Zonguldak Belediye başkanı Ömer Selim Alan dönemine baktığımız zaman (3 senelik hizmet süresinde) yapılan hizmetler içinde en güzelinin Milli Egemenlik Caddesi üzerinde, deniz kıyısında yapılan Zonguldak Engelsiz Yaşam Merkezi olduğunu söyleyebilirim. Geçmiş tarihli yazılarımda yanlış bulduğum, eleştirdiğim kent hafızası adına kaleme aldığım düşüncelerimin halen arkasındayım. Yapılan yanlışlar tarih sahnesinde her daim önlerine gelecektir. Kent hafızamızın kilometre taşları adına eski valilik binası, işçi müdürlüğü binası, beton iskele nasıl unutulmuyor içimizi yakıyorsa, deniz yolları acente binasının yokluğu da hep anılacaktır.

Bugün Fevkani Köprüsü’nün yıkılmasını konuşuyoruz, daha dün Kız Meslek Lisesi binasını konuşuyorduk, inşallah artık konuşulmaz, kentin bir değeri olarak kalır.

Bugün 80’inci kuruluş yıldönümünü kutlayan Zonguldak Kız Meslek Lisesi, kent tarihimizin her dönemde olduğu gibi 80’inci kuruluş yıldönümünde de yapılan etkinlik ile kendinden bahsettirmeyi başardı.

……………..

Zonguldak Belediyesi’nin son dönem yaptığı en iyi hizmet diyebileceğim Zonguldak Engelsiz Yaşam Merkezi ve burada eğitim gören çocuklarımızın yüzlerindeki mutluluk, aynı şekilde ailelerinin bu hizmetten duydukları memnuniyet son derece keyif verici... Bun da yaşam merkezi müdürü Abdullah Bakır ve diğer eğitmenlerinde katkıları önemli tabi… Kentimize kazandırılan bu hizmette emeği geçen herkese teşekkür ediyorum…

Zonguldak Engelsiz Yaşam Merkezi, tam 80 yıl sonra güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. 80 yıllık tecrübenin bu bina çatısı altında tekrar hayat bulması ve kent kültürüne katkı sağlaması önemini bir kez daha tescilledi.

Zonguldak Kız Meslek Lisesi şimdi ki ismiyle Zonguldak Yayla Teknik ve Anadolu Lisesi'nin 80'inci eğitim yılı etkinlikleri kapsamında Engelsiz Yaşam Merkezinde muhteşem bir defile düzenlendi (1 Haziran 2022). 'Geçmişten Günümüze' formatlı defile, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Geçmiş dönem ve görevdeki okul müdürleri ve bütün öğretmenlerimizi minnetle selamlıyorum...

Defileye; İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Müdür Yardımcısı Fatih Karaarslan, Okul Müdürü Nadire Çebi, Kız Meslek Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Tülin Papila, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun'un eşi Emine Tosun, AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Züleyha Arıman, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kız Meslek Lisesi'nde öğrencilerin el emeği göz nuru emekleriyle yaptıkları kıyafetler görülmeye değerdi. Defilede tarihi ve yöresel 27 kıyafet sergilendi. Defile sonrası yapılan ikramlarla etkinlik sona erdi.

"Belediyenin borcu yanlış hesaplanmış" "Belediyenin borcu yanlış hesaplanmış"

ZONGULDAK KIZ MESLEK LİSESİ TARİHİ…

1941 yılına kadar Zonguldak’ta milli eğitime bağlı resmi herhangi bir Kız Sanat Okulu olmasa da, 1930 yılından sonra kurulan Halkevi değişik branşlarda el sanatları kursu veriyor, bu kurslar sayesinde ev hanımlarına pratik el sanatları kazandırmanın yanında, ev, çocuk gelişimi ve sanayiye de katkıda bulunulmasında büyük faydalar sağlıyordu.

1940 yılında dönemin Zonguldak valisi Halit Aksoy’un girişimleriyle gündeme gelen Zonguldak Kız Sanat Okulu açılmasıyla ilgili çalışmalar başlatılmış, aynı yıl görevi yeni devralan Zonguldak valisi Cahit Güner tarafından 1941-1942 öğretim yılı ilk dönem olarak, Hükümet meydanına yapılan yeni ‘Aksaray Binası’nda ‘Akşam Kız Sanat Okulu’ olarak, 2 öğretmen ve 55 öğrenci ile eğitime başlanmıştır. 1945 yılından sonra aynı binada 5 yıllık ‘Kız Enstitüsü’ olarak öğretime devam edilmiştir.

1953-1954 Öğretim yılında Mithatpaşa mahallesi çıkışında Zonguldak’ın ilk valilik hizmet binası olan eski vali konağı yanındaki binaya taşınmış, hemen yukarısındaki Verem savaş binasıyla birlikte müşterek olarak kullanılmıştır. Bu binalarda nakış ve giyim sipariş atölyeleri de açılarak öğretime devam edilmiştir. 1958-1959 yılında O zamanki adı Namık Kemal İlkokulu önündeki Gazi İlkokuluna taşınmış ve aynı yıl ilkokuldan sonra 3 yıl eğitim veren Kız Sanat Ortaokulu da öğretime açılmıştır. bu binada 1962-1963 döneminde Anaokulu da faaliyete geçmiştir.

