Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü binasının Zonguldak Olgunlaşma Enstitüsü hizmet binası olarak kullanılacak olmasına yönelik kentteki yerel bir gazetede yer alan ‘’Bunlar Çıldırmış Olmalı!’’ başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, 26.01.2023 tarihli yerel bir gazetede çıkan  ‘’BUNLAR ÇILDIRMIŞ OLMALI!’’ başlıklı habere ilişkin yazılı basın açıklamasında, şunlar kaydedildi:

‘’Haberde yer alan ‘Zonguldak’ın en eski binasını yıkacaklar’ iddiası doğru değildir.

Söz konusu bina kaderine terk edilmiş, yıllardır kullanılmamaktadır ve yıkılmak üzerinedir. Virane, metruk bina görüntüsüne bürünmüş olan mülkiyeti Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne ait merkezdeki Yayla Mahallesinde kullanılmayan bina, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız tarafından Milli Eğitim Bakanlığımıza tahsis edilmiştir. Virane halindeki bina, tarihi dokusuna uygun şekilde restore edildikten sonra Zonguldak Olgunlaşma Enstitüsü hizmet binası olarak kullanılacaktır.

‘BİNA TARİHİ DOKUSUYLA KORUMA ALTINA ALINMIŞ OLACAKTIR’

Bu şekilde tarihi dokusuyla yeniden hayat bulacak bina olarak esasen şimdi koruma altına alınmış olacaktır.

Bu anlamda tarihi dokusu olan ve şehrimizin kültürel mirasını da taşıyan bu binanın Zonguldak Olgunlaşma Enstitüsüne tahsis edilmiş olması, şehrimizin ve bölgemizin değerlerinin yaşatılması ve kültürel miras olarak aktarılmasına hizmet edecektir.

Haber metninde belirtilen ‘Dış cephe ve iç mekan özelliklerine göre değerlendirildiğinde bir dönemin mimari tarzının ve sosyal yaşantısının izlerini günümüze yansıttığının anlaşılması ve bahse konu taşınmazın tescil edildiği dönemdeki özelliklerini koruması’ ifadeleri değerlendirildiğinde, binanın şu anki mevcut hali bir dönem misafirhane olarak kullanılmış, misafirhaneye çevrilirken her odaya banyo, tuvalet eklemesi yapılmış, tarihi  işlemeli tavan özellikleri aslından uzaklaştırılmış, asma tavan kaplamaları ile  alçaltılmış, karakteristik özelliği bozulmuş, binanın iç mekan özellikleri maalesef aslından çok uzaklaştırılmıştır. Binanın iç mekandaki tarihi dokusu değiştirilirken ne yazık ki müdahale edilmemiş ve bugün itibariyle kimliğini kaybetmiş, metruk bir bina görünümüne dönüşmüştür. Bugün aslından çok uzak bir kullanım şekli ve görünümdedir.

‘HABERDE YER ALAN İDDİALAR GERÇEĞİ̇ YANSITMAMAKTADIR’

Bu bağlamda, il müdürlüğümüzü karalamaya yönelik söz konusu haberde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı açıkça görülmektedir.’’

Müdürlük koltuğuna minik Karaelma oturdu... Müdürlük koltuğuna minik Karaelma oturdu...

EDİTÖR: ORHAN AKYÜZ

Editör: Abdullah KARABACAK