(Haber: Orhan Akyüz) - Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Okan Şentürk, 2022 yılında kentte 4 engelli ve 1 hükümlünün ‘’Kendi İşini Kurma Hibe Desteği Projesi’nden faydalandıklarını bildirdi.

Maliye Bakanı Şimşek'ten valilere tasarruf çağrısı... Maliye Bakanı Şimşek'ten valilere tasarruf çağrısı...

Müdür Şentürk, yaptığı açıklamada, müdürlüklerinin projesi kapsamında geçen yıl hibe desteğinden ilçelerden merkezde 3 ve Çaycuma’da 1 olmak üzere 4 engellinin, Kdz. Ereğli’den de 1 hükümlümün faydalandıklarını, kişi başı 90’ar bin lira ödendiğini söyledi.

"İKİNCİ DÖNEM MÜRACAAT SON TARİHİ 9 HAZİRAN 2023"

Projeden faydalanarak halı yıkama, cep telefonu geri dönüşüm, fotokopi çekimi ve kırtasiye, kuruyemişçi ile branda yapımı iş yerleri açan 4 engelli ile 1 eski hükümlü 5 kişiye 450 bin lira destek sağlandığına işaret eden Şentürk, bu yıl ise miktarın kişi başı 150 bin lira olduğunu dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, iş yerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 9 Haziran 2023 tarihi mesai saati sona erene kadar bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize elden veya posta yoluyla teslim edebilirler. Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmesi gereklidir."

"DEVLETİMİZİN ŞEFKAT ELİNİ VATANDAŞLARIMIZA UZATIYORUZ"

"Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır’’ diyen Şentürk, şunları kaydetti:
"İş gücü kaybı en az yüzde 40 olanlara verilen hibe desteğinden faydalanan engelliler, bu sayede kendi işletmelerini kurarak hem ekonomiye katkı sunuyor hem de kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürme imkanına kavuşuyor.
Devletimizin şefkat elini vatandaşlarımıza uzatıyoruz, müdürlüğünüzün hibe desteklerinden yararlanıp işlerinin patronu oluyorlar, uygulamamız devam etmektedir."

HABER: ORHAN AKYÜZ