Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Engelsiz Yaşam Merkezi’nde basın mensupları ile bir araya gelerek gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Genel seçimde milletvekili olup olmayacağı hakkında yönetilen soruya, “Siyaset hedefsiz olmaz!..” şeklinde cevap veren Başkan Dr. Alan, amacının bir dönem daha belediye başkanı olmak olduğunun altını çizdi.  Başkan Alan, su zammının da kaçınılmaz olduğunu kaydetti. 

Lavuar alanı, Zonguldak’a yapılacak olan TOKi konutları, sahil projesi, Fevkani Köprüsü ve alternatif yol çalışması, köprü altı esnafı, Elmaspark alışveriş merkezinin son durumu, Merkez Çarşısı esnafının durumu, balıkçı esnafının belediye meclisindeki tepkileri, Zonguldak mahallerine dökülen asfaltlar, limanın Kardemir tarafından kömür deposu olarak kullanılması, Zonguldak’ın UNESCO şehri olarak aday gösterilmesi, genel seçimlerde milletvekili adayı olup olmayacağı, Uzun Mehmet Camii otoparkının ücretlendirilmesi ve su zammı konularında sorulara cevap verdi.  

Başkan Alan yaptığı açıklamada, “Aralık ayının sonuna doğru Lavuar alanı projemizi açıklamayı planlıyoruz. Toki ile ilgili 2. Etap projemizin temeli atılacak. Bu etap sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı projenin dışında olan bir çalışmadır. Bizde yakinen takip ediyoruz. Bir an evvel vatandaşlarımızın evlerine kavuşması adına bu çalışmanın takipçisiyiz. İl genelinde bin 600 oranında konut yapılacak. Şehrimizde bu zamana kadar asparagas haberler çıkar. Bunlara itibar edilmemesini istiyorum. Elmaspark alışveriş merkezinin yapımı tamamlandı. 

KÖPRÜ ALTI ESNAFINA İNDİRİM 1 ARALIK’TA SONA ERİYOR!.. 

Bilindiği gibi Fevkani Köprüsü esnafı oradan indirimli yararlanacaklar. Bu esnaf arkadaşlarımızın içinde protokol imzalayıp oraya geçmek adına girişimde bulundular. Zonguldak’ın en güzel binası orası. Köprü altı esnafı arkadaşlarımızın taleplerini münferit olarak alıyoruz. 1 Aralık’a kadar köprü altı esnafından bize müracaat edecek olanları değerlendireceğiz. Önceliğimiz oradaki esnaf arkadaşlarımızdır. Bu tarihten sonra vatandaşlarımız talepte bulunmaya başlayacaklar. Hazır bitmiş ve ticaretini yapabilecek olan köprü altı esnafımızın bu fırsatı kaçırmamaları gerekir. Son virajdayız ve bu fırsatı kaçırmamalarında fayda var. 

FEVKANİ KÖPRÜSÜ’NÜ BİZ YIKMAKSAK ZATEN BAKANLIK YIKACAK!.. 

Fevkani Köprüsü yıkıldıktan sonra alternatif yol çalışması hazırlıklarında yüklenici firma çalışmalarını sürdürüyor. Belediyemizin arkasındaki yaya geçidinin oradan da bir bağlantı yapılacak. Bununla alakalı videomuz paylaşıldı. O simülasyonda alternatif yol çalışmasının nasıl olacağı yönünde güzel görseller var. Sahil projemizi rötarlı da olsa bitirdik. Bakanlıktan tahsisini de aldık. Sahil artık Zonguldak Belediyesi uhdesindedir. Yüklenici firma 15 gün içinde de tamamlaması gereken yerleri de bitirerek bizlere teslim edecekler. Zonguldak halkımızın daha kaliteli bir hayat sürmesi tek amacımızdır. Sahildeki tüm dükkanlar 1,5 ay sonra ihaleye çıkacak. Fevkani Köprüsünü belediye olarak biz yıkmaksak bakanlık kendisi yıkayacak. 

Kömür kentin öğrencileri, mayın gemisinde... Kömür kentin öğrencileri, mayın gemisinde...


BKM, YILBAŞINDA İHALEYE ÇIKIYOR

Belediye Kültür merkezi ile ilgili tadilat çalışmalarında ilk göreve geldiğimizde burada 10 milyon masraf olduğunu gördük. Ama gelinen noktada şimdi 40 milyon TL civarında masraf olduğu söyleniyor. Oradaki restorasyon çalışması çok önemli. Belediye Kültür Merkezinin de ihale yapılacak ve orası da en kısa zamanda Zonguldak halkının hizmetine sunulacaktır. Zonguldak’ta yılların biriktiği sorunlar var. Bunlar hemen olacak işler değiller. Bu anlamda zamana yayılan ve sabır isteyen bu çalışmaları biz hızlı bir şekilde hayata geçirmeye çalışıyoruz. Benimle ilgili milletvekili adayı olacak diye söylentilerin olduğunu bende duyuyorum. Ama belediye tarafında durmayı düşünüyorum. Ben bir dönem daha belediye başkanlığı yapmayı planlıyorum.  

BALIKÇI ESNAFIYLA ARAM ÇOK İYİ!..

