Mayıs ayında yurdun büyük bölümü sağanak yağışlara teslim oldu. Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sıcaklıkların pazartesiden itibaren 2-3 derece yükselmeye başlayacağını belirterek, "Yaz sıcağındaki günler, mayıs ayının 14'ünden itibaren başlayacak. 10 gün daha sabredeceğiz." dedi.

Türkiye sağanak yağışlarla savaşırken beklenen yaz havasının ne zaman geleceği merak konusu oldu. Yağışların ne kadar devam edeceği ve sıcaklıkların ne zaman yükseleceğine yönelik sorulara Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen yanıt verdi.

'14 MAYIS'TAN İTİBAREN SICAKLIKLAR YÜKSELECEK'

CNN Türk'e verdiği demeçte sıcaklıkların pazartesiden itibaren 2-3 derece yükseleceğini belirten Prof. Dr. Şen, "İstanbul pazartesi günü 19-20, çarşamba günü 23 dereceye kadar çıkacak. Sıcaklıklar İstanbul'da mevsim ortalamalarına gelecek. Yaz sıcağındaki günler, mayıs ayının 14'ünden itibaren başlayacak. 10 gün daha sabredeceğiz." diye konuştu.

BAZI KENTLER KUVVETLİ YAĞIŞA TESLİM OLACAK

Batı Karadeniz'e kuvvetli yağış uyarısı... Batı Karadeniz'e kuvvetli yağış uyarısı...

Bazı bölgelerde kuvvetli yağışların etkili olacağını ifade eden Şen, "Sinop, Kastamonu, Kayseri, Niğde civarlarında kuvvetli yağmur var. Bu yağmur yıldırım, yıldırım çarpması, su baskını yapabilir. Öğleden sonra akşama doğru Diyarbakır, Malatya, Adana'nın kuzey kesimleri, Mardin, Şırnak, Bitlis civarlarında da kuvvetli yağmur var." dedi.

ZİRAİ DON RİSKİNE DİKKAT

Marmara ve İç Anadolu Bölgesi'ndeki don riskini dile getiren Şen, "Marmara'nın güneyi ve doğusunda, İç Anadolu'da, Karadeniz Bölgesi'nin iç kesimlerinde don olayı meydana gelebilir. Zirai açıdan çok önemli bu mevsimde. Orada hafif de olsa bir don olayı var. Gece sıfırın altına bile düşebiliyor sıcaklıklar." ifadelerini kullandı.