Bilecik'in İnhisar ilçesindeki Nar Hasat Şenliği, bayram havasında başladı. İnhisar'daki Nar Hasat Şenliği kapsamında kadın girişim kooperatifini ve kapalı pazar yerini ziyaret eden Bilecik Valisi Şefik Aygöl ve Milletvekili Halil Eldemir ile birlikteki heyet vatandaşlarla da bir araya geldi.

Cumhuriyet Meydanı'nda etkinlikte İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Kepez ve etkinlik ortağı İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş'ın konuşmaları sonrasında Vali Aygöl'de yaptığı konuşmada nüfusu az ama nüfuzu yüksek ilçede misafir olmaktan mutlu olduklarını belirtti.

Şenlik, ilçede eğitim gören öğrenciler arasında yapılan nar dizme, nar sıkma ve nar yeme yarışmaları ile devam ederken yarışmalara katılan öğrencilere yılın en güzel narının üreticisi ve en güzel nar bahçesi sahibi ile kadın çiftçilere ödülleri katılımcı protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Şenlik, bu yılın en iyi nar bahçesinde gerçekleştirilen sembolik nar hasadı ve örnek sera ziyareti ile sona erdi.

MİKROKLİMA ETKİSİ...

Filyos: Zonguldak'ın Cennet köşesi... Filyos: Zonguldak'ın Cennet köşesi...

Bilecik'te, mikroklima etkisi sayesinde "deve dişi" cinsi nar üretiminin yoğun olduğu Orta Sakarya Vadisi'ndeki İnhisar ilçesinde üreticiler hasada başladı. İnhisar narında bu yıl 3 bin dekar alandan 7 bin ton ürün alınması bekleniyor.

Bilecik'te, mikroklima etkisi sayesinde "deve dişi" cinsi nar üretiminin yoğun olduğu Orta Sakarya Vadisi'ndeki İnhisar ilçesinde üreticiler hasada başladı.

Marmara, Ege, İçanadolu ve Karadeniz bölgelerinin kesişme noktasında yer alan Bilecik bölgesinde lokum ve meyve suyu yapımında değerlendirilen nar; İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Sakarya ve Kütahya' başta olmak üzere ülke genelinde yoğun rağbet görüyor. 

inhssarda-nar-festivali4

Editör: Abdullah KARABACAK