(Haber: Orhan Akyüz) - Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Halk Eğitim Merkezleri’nde verilen yaygın eğitim içeriklerinin Halk Eğitim Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) dijital platforma taşındığını bildirdi.

Müdür Aldoğan, yazılı basın açıklamasında, şunları kaydetti:
‘’Halk Eğitim Merkezlerindeki yüz yüze eğitimlerden yararlanan vatandaşlarımızdan daha fazlası dijital platform HEMBA’dan yararlanarak eğitimlerden istifade edecekler.

‘ZONGULDAK’TA, 60 BİNİN ÜZERİNDE VATANDAŞIMIZ FAYDALANDI’

Özel Eğitim ve Uygulama Okulu için adım atılıyor Özel Eğitim ve Uygulama Okulu için adım atılıyor

Halk Eğitim Merkezleri’ndeki kurslardan, Türkiye geneli yılda yaklaşık 12 milyon kişi yararlanıyor. Zonguldak’ta bu eğitim sezonu başlangıcından Mayıs 2023’e kadar 60 binin üzerinde vatandaşımız kurslardan yararlandı. Dijital platform HEMBA’da başlangıçta 100 kurs ve seminerin dijital içeriği paylaşılıyor.
Zonguldak Merkez Fatih Halk Eğitimi Merkezi’nde yüz yüze devam eden halk eğitimi kurslarını ziyaret ettim.
Bakanlığımızın Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün koordinasyonunda hazırlanan yaygın eğitim kurs içerikleri, bu kez de dijital eğitim platformu Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı da (HEMBA) hayat buluyor. Halk Eğitimi Merkezlerimizde ve diğer kurs merkezlerimizde yüz yüze verdiğimiz kurslar, artık dijital platformda da vatandaşlarımızın hizmetine sunuluyor. Yüz yüze eğitimden yararlanan daha fazla vatandaşımız dijital ortamdaki bu kurslardan yararlanacak.

‘100 KURS VE SEMİNERİN İÇERİĞİ HAZIRLANDI’
 
Vatandaşlarımız https://www.hemba.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numarası ve e-Devlet şifreleri ile e-Yaygın sistemine giriş yaparak kayıt olabilecekler.
Eğitimleri başarılı şekilde tamamlayan vatandaşlarımızın Sertifika/Katılım Belgesi e-Devlet sistemine işlenmektedir. Bakanlığımız tarafından ilk etapta 100 kurs ve seminerin dijital içeriği hazırlandı, platformdaki bu sayı zamanla artarak devam edecektir.

‘HALK EĞİTİM MERKEZLERİMİZİN KAPASİTELERİ HER GEÇEN GÜN ARTMAKTA’ 
 
Milli Eğitim Bakanlığımız sadece eğitim çağı nüfusuna hitap etmiyor, tüm vatandaşlarımızın eğitimlerini desteklemek için her türlü eğitim mekanizmasını hizmete sunuyor. Bakanlığımız ‘Eğitim Her Yaşta ve Her Yerde’ ilkesi ile yaygın eğitime ayrı bir önem atfederek dijitalleşmenin olanakları ile güçlendirerek halkımızın hizmetine sunmaktadır.
Halk Eğitim Merkezlerimizin kapasiteleri her geçen gün artmakta, yararlanan vatandaşımızın sayılarında bir önceki yıla göre önemli artışlar sağlanmaktadır. Dijital platform HEMBA, bu sayıları kat be kart artıracaktır. Vatandaşlarımıza zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın eğitim alabilecekleri imkan sunuluyor. İşi veya başka sebeplerle eğitime devam edemeyen vatandaşlarımızın bu eğitimlerden yararlanması mümkün hale geliyor. İnternet bağlantısı olan her yerden kurslara erişerek kendi hızlarında takip edebilecekler. Ülkemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun.
 Hayat Boyu Öğrenciyiz. Her Zaman, Her Yerde, Herkes İçin Erişilebilir Eğitim.’’

HABER: ORHAN AKYÜZ

IMG-20230508-WA0048