Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, Ereğli ve Alaplı’daki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gazetecilerin gününü kutlayan ve hediye takdiminde bulunan Başkan Posbıyık, kent gündemini değerlendirdi. ‘Ereğli’ye yatırım yapılmasın diye uğraşıyorlar. Sonra dönüyorlar, ‘Halil Posbıyık, Ereğli’yi il yapmak için uğraşıyor, bölmeye çalışıyor’ diyorlar. Biz illa il olalım demiyoruz. Zonguldak vilayetinin ilçelerinde nüfus oranına göre devletten, bakanlıklardan gelen paraları, payları eşit miktarda dağıtın, adaletli olun, bizde Zonguldak’a sarılalım bizim vilayetimiz diye. İl olmayı asla istemiyoruz o zaman’ diyen Başkan Posbıyık, “Ben ölmedikten sonra beni susturamazlar. Ya Ereğli’nin haklarını verecekler, veyahut il olalım diye bağıracağım. Ereğli’yi sömürmeye devam ettikleri müddetçe belli olmaz, yarın Düzce’ye bağlanalım diye bağırabilirim” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Halk Kafe’de basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Gazeteciler Günü’nü kutlayan Başkan Posbıyık, kent gündemine ilişkin de önemli mesajlar verdi.

Ereğli ve Alaplı ilçesinde görev yapan çok sayıda gazeteciyle buluşan Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

-BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YANAYIZ-

“Değerli basın mensupları, Basın çalışanlarının hak ve özgürlüklerinin simgesi olan Çalışan Gazeteciler Günü’nde hepinizi sevgi ve dostlukla selamlıyorum.

Bir ülkedeki demokrasinin ölçütü, basın ve basın özgürlüğüdür. Demokrasi ancak, herkesin bilgiye ulaşabildiği, düşüncesini özgürce açıklayabildiği bir ortamda olgunlaşabilir. Basın çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi, sorunlarının çözülmesi, hak ettikleri yaşam şartlarına ve çalışma koşullarına sahip olmaları basınla birlikte demokrasiyi de güçlü kılar.

Özellikle yerel basın kuruluşlarının hangi zor koşullarda çalıştıklarının bilincindeyim.  Gündemde basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemeler ve Basın İlan Kurumunun yeni düzenlemeleri var, ben de yakından takip ediyorum.

Dilerim, Ereğli'de yerel basın, ortaklık kültürü ile gelişerek büyüsün, basın ilkeleri çerçevesinde tarafsız gazetecilik yapabilme ortamı güçlensin. Bu ortamın güçlenebilmesi adına bugüne kadar hep basınımızın yanında olduk. Yerel basınımıza ayrı bir önem verdik. Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.

Çaycuma'nın yoğurdu... Çaycuma'nın yoğurdu...

Karadeniz Ereğli'nin gerçekleştirdiği atılımların ve yakaladığı çağdaşlık çizgisinin bölge ve ülke kamuoyuna yansıtılmasında basın çalışanlarının büyük katkıları olmuştur. Karadeniz Ereğli için bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da elbirliğiyle çalışacağız. Değerli görüşlerinizi, eleştirilerinizi dikkate alıyoruz. 

-10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN-

Değerli basın mensupları, tarafsız ve ilkeli habercilik anlayışıyla, halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda özveriyle çalışan tüm gazetecilerin gününü kutluyorum.

Bu vesileyle geçmişte şehrimizde iz bırakmış, hayatını kaybeden basın emekçilerini rahmetle anıyorum.

Ülkemizde basın özgürlüğünün geliştiği, basın mensuplarının daha iyi çalışma koşullarına ve haklara sahip olduğu nice 10 Ocak'larda yeniden bir arada olmayı diliyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun…

-KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ AK PARTİ’Lİ 5 YILIN HALA ACISINI ÇEKİYOR-

Ereğli’de yerel yönetim olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bir asfalt eksikliğimiz var, onu da önümüzdeki yaz, rekor seviyede tamamlayacağız. Yapamadığımız işler; eski Belediye Binası’nın oradaki inşaatı 4 defa ihaleye verdik ama ülkenin içindeki durumdan dolayı ihaleye giren olmadı. Ülkede enflasyon almış başını gidiyor, her şeye zam, benzine zam. Ereğli Belediyesi sadece elektriğe yılda 43 milyon lira para ödüyor. Vatandaşlarımız geçinemedikleri için belediyeye borçlarını ödeyemiyorlar. Neden geçinemediklerini biliyoruz. Maalesef tahakkuk ve tahsilatı yapamıyoruz. Belli bir kesim emlak vergilerini de ödeyemiyorlar. Eskiden bir civataya 5 liraya ödüyorduk şimdi 25 lira. Yarın ne olacağını bilemiyoruz. Birçok belediye başkanı maaşları ödeyemiyor bu zorluklardan dolayı. Biz Allah’a şükür olsun bölgede en yüksek ücreti ödüyoruz. Asgari ücret 8 bin 500 liraya çıktı zaten bizim 8 bin 100 liraydı. Devlete vergi, sigorta borcumuz yok. İller Bankasına hiç yok. Ama İller Bankası’ndan 1 lira dahi kredi aldırmıyorlar bize. Bazı belediyelerin 400-500 milyon borcu var ama kredi alıyorlar. Ereğli Belediyesi’ni önümüzdeki seçimlerde alabilmek için bizi sıkmaya çalışıyorlar. Ama Ereğli halkı AK Parti’li belediyenin tavrını geçtiğimiz 5 yıl içinde gördü. Nelerden mahrum kaldığını net gördü. Biz hala belediyeyi toparlamaya çalışıyoruz. Ereğli Belediyesi AK Parti’li o beş senenin yükünü hala omzunda hissediyor. Halen daha yapılan anlaşmalardan sıkıntılar çekiyoruz. Erdemir ve Karayollarıyla yapılan anlaşmalarda bilinçsizce atılan imzalar Ereğli’yi mahvetmiş vaziyette. Şunu söylemek istiyorum. Tüm bunlara rağmen Ereğli’nin yerel yönetimi olarak hizmetlerin hepsini yapıyoruz. Ama vizyon projelerimizde eksiklikler olabilir. Eski Belediye binası için tekrar ihaleye çıkıyoruz. Paramız var.

