Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Çağlayan, yerel ve ulusal medya temsilcileri ile bir araya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu. Muhalefeti eleştiren Başkan Alan, "Doğal afetin siyaseti olmaz" ifadesini kullandı. 

Hafta sonu Zonguldak ve ilçelerinde gerçekleşen şiddetli fırtına sonrasında meydana gelen afet sonrasında canla başla mücadele ettiklerini ve muhalefetin fırtına üzerinden siyaset yaptığını da dile getiren Başkan Alan, “Doğal afetin siyaseti olmaz!..” dedi.

Fırtınanın ardından Zonguldak merkez, ilçeleri, beldeleri ve köylerinde meydana gelen elektrik kesintileri konusunda Enerjisa’nın sınıfta kaldığının altını çizen Başkan Ömer Selim Alan, bununla alakalı ciddi girişimlerinin olacağını belirtti. 

Enerjisa kar edecek diye Zonguldak halkının asla sıkıntıya sokulamayacağını vurgulayan Başkan Dr. Ömer Selim Alan konuşmasında, “Hafta sonu Zonguldak olarak bir doğal afet yaşadık. Tam fırtına ve kuvvetli yağış olacağı şekilde uyarılmıştık. Tüm önlemleri de almıştık. Yaklaşık 36 saat süren kesintisiz bir tam fırtına sonrasında herkes nasibini aldı. Önlemimizi almış olmamıza rağmen çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Sahildeki son durumu hep beraber görüyoruz. Ahşap yapılarda sıkıntılar yaşadık. Ereğli ve Alaplı’ya nazaran buna şükür diyoruz. Yaralarımızı sarmaya başladık. Yaraşlı köyümüzde bir vatandaşımız sele kapılarak hayatını kaybetti. Ereğli’de gemi battı ve can kayıpları oldu. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Zonguldak’ta da deremiz taşma noktasına geldi. 

Maden yangınlarına önlem! Maden yangınlarına önlem!

Esnaf arkadaşlarımızla birlikte şehir merkezinde teyakkuzdaydık. Sayın Valimizle birlikte kriz masasındaydık. Sayın Cumhurbaşkanımız aradı. Zonguldak ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızı bilgilendirdik. Doğal olarak olarak büyük bir afet yaşadık. İktidarda olan belediyelerde olunca yapıların TOKİ tarafından yapıldığı gibi muhalefet hortluyor. Fakat, CHP’li belediyelerde olunca afet diye nitelendiriliyor. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yaptığı açıklamada afet sonrasında siyaset yapanların gözü çıksın diye bir ifade kullandı. Bu kelimeleri ben kullanmış olsaydım yerden yer vurulurdum. Zonguldak’ta derenin taşmasını dört gözle bekleyen bir kirli güruh olduğunu da gördük. Afet üzerinden siyaset yapılmaz. Afet geçti. Şimdi oturulup bakılır. Nerelere nasıl destek olunabilir. Şimdi, birlik ve beraberlik günüdür. 

ENERJİSA KAR YAPACAK DİYE ZONGULDAK HALKI SIKINTIYA SOKULAMAZ!

Geçtiğimiz dönemlerde de çeşitli köylerimizde elektrik alamadığımız köylerimiz oldu. Kar yağışında keyif alacağımız yere kahrını çekiyoruz. Elektrik kesintisi olduğu için su kesintisi de oldu. Su olmadan elektrik olmadan hayat olmuyor. Kombiler de yanmayınca ısınma sorunu ortaya çıktı. Cihaza bağımlı hastalarımız var. Çocuklarımız var. O günlerde de tepki gösterdik. Bir sonuç alabildik mi? Bugünde çok ciddi uyarılarda bulunuyoruz. Zonguldak’taki arkadaşlarımızın direk tepelerinde tamirat yaptıklarını ve ağaç tepelerinde elektrik tellerini bağladıklarını çok iyi biliyoruz. Sorun üst yönetimdedir. Enerjisa kar yapacak diye 300 kişi ile çalışması gerekirken 100 kişi ile çalışması yanlıştır. Enerjisa’nın araç-gereç ve personel noksanlığından dolayı Zonguldak halkının zarar görmesine müsaade etmeyeceğiz. Enerjisa’nın üst yönetimine bu sorunların özellikle iletilmesi adına da tüm belediyeler bir araya gelerek gerekli yazıyı da yazacağız. Önümüzde kış var. Kar yağdığında yok belediye yolları açmadı gibi basit nedenlerle sorunların üstesinden gelmeye çalışmasınlar. Enerjisa konusunda çok sıkıntılıyız. Yazın yağmur yağıyor elektrik kesiliyor. Kışın kar yağıyor elektrik kesiliyor. Enerjisa’nın üst yönetimini çok ciddi şekilde uyarıyoruz.” ifadelerine yer verdi.  

CENAZE EVİNDE MÜZİK ÇALINIR MI?

Zonguldak’ta meydana gelen şiddetli fırtına sonrasında bazı çevrelerin siyasi açıklamalarının doğru olmadığını ve günün birlik beraberlik günü olduğunu söyleyen Ak Parti İl Mustafa Çağlayan, “Cenaze evinde müzik çalınır mı?..” diyerek muhalefete tepki gösterdi. 

Elektrik kesintileri noktasında Zonguldak halkının çok büyük sıkıntıya sokulduğunu ve Enerjisa’nın sınıfta kaldığını belirten Çağlayan açıklamasında, “Çok ciddi bir felaketle karşı karşıya kaldık. Tam fırtına olarak tabir edilen bu afetin üstesinden gelebilmek için devletin her kademesi tüm gücüyle birlikte sahadaydı. İçişleri bakanımız atladı geldi. Valimizin koordinatörlüğünde bir kriz masası oluşturuldu. Zonguldak tarihinde ilk defa bu derecede bir fırtına ile karşı karşıya kaldık. Önce bir dayanışma içerisinde oturup yaralarımızı saralım. Can kayıplarımız var. Maddi hasarlarımız var. Şöyle olsaydı yok böyle olsaydı şeklinde el ovuşturarak bu afetten kendilerine menfaat devşirme çalışması içerisinde olanlar büyük bir yanlış içindedirler. Arkadaşlar, cenaze evinde müzik çalmak olur mu? 

Yanlış varsa eleştirin ama yaralar sarıldıktan sonra eleştirin. Elektrik konusunda da halen daha çok büyük sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Eski yada yeni siyasetçiler çıkıp eleştiriler yaptılar. Siyaset dünyasında var olmak adına vatandaşımızın zor anını kullanmayın. Kendi siyasi ikbaliniz için eleştiri yapmak için çıkıp eleştiri yapmak doğru değildir. Elektrik konusunda çok ciddi sıkıntılar var. Gerekli önlemleri almayanlarla alakalı da görüşlerimiz var. Zonguldak’ta idarecilerimiz var. Elektrik konusunda Zonguldak’a yatırım yapılması hasıl olduğu aşikardır. Elektrik anlamında Zonguldak’a yatırım yapılmaz ise de zaten yetkili kurumlardaki idarecilerimiz bununla alakalı yaptırımları olacaktır. Acılar sarılırken el birliği yapılır. Acıları baltalamaya çalışanlar iyi niyetli değillerdir.” düşüncelerine yer verdi.

IMG-20231123-WA0007

Editör: Abdullah KARABACAK