciddi bir tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekti.

Rektör Yardımcısı Kutoğlu “Keşfin Ateşi” galasına katıldı Rektör Yardımcısı Kutoğlu “Keşfin Ateşi” galasına katıldı

Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Altan, geliştirilen model ile üretim maliyetinin en aza indirilmesi yanındaciddi bir zaman maliyeti sağlamayı dahedeflediklerini söyleyerek, çalışmalarında desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e teşekkürlerini sundu.

Çalışmaları toplamda 2185 atıf alan Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Altan’ın,ödüle layık görülen makalesi ise şimdiden 37 atıf aldı.

odul-1