(ÖZEL HABER)

(Haber: Orhan Akyüz) - Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğünün "Kendi İşini Kurma Hibe Desteği Projesi"nden faydalanmak için 2022-2023 yıllarında başvuran 4 engelli ve 1 hükümlü 5 kişi, kendi işinin patronu oldu.

5 engelli ve 2 eski hükümlü 7 kişi de patron olmayı heyecanla bekliyor.

450 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ SAĞLANDI

Araştırmacı gazeteci Orhan Akyüz’ün, derlediği bilgilere göre; emeğin başkenti kömür kent Zonguldak’ta, 2022’de müdürlüğün kendi işini kurma projesi kapsamında halı yıkama, cep telefonu geri dönüşüm, fotokopi çekimi ve kırtasiye, kuruyemişçi ile branda yapımı iş yerleri açan ilçelerden merkezde 3 ve Çaycuma’da 1 olmak üzere 4 engelli, Kdz. Ereğli’den de 1 eski hükümlüye hibe desteği olarak kişi başı 90’ar bin liradan 450 bin lira ödendi.

970 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

Bu yıl da (2023) dijital reklam hizmetleri ile web tasarım, Aytenin Köy Okulları, halı ve koltuk yıkama, oto kuaför, otomotiv mekanikerliği, çiğ köftecilik ve arıcılık iş yeri açmak amacıyla merkez, Kozlu, Gökçebey ve Devrek ilçelerinden başvuran 5 engelliye projelerinin kabul edilmesi durumunda kişi başı 150’şer bin liradan 750 bin lira, 2 eski hükümlüye de 110’ar bin liradan 220 bin lira olmak üzere toplamda 970 bin lira kendi işini kurma projesi kapsamında hibe desteği verilecek.

2 KADIN PATRONİÇE OLDU, 3 KADIN DA PATRONİÇE OLMA YOLUNDA

Ramazan ayına girerken hurmaya zam... Ramazan ayına girerken hurmaya zam...

Kendi işini kurma projesinden 2022’de faydalanan 5 engelliden 2 kadın patroniçe oldu, 2023’de de yararlanmak isteyen 5 engelli ve 2 eski hükümlü arasında bulunan 3 kadın da patroniçe olma yolunda adım attı.

ESKİ HÜKÜMLÜ İŞKUR’A ŞÜKRANLARINI SUNDU

Projeden faydalanarak süt inekçilik iş yerini kuran eski hükümlü Mustafa Açıkgöz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, şu ifadeleri kullandı: ‘’İŞKUR’a, bizim gibi mahkumları devletin verdiği desteklerle topluma kazandırıp iş sahibi yaptıkları için şükranlarımı sunuyorum.’’

KOMİSYON KARAR VERECEK

Bu arada 15 Aralık 2023 tarihinde proje başvurularının sona erdiği, İŞKUR Genel Müdürlüğüne gönderilen projelerin oluşturulan komisyon tarafından kabul görmesi durumunda 2024’ün Mart ve Nisan aylarında ilgililere tebliğ edileceği öğrenildi.

MİLLETVEKİLİNDEN AÇIKLAMA

AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, gazeteci Orhan Akyüz’ün, ‘’Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün ‘Kendi İşini Kurma Hibe Desteği Projesi’nden yararlanan engelliler ve eski hükümlülerin patron olmalarını, aynı zamanda ekonomiye de katkı sağlamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz’’ şeklindeki sorusunu, şöyle yanıtladı.

‘’BOYNUMUZUN BORCU OLARAK DEVLETİMİZİN ŞEFKAT ELİNİ HER DAİM VATANDAŞLARIMIZA UZATIYORUZ, UZATMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ’’

Milletvekili Avcı, hibe desteğinden faydalanan engelliler ile eski hükümlülerin kendi işletmelerini kurarak ekonomiye katkı sağlamalarının yanı sıra kimseye de muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürme imkanına kavuşmalarından ziyadesiyle memnuniyet duyduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
‘’Proje kapsamındaki bu destek engelli girişimcilerin iş dünyasına adım atmalarını kolaylaştırdığı gibi kendi işlerini kurmalarını teşvik etmektedir, eski hükümlü vatandaşların da topluma entegrasyonunu kolaylaştırarak istihdam edilmelerine katkı sağlamaktadır. İŞKUR, engelli ve eski hükümlü vatandaşların hayallerini gerçekleştirmesi için büyük bir fırsat sunmaktadır, çünkü hibe desteklerinden yararlanıp işlerinin patronu oluyorlar.
Hükümetimiz, engelliler ve eski hükümlü vatandaşlarımızın da hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çalışmaktadır. İyi bir meslek insanın elindeki en değerli hazinedir, engelliler ve eski hükümlüler geleceğin girişimcisi olmak için İŞKUR’un kendi işini kurma projesinden mutlaka yararlanmalılar. 
Boynumuzun borcu olarak devletimizin şefkat elini her daim vatandaşlarımıza uzatıyoruz, uzatmaya da devam edeceğiz.’’

‘’TÜRKİYE YÜZYILI’NIN İNŞASINI MİLLETİMİZLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’’

‘’Dünya liderimiz Cumhurbaşkanımız Saygıdeğer Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, (Türkiye Yüzyılı'nın inşasını milletimizle birlikte gerçekleştiriyoruz. Ülkemizi kalkındırmak, milletimizi müreffeh hâle getirmek için yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla Türkiye’yi büyütmeye devam edeceğiz)’’ şeklinde konuşmasına devam eden Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:
‘’İlimizi hak ettiği yatırımlarla büyütmeye devam ediyoruz. Devletimizin imkanları ülke genelinde olduğu gibi kentimizde de gözle görülür şekilde seferber edilmiş durumda. Eser ve hizmet siyasetiyle ‘İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın’ düsturuyla durmak yok; yola, çalışmaya, hizmet ve eser üretmeye devam.’’

HABER: ORHAN AKYÜZ

IMG-20231221-WA0002

IMG-20231221-WA0000

Editör: Abdullah KARABACAK