Pitbull cinsi köpeğini, ağızlık takmadan gezdirdiği için kendisini uyaranlara saldırttığı iddiasıyla yargılanan Orhan Yıldırım'a, 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, sanık Orhan Yıldırım'a pitbull cinsi köpeğini kendisini uyaranlara saldırttığı gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme sanığın köpeğini silah gibi kullandığı değerlendirmesi yaptı.

KÖPEK BELEDİYEYE TESLİM EDİLECEK

Duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık Orhan Yıldırım katılmadı. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmada görüşünü açıklayan savcı, sanık Orhan Yıldırım'ın pitbull cinsi köpeği ağızlıksız olarak gezdirdiği, tasmasını bırakıp 'tut' talimatıyla insanlara saldırttığını belirtti. Savcı, sanığın bu nedenle 'silahla kasten yaralama' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Orhan Yıldırım'ın avukatı, müvekkiline hakaret edildiği için köpeğin içgüdüsel olarak sahibini korumak istediğini savunarak, olayda bir kusurdan bahsedilemeyeceği için beraat kararı verilmesini istedi. Mahkeme, tutuksuz sanık Orhan Yıldırım'ın her iki şikayetçiye karşı ayrı ayrı birer yıl üçer ay olmak üzere toplamda 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Köpeğe el konulması kararı da veren mahkeme, pitbullun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilmesine hükmetti.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk... Cumhuriyet tarihinde bir ilk...

ESNAF, KÖPEĞİ TASMASIZ GEZDİRDİĞİ İÇİN UYARDI

Olay, 15 Şubat'ta saat 13.00 sıralarında Tophane Hacımimi Mahallesi Karabaş Mektebi Sokak'ta meydana geldi. Sokak esnafı, pitbull cinsi köpeği ağızlıksız gezdiren Orhan Yıldırım'ı, bu durumun tehlikeli olduğu gerekçesiyle uyardı. Esnaf ile tartışan Orhan Yıldırım, tasmasını gevşeterek köpeğini Muzaffer Akçayır'ın üzerine yönlendirdi.

Editör: Abdullah KARABACAK