ZBEÜ, bilim takımları başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. IntelligentSustainableAgriculture (ISA) takımı, ulusal ve uluslararası 400 takımın katıldığı TEKNOFEST 2022 Tarımsal İnsansız Kara Aracı yarışmasında üçüncü oldu.

Neptün'ün en net fotoğrafı yayınlandı Neptün'ün en net fotoğrafı yayınlandı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonuyla "teknoloji geliştiren bir Türkiye" için 5 yıldır düzenlenen ve bu yıl uluslararası boyut kazanan TEKNOFEST Karadeniz’de, ISA takımımız üçüncü olarak büyük bir başarıya imza attı.

Takımın danışmanlığını yürüten Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Altan ve Arş. Gör. Dr. Seçkin Karasu yaptıkları açıklamada, projelerinin gerçekleştirilmesinde desteklerini her zaman yanlarında hissettikleri Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e teşekkürlerini sundu.

Takımımızın geliştirdiği Tarımsal İnsansız Kara Aracı, çiftçinin işini zorlaştıran ve tarım arazisinin yapısını bozan yabani otu tespit edip etkisiz hale getirebiliyor. Otonom şekilde hareket edebilmesi için yapay zeka teknolojisi ile sensörlerdenaldığı verileri derin öğrenme teknikleri sayesinde analiz eden araç, üzerinde bulunan haberleşme sistemi sayesinde hem kumanda ile kontrol sağlanacak hem de uzaktaki kullanıcı ara yüzüne o an yapılan işlemler hakkında bilgiler gönderebilecek şekilde tasarlandı. Kullanılan algoritmalar ile aracın yabani bitkiyi tanıması ve etkisiz hale getirmesi hedefleniyor.

Fb0amAtX0AAIqqq