Zonguldak’ta kaçak eğitim kurumları kapatılacak, para cezası uygulanacak.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, kaçak eğitim faaliyetinde bulunan kurumların kapatılmasının yanı sıra idari para cezası uygulanacağını bildirdi.

Müdür Bozkan, şunları kaydetti:
“Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ruhsat almadan izinsiz eğitim ve öğretim faaliyetinde bulunduğu tespit edilen ‘eğitim merkezi’, ‘eğitim danışmanlığı’, ‘kariyer rehberliği’, ‘eğitim koçluğu’, ‘koçluk merkezi’ gibi merkezlerin hem kapatılacağı hem de kurumlara idari para cezası verileceği hususlarında uyarılarda bulunulmuştu.

‘Eğitim öğretim faaliyeti yürüten kurum, kuruluş ve şahıslara yönelik denetim faaliyetleri devam etmektedir’

Ülkemizdeki her türlü eğitim ve öğretim faaliyetleri; devletimizin gözetimi ve denetimi altında yürütülmekte olup resmi, özel ya da gönüllü her türlü kuruluşun eğitimle ilgili faaliyetleri Milli Eğitim Bakanlığımızın denetimine tabidir. 
Her türlü eğitim ve öğretim faaliyetinin Milli Eğitim Bakanlığımızın iznine ve denetimine tabi olduğu halde gerekli izin ve onayları almadan ilgili kanun ve yönetmeliğin öngördüğü hükümleri yerine getirmeden eğitim öğretim faaliyeti yürüten kurum, kuruluş ve şahıslara yönelik denetim faaliyetleri devam etmektedir.

İspanyol misafirlerini bağrına bastı... İspanyol misafirlerini bağrına bastı...

‘Kaçak eğitim kurumları kapatılacak, para cezası uygulanacak’

Kanun gereği, uygun şekilde kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmeyen yerleri kuran veya işletenlere idari para cezası uygulanacağı ve bu yerlerin valiliklerce kapatılacağı yönünde hüküm bulunmaktadır. Eğitim merkezi, eğitim danışmanlığı, kariyer rehberliği, eğitim koçluğu, koçluk merkezi, ödev evi/merkezi, test evi, eğitim rehberliği, öğrenci apartı, dil konuşma bozuklukları merkezi, konuşma terapisi, kekemelik tedavisi, etüt merkezi, matematik kulübü, sanat merkezi, müzik ve dans okulu gibi adlar altında veya herhangi bir ad belirtilmeden Milli Eğitim Bakanlığımız uhdesinde bulunan faaliyetlerin yürütüldüğünün tespit edilmesi halinde ilgili kanuni düzenleme gereği bu yerleri kuran veya işletenlere idari para cezası verilecek ve bu faaliyetleri yürütmelerine hiçbir şekilde müsaade edilmeyecektir.

UYARIDA BULUNDU

Velilerimizin, öğrencilerimizin, tüm eğitim paydaşlarımızın, halkımızın bu tür izinsiz faaliyet gösteren kurum, kuruluş, şahıslara itibar etmemeleri, varlıklarının, faaliyetlerinin tespiti halinde Milli Eğitim Bakanlığımızın ilgili birimlerine, Valiliğimize ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bilgi verilmesi hususunu kamuoyunun, halkımızın bilgisine saygıyla duyururuz.”

HABER: ORHAN AKYÜZ