Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Devrek Belediyesi’nde yaşanan ve iki personelin açığa alınıp tutuklanmasıyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Ak Parti Devrek İlçe Başkanı Murat Durdubaş’ın iddialarına cevap veren Bozkurt, söz konusu işçilerin Ak Partili belediye başkanı döneminde 2018 yılında işe alındığını söyledi.

Olayı öğrenir öğrenmez usulsüzlük yapan 2 görevliyi görevden aldıklarını belirten Başkan Bozkurt’un açıklaması şöyle:

"7 Mart’tan buyana özellikle Devrek ve Zonguldak gündemini meşgul eden bir süreç var. Bu süreçli ilgili olarak bir kirlilik, algı operasyonu yaratılmak isteniyor. Ama gerçekler öyle değil.

Ak Parti Devrek İlçe Başkanı Murat Durdubaş’ın iddiaları da gerçeği yansıtmıyor. Çünkü kamuoyunda, belediyeye Kaymakamlıktan geldiler, belediyenin açıklarını yakaladılar, evraklarını incelediler, evraklarına el kondu gibi bir algı yaratılıyor. Durum hiç de öyle değil. Belediyemiz basılmadı, evraklarımıza el konulmadı. Kaymakamlığın denetlemesi, soruşturması yoktur. Kaymakamlık bizi denetleyemez.

Şöyle ki, belediye her yıl rutin olarak denetlenir, biz de bizi denetleyin, inceleyin diye Kaymakamlıktan denetleme ekibi istedik. İstemeyebilirdik de. Belediye olarak biz bir komisyon kurardık, denetim yaptırırdık. Ama biz daha şeffaf olması için Kaymakamlıktan denetçiler istedik. Geldiler, denetim ekiplerinin emeklerine teşekkür ediyorum. Evraklarda eksiklik buldular. Kamu zararının daha da büyümesini önlediler.

Durumu hemen bana bildirdiler, ben de hemen bu iki personeli belediyeden uzaklaştırdım. Daha sonra belediyemiz avukatı ile birlikte Devrek Savcılığına gidip, durumu bildirdim, gerekli işlemlerin yapılmasını istedim. Savcılık da bizden evraklarımızı hızlandırmamızı ve bir sonuca kavuşturmamızı istedi. Biz daha sonra evrakların incelenmesi için komisyon kurduk, tam incelemeler sürerken Kaymakam bey 2 gün sonra suç duyurusunda bulundu.

BU KİŞİLER 2018'DE BELEDİYEYE ALINMIŞ

Efendim, AKP İlçe Başkanı Durdubaş, memur olmayan kişilere tahsilat yaptırılır mı diyor. Devlet bize belediyeyi 130 memurla işletirsin diyor. Bizim 10 memurumuz var.  Bu işleri 10 memurumuzla yapma şansımız yok. Biz de yasalar çerçevesinde, bizden önceki belediye başkanının görevlendirdiği bu kişileri bu görevde devam ettirdik. Bu kişiler 2018 yılında AKP döneminde alınmış ve bu işe görevlendirilmiş kişilerdir. Murat Durdubaş’ta  o dönem belediyenin avukatıdır. Madem bu görevlendirme yanlıştıysa, neden o zaman müdahele etmemiştir. Bu görevlendirmede yasal olmayan bir durum yoktur. Murat Durdubaş’ın tahsilat memurunun kimlerden olması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Çünkü 18 yıl bizden önceki dönemde belediyenin avukatlığını yaptı kendisi.

Ortada devam eden bir soruşturma var, gidecek evraklar var, incelenecek evraklar var. Hepsi adli mercilerin elinde. Durum böyle iken, bizi karalamaya, kamuoyunda küçük düşürmeye kimsenin hakkı yoktur, bir algı operasyonu yaratmanın kime, ne faydası var?

Bir kez daha söylüyorum. Durum bana bildirilir bildirilmez iki personeli açığa aldım. Belediye binasına girişlerini yasakladım. Sorumlu müdürün de savunmasını aldım,  onların da haklarında  işlem yapılacak.

Murat Durdubaş istiyorsa haftada bir ona belediyecilik dersi verebilirim. Evet, yaşanan olay acı ve üzüntü veriyor. Biz üzerimize düşen görevi yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Ama böyle bir olay yaşandığı için çok çok üzgünüm. Keşke böyle bir olay olmasaydı, böyle anılmasaydık.

Yaşanan durum acı ve üzücü. Devrek halkı bunu hak etmiyor, Devrek Belediyesi bunu hak etmiyor. Bizler de bunu hak ettiğimizi düşünmüyoruz. Herkese karşı sorumluluğumuz var, yasal süreç zaten kendi mecrasında ilerliyor. O sorumluluğumuz neyse bunu kendi adımıza yapmasını biliriz, geri de adım atmamayı da çok iyi biliriz. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. Bana oy veren vermeyen, destek olan olmayan, benim partimin mensubu ya da değil, siyasi görüşü etnik kimliği hiç önemli değil, böyle bir olay yaşandığı için ben çok çok üzgünüm. Tarihe not düşmek için bütün halkımdan özür diliyorum.

Bir kez daha tekrar ediyorum. Bu olayla ilgili olarak kötü algı ve manipülasyonlardan kaçınmamız gerekir. Kim personelinin böyle bir olayla anılmasını ister ki! Saygıdeğer halkıma selam ve sevgilerimi sunuyorum."

AK Parti’nin 12 kişilik belediye meclisi üyesi listesi... AK Parti’nin 12 kişilik belediye meclisi üyesi listesi...

NE OLMUŞTU?

Devrek Belediyesine bağlı şirketin tahsilat biriminde görevli U.K. ve S.G, pazar esnafından kestikleri tahsilat makbuzlarının belirli miktarlarını belediyenin hesabına yatırdıkları öne sürüldü. Tahsilatlardan elde edilen paranın bir kısmını hesaba yatırmadıkları belirlenen 2 şüpheli, mali denetim sırasında eksik evrak verdi.

Mali Hizmetler Müdürünün olayı Belediye Başkanı Çetin Bozkurt'a haber vermesi üzerine U.K. ve S.G. görevden el çektirildi. Usulsüzlük yaptığı iddia edilen 2 görevli, polis tarafından gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şahıslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BOZKURT (4)

BOZKURT (2)