(ÖZEL HABER)

AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, "Çoluk çocuğumuzla bu şehirde yaşamaya devam edeceksek, hükümetimizle belediye el ele verip yaptığımız şu yatırımların burada devam etmesini istememiz lazım" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen emeğin başkenti Kömür kent Zonguldak’ın Milletvekili Muammer Avcı, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde partisinin düzenlediği programlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği memleketi Zonguldak’ta, gazeteci Orhan Akyüz’ün, ‘’Zonguldak’ta AK Parti belediyeciliği 2019-2024 dönemi nasıl sınav verdi, karnesine nasıl not vermek istersiniz, çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? şeklindeki sorususunu şöyle yanıtladı.

‘’AK PARTİMİZ, BELEDİYECİLİKLE BERABER ÜLKEMİZDE İNSANLARIN GÖNLÜNDE VAR OLMUŞ BİR PARTİDİR’’

AK Parti belediyeciliğinin karnesine not vermek için öncelikle yapılan işlere bakmak gerektiğine işaret eden Milletvekili Avcı, şöyle konuştu:
‘’Biliyorsunuz, bizim AK Partimiz belediyecilikle beraber ülkemizde insanların gönlünde var olmuş bir partidir. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) döneminde yaptıkları çok ciddi ve insanların direk hayat kalitelerine, yaşam standardlarına değen çalışmalarının noktasında bizim özümüzde belediyecilik var. Türkiye’de 22 yıllık idaremizde, icraat dönemimizde belediyecilik noktasında Zonguldak’ta da bize 2004-2009 yılları arasında fırsat verilmişti...’’

‘’CİDDİ SU PROBLEMİ VARDI, 2 BİN 542 METRE UZUNLUĞUNDA SU TÜNELİ YAPARAK ULUTAN BARAJI’NA 12 MİLYON METREKÜP SUYUN KATILIMINI SAĞLADIK, İLİMİZİN 25 YILLIK SU İHYİYACINI GİDERDİK’’

Milletvekili Avcı, şunları söyledi::
‘’2004-2009 yıllarında AK Partimizden Zonguldak Belediye Başkan adayı olan ve kıymetli vatandaşlarımızın desteğiyle başkanlığa seçilen Sayın Secaattin Gonca’nın dönemde 2004 yılına baktığımızda Zonguldak’ımız da çok ciddi bir su problemi yaşanıyordu. Bu noktada tankerlerle su geliyordu, her evimizin çatısında depo mevcuttu, o dönemler bizler Beycuma beldemizde (Zonguldak’ın merkez ilçeye bağlı) Kumtarla Köyü’nden 2 bin 542 metre uzunluğunda su tüneli yaptık ve tünel sayesinde Kumtarla Köyü’nden Ulutan Barajı’na 12 milyon metreküp suyun katılımını sağladık. Bu ne demek oldu? Bu şekilde Zonguldak’ımızın 20-25 yıl su ihtiyacının giderilmesi oldu. Tabii ki biz o dönem su tünelini 11 milyon liraya mal etmiştik, ancak yan yolları ve regülatörler vs. ile maliyeti 16 milyon 500 bin lira olarak gerçekleşti.’’

