Müdürlük koltuğuna minik Karaelma oturdu... Müdürlük koltuğuna minik Karaelma oturdu...

(Haber: Orhan Akyüz) - Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 
Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen deprem sonrası kente gelen 352 öğrencinin, yarın ikinci dönem eğitim öğretime başlayacaklarını bildirdi. 

Müdürlüğün, yazılı basın açıklamasında, şunlar kaydedildi:
‘’Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen deprem sonrası afet bölgesinden ilimize gelen ailelerin okul çağındaki öğrencilerimiz, ilimiz okullarına nakil olmaya devam ediyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, depremden etkilenen 10 ildeki okullarda eğitim gören öğrencilerin istedikleri illerdeki okullara nakledeceklerini duyurmuştu. Bu kapsamda 352 öğrencinin Zonguldak’taki okullara nakli yapıldı. 352 yeni öğrenci, 20 Şubat Pazartesi günü itibariyle Zonguldak genelindeki okullarda II. dönem eğitim öğretime başlayacaklar.’’

‘’ÇOCUKLARIMIZIN GÜLÜMSEMESİYLE İSTİKBALİMİZ DE GÜLÜMSEYECEK’’

Açıklamada, İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’ın, deprem bölgesinden gelerek ilçeler dahil Zonguldak genelindeki okullara nakli yapılan öğrencilerle ilgili paylaşımında, şu ifadeleri kullandığı belirtildi:
‘’Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilimizi de etkileyen depremden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını birlikte sarmak için tüm ülkemizle birlikte ilimiz eğitim ailesiyle de seferber olduk. Bundan sonraki süreçte de olmaya devam edeceğiz. Deprem bölgesinden gelerek ilimize yerleştirilen ailelerimizin okul çağındaki çocuklarının okullarından uzak kalmamaları için her türlü tedbiri almaya devam ediyoruz.
Bir tek masum gülücük, tüm zorlu günlere, gecelere, evlerden uzak saatlere, tüm yorgunluklara değer. Çocuklarımızın gülümsemesiyle istikbalimiz de gülümseyecek, mutlu yarınlarımızı onların masum tebessümleri ile kuracağız. En zor günlerde yüreğini ortaya koyan, canla başla çalışan eğitim ailemiz var. Çocuklarımız bize emanet.
Afet bölgesinden ilimize gelen okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerimizin nakilleri, istemeleri hâlinde yerleşim yeri adres bilgilerine bakılmaksızın e-okul veri tabanında ‘Doğal Afet Nedeniyle Nakil’ seçeneği kapsamında İl Müdürlüğümüz ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerimiz koordinasyonuyla okul müdürlüklerimiz tarafından e-Okul sistemi üzerinden yapılmaktadır.
Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilerimizin nakilleri de Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ‘Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu’ başlıklı 23. maddesinin 6. fıkrası hükümlerine göre, oluşturduğumuz nakil komisyonlarınca herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermeden yerleştirilmeleri sağlanmaktadır.
Şu ana kadar nakli yapılan öğrenci sayısı; Alaplı 14, Çaycuma 98, Devrek 12, Ereğli 88, Gökçebey 6 ,Kilimli 45, Kozlu 41, merkez 48 olmak üzere toplamda 352’ye ulaştı. Bunlardan 32 öğrencimiz okul öncesinde ana sınıflarına devam edecek.
Okul yönetimlerimiz, okul aile birliklerimiz, öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirleri alıyorlar. Öğrencilerimize gereken tüm desteği sağlayacağız. Acımız ne kadar büyük olursa olsun bu büyük deprem felaketin yaralarını, milletimiz el birliği ile dayanışma içerisinde saracaktır.’’

HABER: ORHAN AKYÜZ