ŞİMDİKİ EĞİTİM BİNASINA GEÇİŞ VE TARİHSEL GELİŞİM…

Çağdaş, üretken kız öğrencilerini topluma kazandıran okul, makalenin başlığı seçtiğimiz Zerafet Okulu benzetmesine mimari olarak da uyumlu şimdiki kendi ana binasına 1963-1964 Öğretim yılında taşınmıştır. Mimari olarak ‘yay’ şeklinde bina sınıfına giren yapının mimarı da kadındır (Mimar Yaprak Hanım). 1961 yılında başlayan okul inşaatı 1963 yılında tamamlanmıştır. Okulun inşa edildiği yayla mahallesi, Zonguldak okullar bölgesine dahil olsa bile, özellikle bu okul binası, önünden geçen insanların gözlerini ayıramaz şekilde tüm endamıyla kent hafızası adına abide görevi de göstermektedir. Bölgeye yapımı başlanan hastane inşaatı sırasında her ne kadar yıkılabilirliği gündeme gelmiş olsa bile bu tarihi hata olabilecek düşünceyi hayata geçirecek yöneticilerin olmaması şehrin ortak dileğidir.

Yeni binasına taşınan okul, ortaokul üzerine 3 yıllık kız enstitüsü öğretime başlamıştır. 1974-1975 Öğretim yılında Kız Enstitüsünün adı Kız Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir. 1991-1992 Öğretim yılında 4 yıllık Kız Teknik Lisesi açılmıştır. 1993-1994 Öğretim yılında Anadolu Kız Meslek Lisesi açılmıştır. 2000-2001 Öğretim yılında Mesleki Açık Öğretim Lisesi açılmıştır. 1996 METGE ve 2004 yılında MEGEP projesinde pilot kurum olarak, mesleki eğitim programlarındaki değişim ve yeniliklerde bölgede öncülük yapan okul 2006 yılında yeni programlar doğrultusunda meslek alanlarını yenilemiştir.

İlköğretim üzerine öğretim süresi 4 yıl olan ve öğrencilere ortaöğretim düzeyinde asgari kültür ve uygar bir dünya görüşü kazandırılması yanında, çeşitli meslek alanlarında endüstrinin ihtiyaç duyduğu mesleki formasyon verilmek suretiyle öğrencileri iş alanlarına ve yüksek öğretime hazırlayan programların uygulandığı endüstriyel teknik öğretim okuludur.

Bilişim Teknolojileri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Grafik ve Fotoğrafçılık, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Giyim Üretim Teknolojisi, El Sanatları Alanı, Kuyumculuk Teknolojisi, Radyo TV:, Büro Yönetimi, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanlarında ve bunun alt yan kolları alanlarında olmak üzere onlarca dalda eğitim ve öğretimini, ZONGULDAK YAYLA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ adı altında başarıyla devam ettirmektedir.

FAALİYETLER VE BAŞARILAR…

Yöresel gelenek ve göreneklerimizi yaşatma adına eğitim veren, ev kadını, iş kadını kısacası Anne yetiştirme gibi önemli bir misyonu üstlenen Kız Meslek Lisesi şehrimize ziyarette bulunan devlet büyüklerinin de misafir edildiği bir okuldur. Zonguldak yöresel mutfağı ve kıyafetlerini açtığı sergilerle, düzenlediği defilelerle nesilden nesile taşınmasında bir nevi şehrin turizminin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Cumhurbaşkanları dahil Başbakanlar, Bakanlar ve yerli yabancı misafirler Zonguldak ziyaretlerinde okulda ağırlanmış şehrin kültürel zenginliklerini burada tanımışlardır.

Ulusal basında, televizyonlarda, belgesellerde bölge kültürü hakkında programlar hazırlanıp sunulmuştur. Alınan birçok başarı ve ödülden birkaçını sayarsak;

1976 yılında Tercüman gazetesinin düzenlediği defilede Türkiye üçüncülüğü, 1984’te yine Tercüman Gazetesinin düzenlediği defilede mansiyon ödülü almıştır. 1987’de Uluslar arası Shanghay Çocuk Resimleri yarışmasında dünya birinciliği ve dünya üçüncülüğü almıştır.

1998’de Geleneksel Türk El İşlemelerinin düzenlendiği Nakış yarışmasında Türkiye birinciliği, ayrıca 2002 ve 2003 yılında Maggi’nin düzenlediği 2. ve 3. Yöresel Yemek yarışmasında Türkiye birincilikleri almıştır.

Zonguldak Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimde kalite Yönetim Sistemi kapsamında 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında 81 ilden il birincisi olarak “YILIN KALİTELİ KURUMU” kategorisinden ilk 10’a girerek saha ziyaretine kalma başarısını da göstermiştir.

Yüksel Yıldırım-3 Haziran 2022

Editör: Abdullah KARABACAK