MİLLETVEKİLİ AVCI’NIN GÖZÜYLE AK PARTİ’NİN 2004-2009 BELEDİYECİLİĞİ DÖNEMİ

‘’22 yıldır Türkiye’de marka olmuş bir belediyecilik anlayışımız var’’ diyen Milletvekili Avcı, şu ifadeleri kullandı:
‘’Zonguldak’ın il trafiğiyle alakalı özellikle valilik önünden devam ettiğinizde şehir merkezine doğru Uzunmehmet Caddesi’nde muazzam bir trafik sıkışıklığı oluyordu, yani trafik lambaları yandığında çok uzun araç trafiği kuyruğu oluşuyordu.
Biz ne yaptık? valilik önünden devam etmek suretiyle Uzunmehmet Caddesi’ne paralel olarak şu anda halk otobüslerinin durmuş olduğu ikinci paralel caddeyi de oluşturduk ve trafikte büyük bir rahatlatma yaşattık.
Yine aynı dönemde şehrimizin merkezindeki Soğuksu da (Terakki Mahallesi Cumhuriyet Caddesi) yaşanan trafik keşmekeşiyle alakalı yine pazaryerinden Site güzergahındaki Müftülük rampasına doğru o viyadüğü o dönem biz gerçekleştirdik ve Soğuksu da o dönem rahatlama yaşandı.
Yine bunun gibi Kapuz Plajı’ndan Topbaşı (Tepebaşı Mahallesi Topbaşı Sokak) güzergahına doğru Emirgan Hotel’in oraya doğru çıkarılan para... Tabii ki o zaman şu anda kullandığımız tünellerimiz yoktu, bu yapılan o dönem 2004-2009 döneminde Belediye Başkanımız Sayın Secaattin Gonca tarafından gerçekleştirildi.
Zonguldak 100. Yıl Belediye Terminali’ne 
gidildiğinde sol tarafta bulunan İstanbul Park, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan rahmetli Sayın Kadir Topbaş döneminde yapıldı bu hizmet, bunun gibi birçok hizmeti sayabiliriz.
Belediyenin 1000 kişilik personeli vardı, emekliliği hak etmiş insanlar o dönem tazminatlarını alamadıklarından dolayı belediyede maaşlarının ödenmesi zorunluluğuydu.
Büyük yük getiriyordu maliyet anlamında, yine Secaattin Gonca beyin döneminde AK Parti belediyeciliği anlayışıyla 600 kişinin emekliliğini sağladık. 
Bir sonraki CHP’nin yönettiği belediyeye de 400 personelle teslim ettik, yani belediyenin yükünü hafifletmede başarılı işler yaptık. Bununla birlikte saymakla bitiremeyeceğimiz çok kıymetli hizmetler yaptık.’’

Tahsin Erdem: Şeffaflık, dürüstlük ve tasarruf olacak Tahsin Erdem: Şeffaflık, dürüstlük ve tasarruf olacak

2019-2024 BELEDİYECİLİĞİ DÖNEMİ 

Milletvekili Avcı, şöyle devam etti:
‘’2019-2024 belediyeciliğimizde de biz belediye seçimini kazandığımızda halkımızın bizlerden beklentisi vardı, beklenti neydi? Vatandaşlarımızın, ‘19 mahallemizin tabiri caizse köstebek gibi yollarını halledin, başka bir şey istemiyoruz’ şeklinde istekleri vardı.

MAHALLELERE 72,5 KİLOMETRE ASFALT, 79 KİLOMETRE BETON, 63 BİN METREKARELİK PARKE 

Tabii biz 19 mahallemizin tamamına 72,5 kilometre asfalt yaparak büyük değişimi yaşattık, 79 kilometre alanı beton yol, 63 bin metrekarelik de parke yol yaptık. Şehir merkezimizdeki Acılık da (Acılık Caddesi) bulunan eski halin (Zonguldak Sebze Hali) 
bulunduğu yere Elmaspark Alışveriş ve Yaşam Merkezi binamızı yaptık, buraya da oldukça yakışan bir bina oldu.

SAHİL LİMAN PROJESİ, ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ, KARAELMAS KÖPRÜLÜ VE AYYILDIZ KAVŞAĞI YAPILDI

Bunun dışında insanlarımızın nefes alacağı  bir ilk olan Sahil Liman Projesi ile büyük bir değişim gerçekleştirdik.
Engelli vatandaşlarımıza yönelik Zonguldak Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi binamızı yaptık, oradaki yavrularımız hakikaten günlerini çok mutlu geçiriyorlar, bizlerde sık sık ziyaretlerine giderek mutluluklarını görüyoruz.
Bununla birlikte Ankara güzergahından Zonguldak’a girişte Karaelmas Köprülü Kavşağı, burada da peyzaj yapılarak dekoratif aydınlatmalarla güzelleştirilmesi yine bizim 2019-2024 belediyeciliğimizde gerçekleştirildi. Şehir merkezimize doğru yanaştığımızda mevcut Ankara Köprüsü’nün olduğu yerde hemen yanında gerçekleştirdiğimiz yeni köprü imalatı şehrimize güzel yapıştı. Köprü çıkışında 
Ayyıldız Kavşağı imalatını gerçekleştirdik.
Bunun yanında iş makinası parkurunda 28 aracın Zonguldak Belediyesi’ne katılımı yapıldı, bunlar bizim için kıymetli yatırımlardır. Birçok hizmetleri bu dönem gerçekleştirdik. Sayamadığımız birçok değişim yaptık, Kapuz Plajı’ndaki Bebek Emzirme Odası’ndan tutun da kabinlerin ve yemek yenilen yerlerin yenilenmesi ve yapılan peyzaj değişimi bizim dönemimizde yapıldı. Bizim burada halkımızın hayatlarını kolaylaştıracak, yaşam kalitelerini, yaşam standartlarına katkı sağlayacak değişimlerimiz oldu.

