Emeğin başkenti kömür kent Zonguldak’ta da aşeren hamile kadınların gözdesi görünümleriyle göz kamaştıran kış karpuzu, kilogramı 60 liradan manavların tezgahlarında yerini almaya başladı.

Şehir merkezindeki Halk Manavı’nın görevlisi Can Karadağ, Antalya’dan getirtilen turfanda karpuzun kilogramının 60 liradan satışının yapıldığını, talebe göre ürünün yarımını da müşterilere verdiklerini söyledi.

‘’AŞEREN HAMİLELERE İLAÇ GİBİ GELİYOR’’

Yudumlamadan geçemiyorlar... Yudumlamadan geçemiyorlar...

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden karpuza kış mevsiminde özellikle aşeren hamile kadınların rağbet gösterdiklerini  satın alanlardan duyduklarına dikkati çeken Karadağ, şöyle konuştu:
‘’Seralarda yetişen erkenci karpuz, tezgahlarımızda yerini almaya başladı.
Gebeliğin ayrılmaz parçalarından olan kış karpuzu, aşeren hamilelere ilaç gibi geliyormuş. Antalya’dan gelen turfanda ‘kesmece’ karpuzun kilogramını 60 liradan satıyoruz, müşterilerimizin talep etmesi durumunda yarımını da verebiliyoruz. Özellikle karpuza aşeren hamile kadınların ilgi gösterdiklerini satın almaya gelenlerden sıklıkla duyuyoruz.’’

HAMİLELİKTE KARPUZ YEMENİN FAYDALARI

Karpuz; besleyici, enerji verici, vücudu canlandırıcı bir meyve olduğu için gebelik döneminde tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelir. A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini bakımından zengindir.

HAMİLELİK LEKELERİNİN GİDERİLMESİNE YARDIMCI OLUYOR

Hamilelik lekelerinin giderilmesine yardımcıdır. 
Hamilelik lekeleri, gebelik döneminde görülen ve anne adaylarının olmasını istemediği ciltteki renk farklılıklarıdır. Estetik anlamda anne adaylarını rahatsız eden bu duruma karpuz iyi bir önleyicidir. Karpuzdaki su ve lifler, bağırsak hareketlerini ve yiyecek sindirimini kolaylaştırır. Bu durum cilt dokusunun iyileşmesini ve vücudun temizlenmesini sağlar. 
Cildinizin temiz, canlı ve nemli olması için, karpuz tercih edebileceğiniz bir meyve.

HABER-FOTOĞRAFLAR: ORHAN AKYÜZ

Editör: Abdullah KARABACAK