Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından Zonguldak’ta ‘’Scientix Projesi STEM Eğitimi Çalıştayı’’ düzenlendiğini bildirdi.

Müdür Aldoğan, yazılı basın açıklamasında, şunları kaydetti:

‘’Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve Matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem kolaylaştırmak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlamak amacıyla Matematik Seferberliği kapsamında Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğümüz tarafından Zonguldak’ ta ‘Scientix Projesi STEM Eğitimi Çalıştayı’ 6-7-8-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi. 4 gün süren çalıştaya, Zonguldak merkez ve 7 ilçeden toplamda farklı alan ve branşlardan 100 öğretmen katıldı.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Scientix Projesi Türkiye Koordinatörü Dr.Tunç Erdal Akdur ve Uzman Dr. İpek Saralar Aras eğitmenliği ve rehberliğinde, çalıştaya katılan öğretmenler teorik eğitimin yanı sıra proje fikirleri ve sunulmalarla 4 çalıştay gününü çok verimli olarak değerlendirdiler. Projelerin prototiplerini de yapan öğretmenler, çalıştay sonunda bir proje sergisi düzenlediler.

Karaelmas İlkokulu'ndan uçurtma şenliği... Karaelmas İlkokulu'ndan uçurtma şenliği...

‘ÇALIŞTAY VERİMLİ GEÇTİ’

Mesleki deneyimler açısından yoğun ve verimli geçen çalıştayın son gününde proje sergisi ve sertifika töreni düzenlendi. Çalıştaya katılan tüm öğretmenleri tebrik ettik, stantlardaki tüm projeleri ve proje guruplarını Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Haşim Duru ve Scientix Projesi Türkiye Koordinatörü Dr. Tunç Erdal Akdur ile birlikte tek tek ziyaret ettik, proje sunumlarını dinledik, çalıştaya katılan öğretmelere sertifikalarını takdim ettik.

Bu çalıştay, öğretmenlerimizin profesyonel gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra STEM eğitimi konusunda farkındalığın arttırılmasını ve yenilikçi yaklaşımların paylaşmasına vesile olacaktır. Kazanılan deneyimlerle öğrencilerimizin bilime sevdalı, kültüre meraklı, üreten, araştıran, edindiği bilgi ve deneyimleri, kazanımları ülkemiz ve  insanlık hayrına kullanabilen bireyler olarak yetişmesine de aracılık edecektir.

Sizleri tebrik ediyor, bu çalıştayda edindiğiniz bilgi ve deneyimleri, sahada en iyi şekilde kullanmanızı diliyorum. Türkiye Yüzyılını inşa edecek gençlerimizi sizler yetiştireceksiniz.

TEŞEKKÜR MESAJI

‘Scientix Projesi STEM Eğitimi Çalıştayı’nın hazırlanmasını, planlanmasını, Zonguldak’ta gerçekleşmesini sağlayan Milli Eğitim Bakanlığımıza, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğümüze, çalıştayın gerçekleştiği salonu bizlere tahsis ederek destek sağlayan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğümüze ve katkısı olan tüm birimlerimize, katılımcı öğretmenlerimize teşekkür ederim.’’

HABER: ORHAN AKYÜZ

496fe0c9-d3c3-48c5-bbb0-2dbea799a0f7

ac2bec31-ec67-44eb-9aa4-1b65f2dc0447

Editör: Abdullah KARABACAK