(Haber: Orhan Akyüz) - Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, kentteki gönüllü öğretmen, okul yöneticisi ve personellerden müdürlüklerinin bünyesinde oluşturdukları 22 kişilik Arama ve Kurtarma Birimi’nin depremden etkilenen illerden Hatay ve Gaziantep’e giderek çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Ebeveynler dikkat! O uygulamanın hedefinde çocuklar var Ebeveynler dikkat! O uygulamanın hedefinde çocuklar var

Müdür Aldoğan, yazılı basın açıklamasında, şunları kaydetti:

‘’Gönüllü öğretmen, okul yöneticisi ve personelden oluşan Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 22 kişilik Arama ve Kurtarma Birimi (AKUB) ekibi, deprem bölgesindeki illerde arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 2 araçla bölgeye intikal ettiler. 15 kişi Hatay’a, 7 kişi de Gaziantep’e ulaşarak çalışmalara katıldılar.

Afet ve acil durum hizmetlerinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi ve bilincin geliştirilmesi amacıyla Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde AKUB ekibi oluşturuldu.

Acil durum, afet ve olağan dışı durumlarda müdahale ekiplerine etkin ve hızlı destek sağlamak amacıyla Millî Eğitim Bakanlığımız talimatlarıyla oluşturduğumuz AKUB ekiplerimiz; gönüllü öğretmen, okul yöneticisi ve personelimizden oluşmaktadır. Bu ekiplerimiz; AFAD ekipleriyle koordinel çalışmaktadır, çocuklarımıza psikososyal destek sağlamaktalar, enkaz başında arama-kurtarma çalışmalarına katılmaktalar.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Hatay ve Gaziantep illerimize gönderdiğimiz 22 kişilik ekibimiz bölgeye ulaşarak göreve başladılar, arama-kurtarma çalışmalarında enkaz altında olan vatandaşlarımızın kurtarılmasında görev alıyorlar. Zaman, birlik beraberlik zamanı, zorlukların üstesinden birlikte geleceğiz.

Deprem bölgesinde görev yapan tüm arama-kurtarma ekiplerimize kolaylıklar diliyorum. İnşallah can kayıplarımızın azalmasına, göçük altından daha çok vatandaşımızın sağ salim kurtarılmasına vesile olurlar.’’

4ff0f6c2-f01f-4ab7-bd02-cd4bb26a4fdd