TTK’NIN MARANGOZ ATÖLYESİ MASAYA YATIRILDI, KAMERALARI İNCELENİYOR, O İDDİA GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK MI?

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı marangozluk yapılan iş yerlerinden birinde kurum dışındaki bazı kişilere "el yapımı küçük rakı" talebi karşılığında özel hizmetler yapıldığının iddia edilmesi üzerine, söz konusu iş yerinin kameralarının incelenmeye alındığı öğrenildi. 

‘’MARANGOZ ATÖLYESİNDEKİ KAMERALARIN GERİYE DÖNÜK 2,5 AYLIK KAYITLARI İNCELENİYOR’’

Kurum yetkilileri, şöyle konuştular:
‘’Marangoz atölyesindeki mevcut kamera sisteminin kayıt süresi, geriye yönelik en fazla 2,5 aylık zaman dilimini kapsamaktadır. Ancak bu kadarlık süre incelemeye tabi tutulabiliyor.
Bu arada marangoz atölyesinde çalışanların çalışma mesailerine de düzenleme getirilebilir, yani cumartesi günleri mesailer kaldırılabilir, zaten söz konusu iddialar cumartesi günleri yapıldığı yönünde ağırlık kazanıyor du... 
Bu marangoz iş yeri mercek altına alındı diyebiliriz, kameraların incelenmesinin ardından bakalım ne gibi sonuca varılacak. Şunu herkes bilmelidir ki sayın genel müdürümüz bu tür gelişmelerden çok rahatsız, kesinlikle de duyarsız kalmamaktadır, suçlular varsa kayırılmalarına kesinlikle göz yummaz.’’

‘’BU KURUMDA TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI VAR, SUÇLULAR VARSA YANLARINA KAR KALMAMALI’’

TTK yetkilileri, şöyle devam ettiler:
‘’İddialar gerçekten doğruysa sorumlular hakkında yasal işlem yapılmalı, kesinlikle de gözlerinin yaşlarına bakılmamalı, yani korunmamalılar, suç işledilerse yanlarına kar kalmamalı. Bu kurumda tüyü bitmemiş yetimin hakkı olduğu unutulmamalı. İşsizlik had safhaya ulaşmışken, iş sahibi olanların işlerinin kıymetini bilmemeleri anlaşılır gibi değil... Son pişmanlığın fayda etmediği herkesin kulağına ‘küpe’ olsun.’’

‘’TTK’DA ‘EL YAPIMI KÜÇÜK RAKIYA’ MARANGOZ İŞLERİ...
MASA KURUP DANSÖZ DE OYNATTINIZ MI?’’

Kurumda çalışanların bazılarının iddiaları şöyle:
Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı marangoz atölyelerinden birinde kurum dışındaki kişilere özel hizmetler yapıldığı iddia edilmişti. 
İmza Gazetesinde gündeme gelen konunun detayları ortaya çıkmaya devam ediyor. 
Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı marangozluk yapılan iş yerlerinden birinde kurum dışındaki bazı kişilere ‘el yapımı küçük rakı’ talebi karşılığında bile özel hizmetler yapıldığı iddia edildi.
TTK’nın müessese müdürlüklerinden 
Üzülmez, Kozlu, Karadon, Armutçuk ve Amasra’daki marangozluk iş yerlerinden birinde, çalışanlardan bazılarının kurumun malzemelerini kullanarak piyasadaki tanıdıklarına çıkar amaçlı hizmet verdikleri öne sürüldü. 

‘VİCDANLARI SIZLATIYOR, YAZIKLAR OLSUN BUNLARA, GENEL MÜDÜRÜMÜZ MERCEK ALTINA ALSIN’

ZBEÜ Diş Hekimliği Fakültesi, DUS’ta Türkiye 8’incisi oldu ZBEÜ Diş Hekimliği Fakültesi, DUS’ta Türkiye 8’incisi oldu

Kurumun imkanlarını kullanarak eş, dost ve akrabaya menfaat karşılığında hizmet verilmesinin vicdanları yaraladığına dikkati çeken bazı TTK çalışanları, şöyle konuştular:
‘’İyi niyetli olduğundan şüphemiz olmayan genel müdürümüzden, marangozluk yapılan iş yerlerini mercek altına almalarını istiyoruz. Buralardaki bazı çalışanlar ekmek yedikleri iş yerlerine ihanet etmektedirler. Kurumun ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik iş yapmaları gereken bu kişilerin TTK dışından tanıdıklarına inanın ki ‘el yapımı küçük rakı’ karşılığında bile kurumun imkanlarıyla masa, sepha ve benzeri ürünleri yapmaları yüreklerimizi sızlatmaktadır. Yani kurumu ‘Yağma Hasan’ın Böreği’ hikayesi gibi duruma getirmişler, bu ayıba genel müdürümüzün ‘dur’ demesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu durum söz konusu kişilerin iş akitlerinin fesih edilmesi anlamına da gelmektedir. Genel müdürümüzün bu iş yerinlerini gözetim altına alması durumunda yaşanan ayıbı göreceğine inanıyoruz. Yüz kızartıcı suçu işleyenlerin gözlerinin yaşına bakılmasın. Gördüklerimiz karşılığında bizlerin vicdanı sızlıyor, fakat kurumun malzemelerini çıkarları amaçlı peşkeş çekenlerin gıgı bile çıkmıyor, vurdumduymazlıkları bizleri çileden çıkarıyor. Bizlerin çağrımıza duyarlı olduğunuz için sizlere teşekkür ediyoruz.’’

HABER: ORHAN AKYÜZ

Editör: Abdullah KARABACAK