Zonguldak'ta cinsel istismar iddiasıyla tutuklu yargılanan şahıs, Yargıtay'ın kararı bozması üzerine mahkeme tarafından tahliye edildi.  

Olay, 2019 yılında Devrek ilçesinde meydana geldi. İddiaya göre zihinsel ve bedensel engelli Y.B. isimli erkek; annesine, tanımadığı bir erkeğin kendisini eve götürerek cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Aynı gün muayene edilen Y.B.’de istismar izlerine rastlanırken iç çamaşırında Recep K’nın DNA’sına rastlandı. Soruşturma kapsamında tutuklanan Recep K, suçlamaları tüm yargılama aşamalarında reddetti. Zonguldak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi daha önce Karameşe’ye nitelikli cinsel istismar suçundan 15 yıl hapis cezası verdi.

Yargıtay, bozma ilamında mağdurun akıl hastalığı bulunması sebebiyle beyanlarına ana hat ve kuvvetli delillerle desteklendiği takdirde itibar edilebileceğini belirterek, atılı suçun ‘nitelikli’ değil, sadece cinsel istismar suçundan ceza verilmesi gerektiğini ifade ederek, kararı bozdu..

SAVCI KARARA DİRENİLSİN İSTEDİ

Yargıtay'ın bozma kararında mağdurun beyanlarına kuvvetli delillere dayanılarak itibar edilebileceğinin belirtildiğini ifade eden savcı, olay günü yapılan muayene raporunda; DNA izinin ve mağdurun anüsündeki yara izinin ‘nitelikli cinsel istismar’ suçunun delili olduğu gerekçesiyle, mahkemenin direnmesini talep etti. Mahkeme ise oybirliği ile bozma kararına uyulmasına karar verdi. Savcı tekrar nitelikli cinsel saldırıdan cezalandırılmasını istedi.

6 YIL 3 AY CEZA ALDI, TAHLİYE EDİLDİ

Son sözü sorulan sanık beraatini istedi. Daha önce nitelikli cinsel saldırı suçundan 15 yıl hapis cezası alan sanığa Yargıtay bozma kararından sonra 7 yıl 6 ay, 1 bölü 6 takdiri indirim ile 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Çaycuma'nın yoğurdu... Çaycuma'nın yoğurdu...

MAHKEME BAŞKANI ‘SENİ TAHLİYE EDİYORUZ AMA BU YAPTIĞIN SUÇ’

Kararı sanığa açıklayan mahkeme başkanı, sanığı salondan göndermeden önce “Seni tahliye ediyoruz ama bu yaptığın suç. Bir daha yaparsan ceza alırsın. Suç bu yaptığın.” dedi.