AK Parti Zonguldak Milletvekili Avcı: “Güzide ilimizdeki 70 bin 176 metrekarelik alana, ‘Fuar Piknik ve Eğlence Alanı’ amaçlı uygulama imar planı ilave ve değişikliğini bakanlığımız onayladı”

(ÖZEL HABER)

AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, “Güzide ilimizdeki 70 bin 176 metrekarelik alana, ‘Fuar Piknik ve Eğlence Alanı’ amaçlı uygulama imar planı ilave ve değişikliğini bakanlığımız onayladı” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen emeğin başkenti Zonguldak’ın Milletvekili Muammer Avcı, kentteki ziyaretlerinde gazeteci Orhan Akyüz’e yaptığı açıklamada, Zonguldak’taki programları kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile görüşerek Uzunkum Tüneli ile Kilimli ilçesine girişteki Aslankaya Tüneli arasındaki bölümde halka açık olmak üzere fuar, piknik ve benzeri eğlence alanları oluşturulması amacıyla talepte bulunduğunu, bakan beyin de yanındaki yetkililere konunun ivedilikle olumlu yönde nihai sonuca vardırılabilmesi için anında talimat verdiğine şahit olduğunu anımsatarak, çok kısa sürede de bekledikleri mutlu haberi aldıklarını söyledi.

“BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN 19.02.2024’DE ONAYLANAN ŞEKLİNİ ALMIŞTI”

Milletvekili Avcı, şöyle konuştu:
“Bilindiği üzere ilimizde merkez ilçe ve Kilimli ilçesi arasında kıyı kesiminde 28.02.2017 tarihinde mülga (yürürlükte olan) Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan Kıyı Dolgu İmar Planında, plansız kalan alanlar kıyı dolgu imar planı içerisine alınarak hazırlanan Zonguldak Merkez ve Kilimli İlçesi Karayolu ve Park Amaçlı 1/1000 Ölçekli İlave-Değisiklik Uygulama İmar Planı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 19.02.2024’de onaylanan şeklini almıştı.”

“70 BİN 176 METREKARELİK ALANA YAPILACAK”

Bakan Sayın Özhaseki’nin talimatıyla takipçisi olduğu söz konusu alanın halkın yararına değerlendirilmesinin önünü açmaktan mutluluk duyduğuna işaret eden Milletvekili Avcı, şöyle devam etti:
“Toplam kullanım alanı 120 bin 219 metrekare arazinin 22 bin 495 metrekare alanı yol, 11 bin 304 metrekaresi demiryolu, 16 bin 243 metrekaresi park alanı, 70 bin 176 metrekaresi ise fuar, piknik ve eğlence alanı olarak ayrılmıştır. Güzide ilimizdeki 70 bin 176 metrekarelik alana, ‘Fuar Piknik ve Eğlence Alanı’ amaçlı uygulama imar planı ilave ve değişikliğini bakanlığımız onayladı. Müstesna halkımıza şimdiden hayırlı olmasını kalben diliyorum.”

“PLANLAMA ALANI İÇİNDE TESCİLE KONU BİR PARSEL BULUNMAMAKTADIR”

Milletvekili Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Emeğin başkenti olarak bilinen ilimizdeki vatandaşlarımız, her şeyin en iyisine layıklardır. Zonguldak İli, Merkez ve Kilimli İlçesi ‘Fuar Piknik ve Eğlence Alanı’ amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı İlave ve Değişikliği planlanan alanın tamamı devletimizin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlarda kalmaktadır. 
Planlama alanı içinde tescile konu bir parsel bulunmamaktadır.
Ayrıca planlama alanının bulunduğu bölgede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca 28.02.2017 tarihinde onaylanan ve 19.02.2024 tarihinde yapılan ilave ve değişiklik yapılarak son halini alan  Zonguldak Merkez ve Kilimli İlçesi Karayolu ve Park Amaçlı 1/1000 Ölçekli İlave-Revizyon Uygulama İmar Planı bulunmaktadır.”

“İMAR PLANI ÇALIŞMASI TAMAMLANDI”

“Zonguldak İli, Merkez ve Kilimli İlçesi ‘Fuar Piknik ve Eğlence Alanı’ amaçlı uygulama imar planı ilave ve değişikliği yapıldı” diyen Milletvekili Avcı, şunları kaydetti:
“19.02.2024 tarihinde onaylanan plan ile kıyı kenar çizgisi arasında plan kararı getirilmeyen, plansız bırakılan alanlar bulunmamaktadır. Planlama alanı kıyı kenar çizgisinin deniz tarafındaki alanları içermektedir, burada imar planı çalışması tamamlandı. 
Bölgedeki plan bütünlüğünün sağlanması amacıyla bu plan hazırlanmıştır. Bu gerekçeler ışığında kıyıda düzenlenme yapılması ve kıyının herkes tarafından kullanılan bir alan haline getirilmesine yönelik olarak plan kararları getirilmiştir.
Planlama alanı; fuar, piknik ve eğlence alanı olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda söz konusu alanda halkın kullanımına yönelik yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve peyzaj düzenlemeleri yer alacaktır.”

PROJENİN ONAYLANDIĞI ALANDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Bu arada Milletvekili Avcı, Zonguldak İli, Merkez ve Kilimli İlçesi “Fuar Piknik ve Eğlence Alanı” amaçlı uygulama imar planı ilave ve değişikliği yapılan alanda titizlikle incelemelerde bulunmasının yanı sıra notlar da aldı.

VALİ VE MÜDÜRE TEŞEKKÜR ETTİ

Milletvekili Avcı, ayrıca Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’nun yanı sıra Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hasan Öztürk ile nezdindeki çalışanlarına sürece katkılarından dolayı teşekkür etti, görevlerinde de üstün başarılar diledi.

VATANDAŞLARDAN MİLLETVEKİLİ MUAMMER AVCI’YA YÜREKTEN  TEŞEKKÜR 

Görüşlerine başvurulan bazı vatandaşlar da söz konusu alanın kişilere özel farklı amaçlarla kullanılmak istenmesinin önünü kapatarak halkın yararına “Fuar Piknik ve Eğlence Alanı” yapılmasına yönelik girişimlerde bulunmasından dolayı Milletvekili Muammer Avcı’ya yürekten teşekkür ettiklerini söylediler.

HABER: ORHAN AKYÜZ

I M G 20240520 W A0005

I M G 20240520 W A0004

I M G 20240520 W A0002

5 yıl önce tarihte bugün... 5 yıl önce tarihte bugün...

Editör: Abdullah KARABACAK