Sinema sanatçısı Kenan Pars...
Hayatının 1,5 yılını Zonguldak'ta geçirdi...

Asıl adı Kirkor Cezveciyan olan Kenan Pars, 10 Mart 1920'de İstanbul Üsküdar'da doğdu. Zonguldak'ta bir buçuk yıl kaldıktan sonra ailesiyle İstanbul'a döndü. Liseyi bitirmeden okuldan ayrıldı. Ermeni asıllı Türk vatandaşı, sinemamızın sevilen kötü adamı Kenan Pars Bir dönem Yeşilçam filmlerinin sert mizaçlı karakterlerini canlandırdı. 1955 yılında çekimleri Zonguldak’ta yapılan “Ölüm Korkusu” filminde rol aldı.
Kenan Pars, Türk filmlerinin klişe senaryolarındaki kötü adam rollerinin vazgeçilmezlerindendi. Hem sarışın hem mavi gözlü olması, Erol Taş misali değil de kent soylu, mevki sahibi zengin kötü adam rollerini canlandırmasını sağladı.
Askerliğimi Balıkesir'de yaptı, Kendi tabir ile Gayrimüslim olduğu için eline silah yerine kazma kürek verdiler.
3 yaşından ölümüne kadar Bakırköy'de yaşayan Kenan Pars, İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda kendi adını taşıyan bir Milli Piyango bayii işletiyordu.
Ermeni asıllı Konyalı bir Türk olan Dikran Uhi ile evli ve bu evlilikten Narin ve Linda iken Çiğdem isimlerinde iki kızı var. Kızlarından biri, Aktör Ayhan Işık'ın ablasının oğluyla evlendi.
Sinemamızın sevilen kötü adamı Kenan Pars, 10 Mart 2008 de Akciğer kanseri nedeniyle vefat etmiştir, cenazesi Bakırköy Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenin ardından Bakırköy Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Ardından Zonguldak’taki yaşantısıyla ilgili soru işaretleri kaldı:
Ailesinin Zonguldak'ta kalış nedeni neydi?
Nerede ikamet ettiler?
Neler yaşadılar?

Milli Saray niteliğindeki A Tipi Konukevi'nde yeni gelişme... Milli Saray niteliğindeki A Tipi Konukevi'nde yeni gelişme...

Kaynak: Zonguldak Nostalji