Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi’ni kurmuştu. Avrupa’nın en büyük Doğal Yaşam Parkı ORMANYA’da hayata geçirilen ‘Orman Kütüphanesi’ 2021 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye’si tarafından hizmete girmişti… 

Belediyeden haşerelere karşı ilaçlama Belediyeden haşerelere karşı ilaçlama

Zonguldak’ta ise Kent Konseyi işbirliğinde çocuk parklarında geçtiğimiz hafta hayata geçirilen minyatür kütüphaneye, kimliği belirsiz kişiler tarafından zarar verildi. Camları kırılan kütüphanedeki kitaplara da zarar verildi. 
Yaşananlara tepki gösteren Zonguldak Belediyesi, açıklamada bulunarak "Önceki günlerde Kent Konseyimiz işbirliğiyle çocuk parklarımızda hayata geçirmiş olduğumuz minyatür kütüphanemizin kendini bilmez kişi ya da kişiler tarafından zarar verildiğini üzülerek görmüş bulunuyoruz. Söz konusu alanda yer alan her şey kamu malıdır ve tüm Zonguldaklılara aittir. Lütfen sosyal alanlarımıza zarar vermeyelim, temiz ve titiz kullanalım" ifadelerine yer verdi.
………….
İki sene evvel ormanlık alanda hizmete açılan minyatür kütüphaneye ormanda yaşayan ayılar bile zarar vermedi. Henüz yeni açılan Zonguldak’taki kütüphanenin camlarının kırılması çok manidar!

Kaynak: Zonguldak Nostalji