-EREĞLİ’YE YATIRIM YAPILMASIN DİYE UĞRAŞIYORLAR-

Kent Meydanı’nı yapacaktık. “CHP’li Belediyeye başkanlık mı kazandıracaksınız?” diye yapılan baskılar neticesinde muhatabımız vazgeçti bu işten. Düşünebiliyor musunuz Ereğli’ye yatırım yapılmasın diye uğraşıyorlar. Sonra dönüyorlar, ‘Halil Posbıyık, Ereğli’yi il yapmak için uğraşıyor, bölmeye çalışıyor’ diyorlar. Biz illa il olalım demiyoruz. Zonguldak vilayetinin ilçelerinde nüfus oranına göre devletten, bakanlıklardan gelen paraları, payları eşit miktarda dağıtın, adaletli olun, bizde Zonguldak’a sarılalım bizim vilayetimiz diye. İl olmayı asla istemiyoruz o zaman. Konuları öyle çember çevirir gibi değiştirmeyin.

-BİZ SÖMÜRGEMİYİZ?-

Yüzde 79 vergiyi Zonguldak adına Ereğli ödüyor ama geri dönüşte yüzde 10 bile almıyor. Biz sömürge miyiz? Gelen yatırımları Zonguldak’a, Devrek’e, Çaycuma’ya dağıtacaksın, Ereğli’ye geldi mi vermeyeceksin. Biz il olalım dediğimizde de kızacaksınız. Bizi sömürecek misiniz daha.

-HALİL POSBIYIK ÖLMEDEN SUSTURAMAZSINIZ-

Pazar günü maçta olan var mıydı? Sahada iki defa top sekti, az daha gol oluyordu bizim kızların maçında. Çünkü halı daha yeni yapılmasına rağmen gitti. Çünkü günde sahayı ikiye, üçe, dörde bölüp takımlar antrenman yapıyorlar. Çünkü yok başka stat. Beldelerde semt sahaları var, Ereğli’de semt sahaları dahi yok. Yok böyle dünya. Ereğli halkı sessiz, efendi, ensesine vur lokmayı al. Halklarını da aramıyor. İlçe başkanları da ses çıkarmaz, benim ki de dahil. Hak, hukuk, adaletten bahsederler ama Ereğli’nin haklarını aramazlar. Ereğli halkı da garip garip boynunu büküyor, bekliyor. Beklerseniz, ezilirsiniz. Demir çelike hala işçi alınıyor. Ereğli’den alınıyor mu kardeşim. Yalova’da, İstanbul’da, Bursa’da Ereğlililer mahalleleri kuruldu. Bu gençleri düşünen yok mu? Yazık, günah değil mi? Biz burada çivili kazık değiliz, gideceğiz bir gün ama Ereğli’ye yazık oluyor. İsteyen kızsın, isteyen aleyhimde yazsın. Ben ölmedikten sonra beni susturamazlar. Ya Ereğli’nin haklarını verecekler veyahut il olalım diye bağıracağım. Ereğli’yi sömürmeye devam ettikleri müddetçe belli olmaz, yarın Düzce’ye bağlanalım diye bağırabilirim.”

GAZETECİLERE HEDİYE TAKDİMİNDE BULUNULDU

Başkan Posbıyık konuşmasının ardından gazetecileri temsilen Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Şafak Erel, ERMED Başkanı Doğan Gönüllü, BATİYAC Başkanı Sina Çıladır, Alaplı Gazeteciler Derneği Başkanı Doğan Bostancı ile Küresel Gazeteciler Federasyonu İl Başkanı İ.Necati Günay’a hediye takdiminde bulundu.

Kadın Gücü Kooperatifi Başkanı Neriman Posbıyık da kentteki kadın gazetecilerin sayısının çoğalması temennisinde bulunarak kadın gazetecileri temsilen Özge Cerrah, Seyhan Dikay, Serpil Demir ve Sibel Bozkurt Pınar’a hediye takdiminde bulundu. Belediye Başkan Yardımcıları ve Basın Bürosu görevlileri salonda bulunan diğer gazetecilere hediyelerini takdim ettiler.

ERMED Başkanı Doğan Gönüllü ise yaptığı konuşmada yerel basına katkıları nedeniyle Başkan Posbıyık’a teşekkür ederek, “Ereğli’nin İl olması konusundaki açıklamalarınızı ve çabalarınızı destekliyoruz” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü programı hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

f789b8a9-005e-4ab0-b98d-53fca53d4dba

Editör: Abdullah KARABACAK