LAVUAR ALANI PROJESİ

Lavuar Alanı’nı projelendirmeyi gündeme getirdik, ancak 2 yıl süreyle pandemi sıkıntısı yaşadık. Bütün bu icraatlarımızı da pandemi döneminde gerçekleştirdik. Lavuar Alanı Projesi’ne bizim şöyle bir talebimiz oldu. Zemini yoldan bir kat aşağıya düşürmek suretiyle otopark istedik orada, fakat o dönemin şartlarında zeminin tamamiyle su içinde olmasından dolayı orada diyafram duvar (Birbirlerine geçmeli veya kesen geniş paneller halinde grab veya hidrofreze (cutter) ile inşa edilmiş sürekli, yerinde dökme betonarme perde duvarlardır. Diyafram duvar zemin içerisinde anolar veya paneller halinde inşa edilen yerinde dökme betonarme duvarlardır) isteniyordu. Adeta deniz vardı altında, burada diyafram maliyeti 120 milyon lira tutuyordu. Tabii daha sonra proje değişimine gidildi, sonrasında genel seçimin ardından biz de milletvekili olduk. Belediyemizle beraber Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum beyi ziyaret ettik ve dedik ki ‘bizim büyük sıkıntımız var bakanımız, biz burada otopark oluşturmak istiyoruz’ diye... Bakanımız da sağ olsun tekrar bir proje çalışması başlattı, o proje inşallah şimdi sondaj çalışmalarıyla başladı.
Belli bir ivme çalışmalarıyla gidiyor, sonrasında imalat çalışmalarıyla hızlı şekilde devam edecek şekilde düşünüyoruz. 
Biz herkesin gözü önünde bu çalışmaları yaptık, halihazırda da yapıyoruz. 

UĞUR MUMCU KAVŞAĞI 374 GÜNDE YAPILMIŞ

2019-2024 belediyeciliğimiz öncesinde 10 yıldır muhalefet belediyeciliği vardı. Bugün yoldan çevireceğiniz her insana ‘muhalefet belediyeciliği sizin hayatınıza değecek, hayat standardınızı artıracak ne gibi hizmet yaptı’ yönündeki sorunuza alacağınız cevap sadece Uğur Mumcu Kavşağı’nın yapıldığı olacak. Buranın da imalatı, emniyet kayıtlarına baktırdık 374 günde yapılmış. Yani 1,5 aylık zamanda yapılacak imalat, bir yılı aşkın zamanda yapılmış.
Yine muhalefete 10 yıllık belediyeciliğiniz döneminde ne yaptınız diye sorduğunuzda ‘biz altyapı yaptık’ diyecekler... Ben de soruyorum? Siz altyapı yaptınız da Zonguldak Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi’nden Gazipaşa Caddesi’ne doğru hayal edin bir insan düzlüğündeki boruları biz niye döşemek zorunda kaldık? Siz (muhalefet belediyeciliği) altyapıyla uğraştınız da biz (AK Parti belediyeciliği) AKM’nin (Atatürk Kültür Merkezi) oradan Gazipaşa Caddesi’ne doğru o boruları niye döşemek zorunda kaldık?
Nizam Caddesi’ni, Doktorlar Sokağı’nı
hatırlayınız, o mezbelelik halini... Burayı biz 2019-2024 belediyeciliğimiz döneminde yaptık. Tamamen altyapısını değiştirerek parke ve kaldırım çalışmalarını, dekoratif aydınlatmalarını yaptık ve farklı bir noktaya geldi burası...
Her kuvvetli yağmur yağdığında Emral Çarşısı’nı su basardı, şimdi o seller, o taşkınlar oluyor mu? Gazipaşa Caddesi’nin altyapı çalışmasının tamamını bizim dönemimizde gerçekleştirdik.’’

