Emeğin başkenti olarak bilinen Zonguldak’ın liseli öğrencileri Türkiye ikincisi oldular, teşvik ödülü aldılar.

Gazeteci Orhan Akyüz’ün haberine göre, Zonguldak’ın lise öğrencileri, 55. TÜBİTAK 2204-A Lise Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde Teknolojik Tasarım alanında Türkiye ikinciliği elde ettiler, Kimya alanında da genç yetenekler teşvik ödülü aldılar.

4 projeyle katılım sağladılar

55. TÜBİTAK 2204- A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri ve 18. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Sergisi, Ankara ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde gerçekleştirildi, Zonguldak’tan da 4 projeyle katılım sağlanan final yarışmasında öğrenciler Türkiye ikinciliğinin yanı sıra teşvik ödülü almaya hak kazandılar.

Bu arada 55. TÜBİTAK 2204- A-Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Sergisinde; Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi/Kimya, Kdz. Ereğli Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi/Fizik, Zonguldak Borsa İstanbul Anadolu Lisesi, Zonguldak Fen Lisesi, Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesi/Teknolojik Tasarım alanlarındaki projeleriyle Zonguldak’ı temsil ettiler.

Öte yandan 18. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Sergisinde de Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi/Biyoloji alanında ilimizi temsilen yarıştılar.

Karaelmasın yıldızlarından Türkiye ikinciliği başarısı 

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in de katılımıyla 29 Mayıs’ta gerçekleştirilen törende ödüller sahiplerini buldu, ilimizi başarıyla temsil ederek bizleri gururlandıran Zonguldak Borsa İstanbul Anadolu Lisesi öğrencisi Ömer Elikalfa, Zonguldak Fen Lisesi öğrencisi Umut Sarıkaya ve Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesi öğrencisi Azra Yılmaz; Tolunay Demirci danışmanlığında hazırladıkları "Güdülenmiş Yapay Zekâ ile Elektronik Harp Yöntemlerinden Etkilenmeyen Tam Otonom İnsansız Hava Aracı Yapımı" projesiyle 55. TÜBİTAK 2204-A Lise Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde Teknolojik Tasarım alanında Türkiye İkinciliği elde ettiler. 

Genç yeteneklere teşvik ödülü

Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Bera Dilek, Ekin Eren ve Deniz Berra Doğanay; Kimya öğretmeni Burcu Atabey Özdemir danışmanlığında hazırladıkları "Zargana Balığı Kılçığından Elde Edilen Kuantum Noktaların Floresans Özelliklerinin Atık Sularda Hg (II) İyonlarının Belirlenmesinde Kullanılması" projesi ile 55. TÜBİTAK 2204-A Lise Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde Kimya alanında ilimizi başarıyla temsil ederek teşvik ödülü aldılar.

“Bilginin ve emeğin gücünü bir kez daha kanıtladılar”

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, Türkiye derecesi kazanan öğrenciler ve danışman öğretmenleri tebrik ederek, şöyle konuştu:
“Her başarının ardında çok çalışma, sabır ve kararlılık vardır. Kıymetli öğrencilerimiz, disiplinli çalışmaları ve azimleriyle Türkiye derecesi kazanarak ülkemizi, ilimizi ve ailelerini gururlandırdılar. Bilginin ve emeğin gücünü bir kez daha kanıtladılar. Bu başarı gelecekte daha büyük hedeflere ulaşmaları için bir motivasyon kaynağı olacaktır. Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek genç beyinler olan öğrencilerimizin ülkemizin yarınlarını inşa etme sorumluluğu ve bilinciyle hareket edeceklerine inanıyorum. İlimizi en iyi şekilde temsil ederek Türkiye genelinde büyük bir başarı elde eden ve bizleri gururlandıran öğrencilerimizi, proje danışmanı öğretmenlerimizi ve desteklerini esirgemeyen velilerimizi en içten dileklerimle tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bütün öğrencilerimizin yolu açık, geleceği aydınlık olsun.”

HABER: ORHAN AKYÜZ

İspanyol misafirlerini bağrına bastı... İspanyol misafirlerini bağrına bastı...

6D563B7C Eaff 4365 B18F Af7Eb1Cb0972

0E738A6E Fc31 4A78 B187 Aa72C54E78E8

Ba5Ce5Ad 466F 4Aa4 8B8C D3B9D1F3B07D

Editör: Abdullah KARABACAK