Büyük Birlik Partisi (BBP) Zonguldak’ın Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Yusuf Karaoğlu, ‘’Kdz. Ereğli ilçesinin il olmasını istemek ‘Zonguldak için ihanet değil’ ileri görüş ve erdemli olmanın göstergesidir’’ dedi.

Karaoğlu, yazılı basın açıklamasında, şunları kaydetti:
‘’Bu günlerde Kdz. Ereğli de il olma  heyacanı  yaşanıyor, şehrin tüm katmanları hazırız diyor. 
Sonuçta ilçemiz bunu çoktan hak ediyor mu elbette ediyor. 
Doksanlı yıllarda rahmetli Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde verilmiş bir söz vardı olmadı, zaman içerisinde bir çok kez gündeme gelmesine rağmen bir türlü olamadı, oldurmadılar.
Zonguldak ilimizden önce Karabük ilçemiz, ardından Bartın ilçemiz ayrıldı yeni iki ilimiz olmuş oldu o günlerde... Zonguldak biter küçülürüz gibi olumsuz laflar çok edildi, destekleyenlerin yanı sıra karşı çıkanlar oldu, gelinen süreçte hem Zonguldak ilimiz kazandı hemde yeni illerimiz büyük gelişme kazandı, yapılan işin ne kadar doğru ve yerinde bir karar olduğu zamanla anlaşılmış oldu. 
Ereğli'nin il olmasını isteyenler kadar istemeyenlerin de olduğu anlaşılıyor.
İlk bakışta normalmiş gibi gelebilir. 
Bazı kimseler ‘Ereğli nin il olmasını isteyenler haindir, ihanet ediyorlar’ ibareleri kullanmakta, oysa Karabük ve Bartın'ın il olma sürecinde böyle bir ifadeye rastlanmadı. 
 
‘AKIL İŞİDİR’

Gazeteci Mehmet Öztürk toprağa verildi Gazeteci Mehmet Öztürk toprağa verildi

Ereğli'nin il olmasını istemek erdemli olmanın yanında ileri bir akıl işidir. 
Hem Zonguldak ilimize fayda sağlar hemde Ereğli ye fayda sağlar. Bölgesel olarak sosya kültürel ve sosya ekonomik gelişmeye katkı sağlar.
Zonguldak bir yükümlülükten, Ereğli bağımlılıktan kurtulur.
Süre gelen  idari işler hız kazanır, Ülkemizin ve bölgemizin parlayan yıldızı Filyos Vadisi’ne yapılan başta enerji, liman ve diğer yatırımları göz önüne aldığımızda  Zonguldak ilimizin Ereğli ekonomisine bağımlı olmadığı net bir şekilde görülmektedir.
Ereğli ise Erdemir ve çeliğe dayalı bir kaç sanayi kuruluşunun ötesinde uzun yıllardır ciddi bir kamu yatırımı ve yardımı almamış, halen bir çok kamu binası çok zor şartlarda kiralık binalarda hizmet vermektedirler. 
Yeni istihdam alanları olmadığı için gençlerimiz başka illere gitmekte, göç verir durumdadır.
Bir çok çözüm bekleyen sorunlar yığını olduğu bilinen bir gerçek ve bunu hissedip yaşayan Ereğli insanı haklı olarak, yaşadığı kentin meselelerinin çözümünün il olmaktan geçtiğini, yeni oluşacak ilçe ve belde yapılanması ile başta istihdam olmak üzere diğer sorunların çözüleceğine öteden beri inanmakta, istemekte ve beklemektedir..
Gelinen süreçte devletimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Ereğli halkının bu masum ve haklı  isteğini görmezden gelmeyeceğini ve sevindireceği kararı vereceğine BBP Kdz. Ereğli ilçe teşkilatı olarak inancımız tamdır.’’

HABER: ORHAN AKYÜZ

Editör: Abdullah KARABACAK