LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, pandemi ve Ukrayna'da yaşanan savaş nedeniyle durma noktasına gelen ticaretin yeniden canlanmaya başladığını ve 2022 yılını 3 milyar dolar ticaret ile kapatmayı hedeflediklerini belirterek "Laleli bölgesinin ticaret hacmi, geçtiğimiz yıl 3.5 milyar dolara kadar çıktı. Pandemi öncesinde 7 milyar dolardı; 16-17 milyar dolarları bulduğu dönemler oldu. Bu yıl beklentimiz, 3 milyar dolar civarında olacağı yönünde" diye konuştu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi ve 3 aydır Ukrayna'da devam eden savaş nedeniyle durma noktasına gelen ticaret Laleli'de yeniden canlandı.

Laleli Sanayi ve İş insanları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, Rusya ve Ukrayna'ya sevkiyatın başladığını kaydederek iki ülkenin Laleli'deki ihracatta yüzde 55 oranında pay sahibi olduğunu belirtti.

Dünya gazetesinden Yener Karadeniz'e konuşan Gıyasettin Eyyüpkoca, Laleli, Osmanbey ve Merter bölgesindeki ticaret hacminin geçtiğimiz yıl 3.5 milyar dolara seviyelerine çıktığını ve bu yılki beklentilerinin de 3 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti.

"RUSYA BİZE MUHTAÇ"

Başkandan madencilere bayram müjdesi! Başkandan madencilere bayram müjdesi!

Geçtiğimiz günlerde 10 bin dolar olan yurtdışı transfer limitinin 50 bin dolara yükseltildiğini hatırlatan Eyyüpkoca, Rusya'nın kendilerine muhtaç durumda olduğunu belirterek “Rusya’da da normale dönmeye başladı. Bu sezonu biz Ruslarla turizmi iyi geçireceğiz. Charter uçuşlar başladı, turizmde iyi geçireceğiz. Rusya şu anda bize muhtaç. Savaşın öncesine göre yüzde 10-20 düşüş oldu. Savaş olmasaydı bütün yaz çalışsak da mal yetiştirmezdik. Savaşım etkisi ile 40-45 gün yattık. Bir anda freni yükseltip üretemiyorsun.

BEKLENTİMİZ 3 MİLYAR DOLAR

Laleli, Osmanbey, Merter bölgesinin ticaret hacmi, geçtiğimiz yıl 3.5 milyar dolara kadar çıktı. Pandemi öncesinde 7 milyar dolardı; 16-17 milyar dolarları bulduğu dönemler de oldu. Bu yıl da beklentimiz, 3 milyar dolar civarında olacağı yönünde" diye konuştu.

Editör: Abdullah KARABACAK