Saadet Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı İsmail Üstünyer, yeni seçilen belediye başkanı Tahsin Erdem'e, kent lokantası ve halk ekmek projeleri ile şehir trafiğine yönelik önerilerde bulundu. 

Açıklamasına 31 Mart Yerel Seçimlerini değerlendirerek başlayan Üstünyer, "Öncelikle mahalli idareler seçimlerinde seçilerek görev alan belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerine, il genel meclisi üyelerine, köy ve mahalle muhtarlarımıza hayırlı işlerinde muvaffakiyetler dilerim.

Malumunuzdur ki mahalli idareler seçimleri büyük bir adaletsizlik, hukuksuzluk ve eşitsizlik ortamında yapılmıştır. Devletin birçok resmi kurumlarının, bürokratların adeta Ak Parti seçim bürosu gibi çalıştığı, milletin vergileriyle yayın yapan TRT kurumunun adeta Ak Parti yayın organı gibi çalıştığı, birçok partinin milyarlarca lira hazine ve seçim yardımı aldığı, buna karşın birçok partinin kıt kanaat imkanlarla seçim çalışması yaptığı, yüksek seçim kurulu ve ilçe seçim kurulu kararlarının uygulanmadığı / uygulanamadığı, mülki idarenin tarafsız ve hakkaniyetli bir şekilde görev yapmadığı(lavuar alanı ile ilgili pankartların kaldırılması ile ilgili ilçe seçim kurulu kararının ve diğer bazı başvurularımızın uygulanamaması) bir ortamda seçimler yapıldı.

Karaman ve Elvanpazarcık belediyelerinden beklentimiz odur ki: Zonguldak merkezde yaşayan yaklaşık yüzbin kişi için daha güzel yaşam ve etkinlik alanları oluşturarak merkez ilçenin sayfiye alanları olmaları, Beycuma beldemizin de merkez ilçenin tarım ve hayvancılık ihtiyacını daha çok karşılayabilecek üretimler yapmasını temenni ederiz." dedi.

Gonca ve Alan dönemindeki hizmetleri anlattı Gonca ve Alan dönemindeki hizmetleri anlattı

ZONGULDAK BELEDİYESİ'NİN BORÇLARI...

Zonguldak Belediyesi'nin yeni yönetiminden Fevkani Köprü'nün yıkımına dair şaibeleri aydınlatmasını isteyen SP'li Üstünyer, dövize endeksli katlanan borçlar konusunda da önceki belediye başkanını eleştirdi.  

Üstünyer, şunları söyledi:

"Zonguldak Belediyesi’nden beklentilerimiz;

Zonguldak Belediyesi özellikle Fevkani Köprü’nün yıkımı ile ilgili olarak seçim öncesi kamuoyunda tartışılan tüm şaibeleri aydınlatmalı, kamuoyunu bilgilendirmeli, eğer gerekiyorsa Cumhuriyet Savcılığı’na da gerekli başvuruları yapmalıdır. Özellikle Zonguldak Belediyesi ile ilgili adaylar ve partiler birçok güzel, gerçekçi ve uygulanabilir önerilerde bulunmuşlardır. Özellikle Cem Dereli ve Turgut Aydın’ın projeleri kayda değerdir. Yeni yönetimin bu projelerden faydalanmasını temenni öderiz. Özellikle Ulutan Barajı ve atık su tesislerinin enerji giderlerinin azaltılması için güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve hidro enerji konularında alternatifler üretilmelidir.

Bilindiği gibi Zonguldak Belediyesi’nin 2019 yılında bıraktığı borç miktarı 450 milyon TL = bugünkü döviz kurları ile 71 milyon Euro’ya takabül etmekle birlikte, 2024 yılında ortaya çıkan borç 1.153.308.077 TL olarak açıklanmış, bu da bugünkü döviz kurları ile 30 milyon Euro'ya tekabül etmektedir. Yani bir anlamda Zonguldak Belediyesi döviz kurunun (TL’nin değer kaybetmesinin kurbanı olmuştur) Bu borcun yaklaşık 1/3’nün kanalizasyon ve pis su arıtma tesisinin döviz kuruna bağlı kredi borcundan kaynaklandığı düşünüldüğünde; iktidara yakın belediye başkanının bu borcu hazineye defaten ödettirip Zonguldak Belediyesi’ni de hazineye TL ile borçlandırması gerekirdi. Ancak Cumhurbaşkanı ile defalarca görüşen başkanın bu konu herhalde aklına gelmemiştir."

"KENT LOKANTASI VE HALK EKMEK PROJELERİNİN TAKİPÇİSİYİZ"

Yeni seçilen belediye başkanı Tahsin Erdem ve ekibini tebrik eden Üstünyer, kent lokantası ve halk ekmek projeleriyle ilgili önerilerini şöyle dile getirdi:

"Yeni seçilen başkanının kent lokantası ve halk ekmek projelerinin ivedilikle gerçekleştirilmesini temenni ederiz. Ancak şu hatırlatmaları da yapmadan geçemiyorum. Geçtiğimiz günlerde kent lokantasının şu andaki Kapuz/İnağzı dolmuş duraklarının olduğu yere yapılacağı, durakların da Site dolmuş duraklarının oraya taşınacağı açıklandı. Şimdi burada düzen olarak oturmuş bir yeri yıkıp bir ileriye taşımak israf değil midir? Kaldı ki Kapuz duraklarının taşınacağı yere kent lokantası yapılamaz mı. Malum belediyenin her kuruşunun dikkatli harcanması gereken bir ortamdan bahsediyoruz.

Ayrıca belirtmek isterim ki Tahsin Bey kent lokantası vaadinde İBB’nin dört çeşit olan yemeğini üçe düşürerek yüzde 25 zam yapmış, 40 TL olan fiyatını da 50 TL olarak açıklayarak yine bir yüzde 25 daha zam yapmış, yani daha işe başlamadan yüzde 50 zam yapmıştır. Maliyetlerin daha da artması beklendiğine ve İBB’nin mali imkanlarının çok da gerisinde bulunulduğuna göre bakalım ne olacak. Bekleyip göreceğiz.

Yaya geçitlerinde trafik ışıklarının olmadığı yerlerde yayaların geçiş üstünlüğü iyi niyetli bir uygulama olarak görülebilir. Ancak örneğin Kapuz/İnağzı dolmuş duraklarının olduğu yerdeki yaya geçidini göz önüne alalım. Burada öyle zaman oluyor ki bir tane yaya 20 tane aracı bekletmektedir. Bu da yayalara tanınan geçiş üstünlüğü hakkının suistimal edilmesine neden olmaktadır. Burada ve diğer kavşaklarda yapılması gereken akıllı, bilgisayar kontrollü trafik ışıklandırma sistemlerinin devreye alınmasıdır. Velhasıl-ı kelam, yeni seçilen Tahsin Erdem Bey’e başarılar diler, Zonguldaklı hemşerilerimizin layık olduğu hizmetlere kavuşmasını temenni ederim."