Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediyenin birçok işlerine bakanlıklardan onay verilmediğini ve İller Bankası’ndan da kredi verilmediğini belirterek, “Bu da yetmezmiş gibi Liman’ı belediyenin elinden alıp kapatıyorlar. ‘Cumhurbaşkanı her gün ihracat yapıyoruz’ diye açıklamalar yapıyor ama bunlar yıllık 450 bin ton yurt dışı ihracatı yapan limanı sırf Kdz. Ereğli Belediyesi’ne zarar vermek için kapatıyorlar. Ereğli için bir şeyler yapması gerekenler de hiçbir şey yapmıyorlar. Zulüm görüyoruz, Kdz. Ereğli Belediyesi zulüm altında” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi kasım Ayı Olağan toplantısının ilk oturumu AKM Nikah Salonu’nda Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında yapıldı.

ÇAYBEL’in üretken kadınları... ÇAYBEL’in üretken kadınları...

Başkan Posbıyık, meclis gündemine geçilmeden önce yaptığı konuşmada, Bozhane’de bulunan Limanın bakanlık tarafından kapatılacağını açıkladı. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin tüm işlerinin bakanlıklarca engellendiğini anlatan Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Şu anda limanı elimizden alıyorlar yada alınmaya çalışıyorlar. Yeni Liman Başkanı beni ziyaret etti. Limanı kapatıyorum dedi. ‘Siz her şeyi yapmışsınız ama Çevre Bakanlığı’ndan imza gelmiyor’ dedi. ‘Kapatırsanız kapatın’ dedim bende. Sahile camiyi yaptırmadığımız için bütün bakanlıklardan zaten işimiz durdu. Kent Meydanına camiyi yaptırmadık diye. Zulüm görüyoruz zulüm. 450 bin ton yurt dışına ihracat var dedim. Cumhurbaşkanı her gün ihracat yapıyoruz diye açıklamalar yapıyor. Biz de 450 bin tonluk bir limanı kapatın dedim. Rıhtım bana ait, oraya sinek dahi sokmam dedim.  Liman halkın limanı. Oraya gelen katkılar azalacak diyorum. Beni durdurma noktasında herşeyi yapıyorlar. Ereğli için yapılması gereken konuda hiçbir şey yapmıyorlar. O limanın yenilenmesi lazım. Uzatılması ve sağlamlaştırılması için 30 milyon lira para lazım. Paramız hazır ama vermiyorsun ki limanı bana. Emanette, 452 milyar lira paramız Çevre Bakanlığında bekliyor. Niye vermiyorlar? ‘Ha Ereğli Belediye Başkanı sen bize camiyi yaptırmadın’. 12 tane cami yeri gösterdik. 4 tane cami var etrafında. Bakan ‘sen yeter ki he de’ diyor. ‘Meclis üyelerini boş ver’ diyor. Ben halkın iradesine karşı gelemem. 12 tane yer gösterdik oraya yapılmasını istiyor halk. ‘Seni cezalandıracağız’ diyorlar. Aynı hikaye işte, yeni yaptığımız balık lokantasındaki şikayet gibi aynı. Açtırmıyorlar.”