Milliyetçi Hareket Partisi Zonguldak İl Başkanı Mustafa Öztürk, ‘’MHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyemiz Murat Kotra ve il başkanlığımız düzeyinde rödovans (Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) atıl durumdaki maden sahalarının özel sektöre kiralama karşılığı verilmesi) saha işletmelerinin sorunları yakından ilgilenilmiştir, Eren Enerji’nin yerli işletmelerden kömür alacağı açıklamasını memnuniyetle karşılamaktayız, aynı yaklaşımı diğer sanayi kuruluşlarından da  bekliyoruz’’ dedi.

MHP Zonguldak İl Başkanı Öztürk, yaptığı basın açıklamasında, şunları kaydetti:

‘’Bölgemizdeki Eren Enerji, ÇATES (Çatalağzı Termik Santralı) gibi kömüre dayalı enerji üreten firmaların yerli kömür üreticisi olan rödevans saha işletmelerinden kömür alımlarını durdurması ve ithal kömüre yönelmesi sonucu rödevans saha işletmeleri zor duruma düşmüş, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. 

 ‘RÖDEVANS İŞLETMELERİNİN SORUNLARINDAN YAKINDAN İLGİLENİYORUZ’

Milliyetçi Hareket  Partisi, gerek Genel Merkez düzeyinde gerekse MYK Üyemiz Murat Kotra ve il başkanlığımız düzeyinde rödevans saha işletmelerinin sorunlarıyla yakından ilgilenmiş, yerli kömür üretiminin teşvik kapsamına alınması ve rödevans saha işletmelerinin sorunlarının çözülmesi adına gerekli girişimlerde bulunmuştur.

‘EREN ENERJİ’NİN YERLİ İŞLETMELERDEN KÖMÜR ALACAĞI AÇIKLAMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ’

Rödevans saha işletmelerinin sorunlarının siyaset üstü bir yaklaşımla çözüleceğine inanan teşkilatımız, Eren Enerji’nin yerli işletmelerden kömür alacağı açıklamasını memnuniyetle karşılamıştır. Aynı yaklaşımı diğer sanayi kuruluşlarından da beklemektedir.’’

Başkan adayından ZGC’ye üst düzey ziyaret... Başkan adayından ZGC’ye üst düzey ziyaret...

ZONGULDAK’TAKİ RÖDEVANS İŞLETMECİLİĞİ

Maden Yasası'nın 2004'de yürürlüğe girmesiyle 1989'dan itibaren faaliyet gösteren ocakların üretimi durdurularak atıl sahalar kurum tarafından ihaleye açılıp tekrar kiralandı.

TTK'ya üretimleri karşılığında kira ödeyen özel kömür işletmeleri, yasal güvenceye kavuşmalarının ardından devlet hakkı olarak Hazine'ye de pay ödemeye başladı.

HABER: ORHAN AKYÜZ