31. Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali etkinlikleri çerçevesinde Devrek’in coğrafi işaretli yiyecekleri olan Beyaz Baklava ve Kömeç dallarında  “Yöresel Lezzetler Yarışması” yapıldı.    

Türk profesyonel ve eğitmen aşçı, televizyon programcısı Eyüp Kemal Sevinç’in jüri başkanlığını yaptığı “Yöresel Lezzetler Yarışması”nda Devrekli hanımlar Devrek’in yöresel lezzetleri olan Kömeç ve Beyaz Baklavası’nı hazırladı.    

8 kişilik jüri üyeleri kadınların hazırladıkları en iyi Kömeç ve Beyaz Baklava’yı belirledi. Buna göre Beyaz Baklava kategorisinde Behiye Keklikoğlu birinci, Nazmiye Türkarslan ikinci ve Gülhan Taşçı da üçüncü oldu.     

Kömeç yapımı kategorisinde de Yurdagül Görür birinci, Nebiye Türkmen ikinci ve Birsen Çakar da üçüncü oldu.     

Dereceye giren hanımları kutlayan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Devrek’e özgü yöresel ürünleri üretenlere her zaman sahip çıkacaklarını, belirtti.    

Boksör Mehmet vefat etti Boksör Mehmet vefat etti

Bozkurt şöyle konuştu:

“Belediye olarak her zaman üreten insanın yanında olduk, bundan sonrada olacağız. üreten insana sahip çıkmayı kendimize bir ilke edindik. Yöremizin ürünü olan Beyaz Baklama ve Kömeç’i uluslararası alanlara taşıyacağız. Bildiğiniz gibi Zonguldak’ın coğrafi işaretli 4 ürününden 3’ü Devrek’e ait. Bundan da son derece mutluyuz, bu rakamı daha da artırmayı amaçlıyoruz. Ben yarışmamıza katılan herkese teşekkür ediyorum”

Dereceye girenlerin ödüllerini Başkan Bozkurt ve Eyüp Kemal Sevinç’in elinden aldı.

LEZZET (1)

LEZZET (2)

LEZZET (7)

LEZZET (15)

Editör: Abdullah KARABACAK