Merkez Çarşısı çalışmamız 7 kat olarak geçmektedir. Oradaki esnaf arkadaşlarımızın mağdur olmaması adına bir an önce çalışmalarımıza hız verdik. Onlara destek olmak bizim boynumuzun borcudur. Gerekirse CHP’li arkadaşlarla da görüşüp merkez çarşısı esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi anlamında ve daha kalıcı bir yer bakmayı planlıyoruz. Vatandaşlarımızın taze balığa ulaşması anlamında bir balıkçı çarşısı kurmayı düşünüyoruz. Benim ne bir esnafla nede vatandaşla bir problemim olamaz. Balıkçı esnafının belediye meclisine gelerek talpete bulunmaları ve sarf ettikleri laflar çok farklı yönlere çekildi. Sanki, beni tehdit etmişler gibi bir algı oluşturulması doğru değil. Diyaloglar istişare yoluyla halledeceğiz. Balıkçı esnafının bir hezeyan ile duygularına hakim olamayarak bir takım cümlelerin kullanılması yada başka yönlere çekilmesini doğru bulmuyorum. Kaldı ki, benim balıkçı esnafımızla hiçbir sorunum yok. Öyle ki, aksine balıkçı esnafımızla aram çok iyidir.  

BU ZAMANA KADAR 95 BİN ASFALT DÖKTÜK…

Zonguldak mahallerinde bu zaman kadar 95 bin asfalt döktük. 10 bin asfalt daha dökeceğiz. Bununla birlikte 105 bin asfalt dökmüş olduk. Planlamamızda 35 bin asfalt dökmeyi düşünüyoruz. Fener bölgesine de asfalt dökmeyi planlıyoruz. Mali imkanlarımız daha fazla olsa da bu yol ağını daha geniş kapsamlı yapabilsek. Aciliyet sırasına göre planlama yapıyoruz. 

KARDEMİR KÖMÜRÜNÜN TOZUNU ZONGULDAK HALKI YUTMAK ZORUNDA DEĞİL!..

Kardemir kömür deposu ile ilgili sıkıntılar var. Orada bir limanımız var. Malum, orada limanı yok sayarak. Limandaki sirkülasyon istenilen düzeyde değil. Gönül isterki o liman tam kapasite ile çalışsın. Biliyorsunuz Zonguldak’ta bir otopark sıkıntısı var. Mevcut terminalimizi de oraya almayı istiyoruz. Terminalin olduğu yere de çok katlı bir alışveriş merkezi yapsak kötü mü olur? O limanın kömür yükleyip boşaltma alanı olarak kullanılmasını tasvip etmiyoruz. Biz bir başkasının kömür tozunu yutmak zorunda değiliz. Limanımız balkanlara açılan en kısa kapımız. Geçici olarak vatandaşlarımızın da o limanın otopark olarak kullanılmasını istedik. 

ZONGULDAK UNESCO’YA ADAY…
Zonguldak şehrimiz UNESCO şehirleri arasına girdi. Valimiz bu konuda çok tecrübeli. Jeopark konusunda da belediyemizde de arkadaşımız. Zonguldak aday şehirler arasında… Çok değerli ve çok önemli bir olay. 1,5 yıldır arkadaşlarımız azimle çalıştılar. Aday olmak bile çok önemli bir başarı. Bu çalışmayı istediğimiz şekilde sonuçlanması çok güzel olacak inşallah. 

UZUN MEHMET CAMİİ OTOPARKI 16 AY ÜCRETSİZ HİZMET VERDİ

Uzun Mehmet Camii atlındaki otopark fiyatları ile ilgili söylentilerin olması doğaldır. Camimiz yapıldığı tarhiten bu zamana kadar geçen 16 ay gibi bir zaman zarfında vatandaşlarımız ücretsiz kullandı. Zonguldak halkının en çok uğradığı yer artık o bölge. Dolayısıyla oradaki o yapınında masrafları var. Oradan para kazanma gibi bir derdimiz yok. Öyle bir niyetimiz olsaydı biz ilk günden itibaren paralı yapardık. Çarşıdaki tüm otoparkların fiyatlarına bakın birde oraya bakın. Orada arkadaşlarımız çalışıyor. Her şeyin bir bedeli var. Biz camimizin derneğinin o yapının masraflarını gidermek amacıyla yaptıkları bu olayı destekliyorum. Sonuç olarak giderlerin ve masrafların bir şekilde gelirlerle karşılanması gerekiyor. 

SU ZAMMI KAÇINILMAZ!..

Su zammı olacak mı diye sorular geliyor. Su zammı yapmak zorundayız. Çünkü, kullandığımız kimyasallardan tutunda elektriğimizin düzenli ödenmesi personellerimizin maaşlarının ödenmesi de göz önünde bulundurulduğunda belediyeler su anlamında zarar ederler. Maliyetleri tam anlamıyla su zammına katmış olsak su 15 TL olur. Ama, biz zararına maliyeti bile karşılamayacak şekilde zam yaptık. Ama, yine elbette suya zam yapmak durumunda kalacağız. Bu anlamda da vatandaşlarımızın anlayışına sığınıyoruz.”