‘’ÇOLUK ÇOCUĞUMUZLA BU ŞEHİRDE YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSEK, HÜKÜMETİMİZLE BELEDİYENİN EL ELE VERİP YAPTIĞIMIZ ŞU YATIRIMLARIN BURADA DEVAM ETMESİNİ İSTEMEMİZ LAZIM’’

‘’Dolayısıyla insanlarımıza şunu söylemek istiyorum’’ diyerek konuşmasını sürdüren Milletvekili Avcı, ‘’Biz bu şehirde yaşıyoruz, çoluk çocuğumuz da bu şehirde yaşamaya devam edecekse, biz burada hükümetimizle belediye el ele verip yaptığımız şu yatırımların burada devam etmesini istememiz lazım. 
Bu anlamda ben Zonguldak halkının basiretine, ferasetine güveniyorum,  yapılanın farkında olduklarını da düşünüyorum. Zonguldak’a kimin katkı verdiklerini halkımızın çok iyi düşündüklerini biliyorum ’’ dedi.

YIKILAN MERKEZ ÇARŞISI ALANI

Milletvekili Avcı, ‘’Şehir merkezindeki yeniden farklı iş merkezi yapılmak üzere yıkılan Merkez Çarşısı’nın alanında 10 Şubat Cumartesi günü düzenlenen mitinge katılan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, halka hitaben konuşmasının ardından 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti’nin Zonguldak’taki belediye başkan adaylarını tanıttı. Kamuoyunda buranın bundan böyle miting alanı olarak değerlendirileceği konuşuluyor, dillendiriliyor, bana göre bu yönde beklenti de var, burası miting alanı olarak şekillenebilir mi böyle bir düşünce var mı? Kısacası miting alanı olarak buranın değerlendirilmesi gündemde mi? Açıklık getirmek istermisiniz? şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı.

‘’ZONGULDAK’IN BİR FUTBOL SAHASI KADAR ALANININ OLMADIĞI YÖNÜNDE
İNSANLARIMIZ MESAJ VERİYOR’’

‘’İnsanlarımızın oradaki meydanı (Merkez Çarşısı’nın yıkıldığı alan) gördüklerinde bize şu mesajı verdiklerini düşünüyorum’’ diyerek konuşmasına başlayan Milletvekili Avcı, konuşmasını şöyle tamamladı:
‘’Mevcut alanda hak sahiplerinin dükkanları vardı. Buradaki insanlarla belirli bir görüşme yapılıp yapılmadığı, belediye başkanımız bu anlamda ne durumda onu bilmiyoruz. Ancak insanlarımız oradaki meydanı gördüklerinde bize şu mesajı verdiklerini düşünüyorum, Zonguldak’ın bir futbol sahası kadar bir alanının olmadığı ortaya çıkıyor. Kısaca Zonguldak’ın bir futbol sahası kadar alanının olmadığı yönünde insanlarımız mesaj veriyor. 
Yani bizlerin de yavaş yavaş acele etmesi gerektiğini, Valilik binası gibi şehrimizin nefes almasını engelleyen yerleri insanların hayatlarına katmamız gerektiği mesajı olarak değerlendiriyoruz bunu...
Merkez Çarşısı’nın olduğu yerde (miting alanı) gerçekleşmezse biz alan olarak çok farklı alanları inşallah Zonguldak’ın hizmetine sunmayı planlıyoruz.’’

MERKEZ ÇARŞISI NE ZAMAN YAPILDI, NE ZAMAN YIKILDI?

Zonguldak’ın şehir merkezindeki Gazipaşa Caddesi’nde 1956 yılında iki katlı olarak yapılan ve yıllar sonra 130 iş yeri bulunduğu öğrenilen Merkez Çarşısı’nın, doğal afetlere dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı çıkartılmış ve 2022 yılının Mart ayında da yıkılmıştır.

HABER: ORHAN AKYÜZ

I M G 20240212 W A0013

Editör: Abdullah KARABACAK