Müdür Bozkan, “Yeni müfredat, özgün bir eğitim felsefesi içeriyor”

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, yeni müfredatın, özgün bir eğitim felsefesi içerdiğine dikkati çekti.

Tam teşekküllü toplantı

Emeğin başkenti kömür kent olarak bilinen Zonguldak’ın eğitim yuvasının müdürü Osman Bozkan başkanlığında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kamuoyunun görüşüne açılan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adını taşıyan ve bütüncül eğitim yaklaşımını temel alan beceri odaklı yaklaşım benimseyen yeni müfredat taslağı gündemiyle ilgili kurumun il müdür yardımcılarının yanı sıra şube müdürleri ve 7 ilçe milli eğitim müdürlerinin katılımıyla Öğretmenevi’nde toplantı düzenlendi. 

Görüş ve önerilerini istedi

Müdür Bozkan, toplantıya katılanlara hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" müfredat taslağının yayınlandığını işaret ederek,  yayımlanan taslağa yönelik tüm eğitim paydaşlarından taslağa görüş ve önerilerini iletmelerini istedi.

Liselilere piyango çıktı... Liselilere piyango çıktı...

“https://gorusoneri.meb.gov.tr’den 
değerlendirme yapılabilecek”

Müdür Bozkan, yeni müfredatın dünyada değişen durum ve ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenebilecek şekilde esnek bir yapı benimsendiğini, sahada görev yapan ve ilde ders okutan tüm öğretmenlerin yanı sıra diğer eğitim paydaşlarının görüşüne sunulduğunu, görüş belirtmek için "gorusoneri.meb.gov.tr" adresinden de erişim sağlanarak değerlendirme yapılabileceğini duyurdu.

“Yeni müfredat, özgün bir eğitim felsefesi içeriyor”

Müdür Bozkan, şöyle devam etti:
“Yeni müfredat; gelecek eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıf ve lise dokuzuncu sınıflarda kademeli şekilde uygulanmaya başlanacak. Yeni müfredat, özgün bir eğitim felsefesi içeriyor. Yeni modeliyle millî bilince sahip, ahlaklı, erdemli, milleti ve insanlık için faydalı ve güzel olanı yapmayı ideal edinmiş, beden, zihin, kalp ve ruh bütünlüğüne sahip bilge nesiller hedefleniyor.”

“Eğitimciler olarak bizler üzerimize düşeni yapacağız”

"Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan taslak modelin eğitimin tüm taraflarınca okunup anlaşılması gerektiğini belirten Bozkan, şu ifadeleri kullandı:
“Bu noktada eğitimciler olarak bizler üzerimize düşeni yapacağız.
Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Yusuf Tekin Başkanlığında 81 il milli eğitim müdürümüzle yapılan toplantıda da geniş kapsamlı olarak ele alınan ve tanıtılan yeni müfredat; sadeleştirilmiş içeriği ile bütüncül bir eğitim modeli, yetkin ve erdemli insanı önceleyen öğrenci profili, ‘Erdem-Değer-Eylem Modeli’, beceri odaklı öğretim programı, sonuç yerine süreç odaklı ölçme değerlendirme yaklaşımı, sosyal-duygusal öğrenme becerileri, öğrencinin aktif olduğu program içeriği, bireysel farklılıkları merkeze alan ve becerilerin tetikleyicisi eğilimler, okuryazarlık becerileri, öğrencinin kendini inşasına imkân veren öğrenme yaşantıları, öğrenmeyi genişleterek ve derinleştirerek zenginleştirme, sonuç yerine süreç odaklı ölçme değerlendirme, okul temelli planlama yaklaşımlarını benimsemektedir.” 

“Yeni müfredatın getirdiği tüm yaklaşımları, sosyal medya hesaplarından ve yüz yüze yapacağız”

Müdür Bozkan, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Yeni müfredatın getirdiği tüm yaklaşımları; okul yöneticilimizle, öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle, velilerimizle paylaşmaya tanıtmaya devam edeceğiz. İlimizin sosyal medya hesaplarından, okul ve kurumlarımızın sosyal medya hesaplarından ve yüz yüze yapacağımız toplantılarda yeni müfredatın getirdiği tüm farkındalıkları anlatmaya, tanıtmaya devam edeceğiz.
Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine bağlı milli şahsiyetler inşa etme hedefi taşıyan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele Dönemi’nin ölümsüz kahramanlarına etkili vurgu yapan, hukuk devleti ilkesi ve demokratik değerlerin önemsendiği bir yaklaşımı benimseyen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"nin tüm eğitim camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

HABER: ORHAN AKYÜZ

9Bcab6F3 1940 4155 9Ccc F156611681Cf

Bad0D870 48B5 4Aed Bb0C E2A4629A0903

E178Bca1 4D71 48E1 850F 592Aec347066

370666E3 6E98 47Ac Ac2B 97C0F734Ae33