ZBEÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 86. yılı vesilesiyle söyleşi programı düzenlendi.

Gazeteci Tığ'dan imza ve söyleşi günü... Gazeteci Tığ'dan imza ve söyleşi günü...

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde Araştırma Görevlisi Oğuzhan Pamukçu’nun moderatörlüğünde, Doç. Dr. Muhittin Turan’ın anlatımı ile gerçekleşen “Mehmet Âkif Ersoy'un Eserlerinden Maârife Edebî Bir Bakış” başlıklı söyleşiye İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melih Geniş, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Emre Satıcı, akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.
Söyleşide, Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un maarif ve ilim konusundaki düşünceleri paylaşıldı. Doç Dr. Turan, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Mehmet Âkif Ersoy’un ilmi ve maarifi önceleyen mısraları ve yazılarıyla önemli görevler üstlendiğini ve vatan için kaleme aldığı mısra ve yazılarının etkileyiciliğinde sanatının rolüne değindi. Turan, Mehmet Âkif’in bestelenmiş şiirlerinin de sunulduğu etkinlikte özellikle tasvir sanatında ve aruzu en mükemmel şekilde kullanması konusunda Mehmet Âkif Ersoy’un mümtaz bir yerde olduğunun altını çizdi.
Etkinlik, Prof. Dr. Melih Geniş’in Turan ve Pamukçu’ya Teşekkür Belgelerini takdim etmesiyle sona erdi.