Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü bünyesinde atıl durumda bulunan ve yenilenmesi için yaklaşık 2 milyon EURO (yaklaşık 65 milyon TL) ihale bedeli belirlenen lavuar tesisi, TTK ve GMİS işbirliği ile kurumun kendi imkanlarıyla 225 bin EURO’ya(yaklaşık 7 milyon TL) yenilendi.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Sendika ve kurum ortak bir şekilde lavuar sistemini 4 ay gibi kısa bir sürede 7 milyon TL gibi bir rakama aktif hale getirdiler. Emeği geçen başta işçilerimiz olmak üzere tüm sendika yöneticilerimize, kurum yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

TTK’da üretilen taşkömürünün işlenerek demir çelik ve termik santral firmaları ile yakacak olarak ayrılmasını sağlayan ‘lavuar’ adı verilen tesisin onarımı için TTK Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışma başlatıldı. Ancak yüksek maliyet ve döviz kurundaki artış nedeniyle ihale bedeli yaklaşık 2 milyon Euro olan onarım maliyeti nedeniyle kurum yetkilileri yeni çözüm arayışlarına yöneldi. TTK Genel Müdürlüğü, lavuar tesisinin kurum personeli tarafından yapılması için girişimlerde bulundu. Lavuar tesisinde çalışan işçilerin bu konuda bilgili ve donanımlı olmasıyla tesisin kurum içinde onarılmasına karar verildi.

Genel Maden İşçileri Sendikası’nın 2023 yılında gerçekleştirdiği seçimlerde GMİS Üzülmez Teşkilatlandırma Sekreteri olarak seçilen ve öncesinde Mekanizasyon Servisi Şefi olarak görev yapan Dursun İris ve beraberindeki Mekanizasyon Servisi ekibi Lavuar’ın onarılması için görevlendirildi. GMİS Genel Merkez Yönetimi de işçilere destek vererek çalışmaları takip etti. GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, tesisinin yenilenme çalışmalarını yapan işçileri yalnız bırakmadı.

4 AYDA TAMAMLANDI

TTK ve GMİS işbirliği ile başlayan onarım çalışmaları yaklaşık 4 ay sürdü. Bu süre zarfında lavuarda bulunan ve kullanılamaz denilen yurt dışı menşeli makine ve parçalar elden geçirilerek onarıldı. İhale bedeli yaklaşık 2 milyon Euro olması beklenen yenileme çalışması, işçilerin fedakarlıklarıyla 225 bin Euro’ya gerçekleştirildi. İşçiler, kısa sürede tamamladıkları lavuar tesisinin kullanıma açılmasıyla büyük gurur ve onur yaşadı. Tesis, günlük yaklaşık 2 bin ton kömür yıkamaya hazır hale geldi.

YEŞİL, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, atıl durumda bulunan lavuar tesisin, işçilerin ve kurum yetkililerinin özverili ve kararlı çalışmasıyla yenilendiğini söyledi. Kamu kaynaklarının doğru kullanımı konusunda önemli bir çalışmaya imza attıklarını ifade eden Yeşil, “Yapılan çalışma ile kamu kaynaklarımızı doğru kullandık. İhale edilseydi belki yurt dışı firması bu işi alacaktı ve devletin parası yurt dışına gidecekti. İşçilerimiz bu çalışmasıyla bunu da önlemiş oldu. Atıl durumdaki birçok makine ve parçayı aktif hale getirdiler. Kurum yetkililerimiz işçilerimize güvendi. Onların bilgi ve donanımına güvendi. Sendika yöneticilerimiz bizzat tesisin onarımında çalıştı. Bizler elimizden gelen desteği sunduk. Sonuçta herkesin gurur duyduğu bir tesis ortaya çıktı. Sendika ve kurum ortak bir şekilde bu lavuar sistemini 4 ay gibi kısa bir sürede 7 milyon TL gibi bir rakama aktif hale getirdi. Bu süreç kolay olmadı. Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Tayfun Demir de bu işin takibini yaparak arkadaşlarımızla beraber destekleriyle bu işi hep beraber hallettiler. Ben emeği geçen işçilerimize, sendika yöneticilerimize, kurum yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

DEMİR: ‘BİR VİDA BİR SOMUN BİLE ZİYAN EDİLMEDİ’

GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, çözüm odaklı sendikacılık yaparak sorunları iş veren ile iş birliği içerisinde çözmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Kurumumuz bizden bu işten anlayan başkanlarımızın yardımcı olup olamayacağını sordu. Biz de hep birlikte bu işin altından kalkabileceğimizi kendilerine ilettik. 4 ay süren çalışmanın sonucunda tesisimiz yenilendi. Yeraltından çıkan cevherimizin değer arttı. Bizim için en önemli şeylerden birisi, işçimizin verilemeyen yakımlık kömürünü vermeye başladık. En çok sevindiğimiz konulardan birisi ise 65 milyon TL onarım bedeli çıkartılan bir işi 7 milyon TL gibi düşük bir rakama tamamlamış oldu arkadaşlarımız. Bir vida, bir somun ziyan edilmedi. Mal devletin, zarar devletin, devlet de bizim düsturu ile yapılan çalışma sonucunda hedefe ulaşıldı.

Başta işçilerimiz olmak üzere, TTK Genel Müdürümüze, Genel Müdür Yardımcılarımıza, TTK Üzülmez Müessese Müdürümüze, TTK Üzülmez İşletme Müdürümüze, Müdür Yardımcılarımıza, GMİS Genel Başkanımız Hakan Yeşil’e, burada özverili bir çalışma gerçekleştiren GMİS Üzülmez Şube Yönetimi’ne ve Üzülmez Müessesi servislerinin tamamına teşekkür ediyoruz. Kazanan işçi oldu, kazanan devlet oldu”

GMİS Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karakabak da sendika ve kurum işbirliği ile işçilerin özverili çalışmasıyla tesisin kısa sürede yenilendiğini ifade ederek, “Projenin başından sonuna kadar işçilerimize ve bizlere güvenen TTK Genel Müdürlüğümüze, sendikamız Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Tayfun Demir’e, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

ae45f0c0-113e-45d0-ac84-3e90db49ebbd

a6298aeb-da94-40bb-87d4-cce62298e59c

4669acd8-05f9-46a7-9a4c-7eb64f3da482

e03c6d7c-2c8a-4f8b-9bb9-d4498905075a

TTK, 1550 adet ihale edecek! TTK, 1550 adet ihale edecek!

456ee78d-46c5-4fc6-a016-213dfa3da4fa

Editör: Abdullah KARABACAK