Muhteşem müzeye ziyaretçi akını... Muhteşem müzeye ziyaretçi akını...

Türker İnanoğlu 18 Mayıs 1936’da Safranbolu’da dünyaya gelir. Babası Abdülhamit’in huzur hocası Mustafa Lütfi Efendi’nin oğlu Dr. Hakkı Nevin, annesi Safranbolu eşrafından Çizmecioğlu ailesinin kızı Nazmiye Hanım’dır.

Türker İnanoğlu’ndan sonra aileye Sezer ve Berker ikizleri katılır, ama Sezer 3 aylıkken vefat eder.
Türker İnanoğlu’nun yaşamının ilk 15 yılı Safranbolu ile İstanbul arasında geçer. Okul ve ilk gençlik yıllarında İnanoğlu’nun en büyük tutkularından biri futbol ve sinemadır.

Ünlü yapımcı, Filiz Akın ve Gülşen Bubikoğlu ile yaptığı evliliklerde gündeme gelirken,Türk sinemasının en ünlü çocuk oyuncularından İlker İnanoğlu’nunda babasıdır.

Türk sinemasında yapımcı olarak bir ekol olan,Türker İnanoğlu’nun Zonguldaklı olduğunu yakın çevresinden başka kaç kişi biliyordur.
Ünlü yapımcı yine kendisi gibi sinemada yapımcı olarak birçok filmde prodüktör olarak imza atan Berker İnanoğlu ile kardeştir.

İnanoğlu kendini şöyle tanımlar:

“1957’den bu yana dur durak bilmeden, enerjimi hiç kaybetmeden çalışmaya devam ediyorum. Sinemaya vakfettiğim hayatım, Erler Film’in hayatı ile bütünleşti. Türker İnanoğlu eşittir Erler Film. Erler Film eşittir Türker İnanoğlu. Aramızda sadece üç yıl fark var. Ben, Türkiye’de elli dört yıldır faaliyetini kesintisiz sürdüren tek yapımcıyım. Erler Film ise elli bir yıldır faaliyetini sürdüren tek yapım şirketidir. Bu süreçte emeklerime saygı, sevgi ve ilgiyle yaklaşan sanatsever Türk halkı başta olmak üzere özel ve tüzel tüm kişi, kurum ve kuruluşların şahsım için yapmış oldukları ve bana büyük bir motivasyon aşılayan her türlü demeç ve takdirlerine şükran borçluyum. “

Zonguldak Nostalji-2018