(Haber: Orhan Akyüz) - Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, ‘’Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in her zaman olduğu gibi destekleriyle geçen yıl ilimize ayrılan ‘devrim’ niteliğinde 3 milyar lira civarındaki ödenekle yatırımlarımız durmaksızın devam ediyor’’ dedi.
Müdür Aldoğan, beraberinde müdür yardımcıları Fatih Karaaslan, Erdal Yılmaz ile İsmail Aksoy’un katılımıyla Zonguldak Öğretmenevi Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Salonu'ndaki ‘’Eğitimde Türkiye Yüzyılı’’ bilgilendirme toplantısında titizlikle hazırladıkları gözlemlenen ayrıntılı videolu sunum gerçekleştirdi.
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de bakanlığının 2022 yılında eğitimde gerçekleştirilen projeleri ve 2023 yılı hedeflerini anlatan ‘’Türkiye Yüzyılı Eğitimin Yüzyılı Olacak’’ mesajının paylaşıldığı toplantıdaki videolu sunumda, okul öncesi eğitime erişimde ikiye katlanan eğitim kurumu sayısı hedefi, tüm kademelerdeki okullaşma oranının ilk kez yüzde 95'e yükselmesi, mesleki eğitimde, yetişkin eğitimde, özel gereksinimli bireylerin eğitiminde hayata geçirilen projelere yer verildi.  

‘’OKUL BAZLI BÜTÇE ÇERÇEVESİNDE 30 MİLYON LİRA ÖDENEK AKTARILDI’’

Zonguldak’ta yaklaşık 15 aydır müdürlük görevini yaptığını, ekibiyle birlikte gece gündüz durmaksızın sahadaki çalışmalarını kentin güzide basın kuruluşlarının desteğiyle kamuoyuyla paylaştıklarını anlatan Aldoğan, şöyle konuştu:
‘’Tüm okullara bütçe gönderilmesi uygulaması, bu tarihi bir uygulamadır. Her okul müdürümüzün ya da okulumuzun çeşitli etkinliklerle ihtiyaçlarını karşılayacak paraların toplanması talebinde bulunuluyordu. Öyle bir şey yok artık. Okul bazlı bütçe. Her okul müdürü, okulun ne ihtiyacı varsa sistemden girip bakanlıktan ödeneğini isteyebiliyor. Türkiye genelinde, 7 milyar lira okullara doğrudan gönderilecek. Anlık ihtiyaçları karşılanacak. Okul müdürlerimizi ciddi anlamda rahatlattı. Ciddi mutluluk yaşattı.
Zonguldak'ta da okul bazlı bütçe çerçevesinde 30 milyon liraya yakın ödenek aktarıldı.’’

‘’DEVRİM NİTELİĞİNDEKİ 3 MİLYAR LİRA CİVARINDA SAĞLANAN ÖDENEKLE YATIRIMLARIMIZ DURMAKSIZIN DEVAM EDİYOR’’

Aldoğan, şöyle devam etti:
‘’6 Şubat’tan itibaren taşımalı öğrencilerin yanı sıra anasınıfındaki öğrencilere de ücretsiz yemek uygulamasına başlayacağız. Biz bütün hazırlıklarımızı yaptık. Anaokullarının tamamında verilecek. 18 bin 402 öğrenciye ücretsiz sıcak yemek aksamadan verildi, bu yıl 30 bin öğrenciye verilecek.
Ayrıca ilimizdeki okulların tadilatlarıda ivedilikle yapılmaktadır. Burası ikliminden kaynaklanan çok yağış alan bölge. Okulların zemin olarak bulundukları ortamda heyelan riski çok fazla. Genelde mantolama, çatı hemen hemen elden geçti. Tuvaletlerin tamamı yapıldı. Bu yıl talepleri aldık. 220 okulumuzun, geçen yıl mart ve nisanda ihtiyaçlarını belirledik. Özel İdare Müdürlüğü aracılığıyla ihaleleri yapıldı. Öğrencilerimizin karnelerini aldığı günün ertesinde 258 okulumuzun küçük ve büyük onarımını tamamladık. Bütçe problemimiz yok, ödeneğimiz var. Buraları 2,5 ay gibi kısa sürede eğitim öğretime hazır hale getirdik, bu yıl da 220 okulumuzu yapacağız, bakanlığımızdan da tam destek aldık, almaya devam ediyoruz. Bu anlamda çok güçlü ve iyi hissediyoruz kendimizi. 
Doğalgaz alt yapısı olan tüm okullarımız doğalgaza kavuşturuldu. İlimizdeki doğalgazlı okul sayımız 42’den 52’ye yükselmiştir.
Artarak devam eden yeni yatırımlar var. 
Kısa sürede hedeflerimizi aştık, gayretler sarfettik, sayın bakanımızın dediği gibi ‘Mutlu Türkiye, Mutlu Çocuklar’’ bizim hedefimizdir. İlimizde bakan beyin söylediği gibi milli eğitimle ilgili hiçbir eksiklik kalmayacak. Şunu da belirtmek isterim ki 5 okulun güçlendirilmesi için önümüzdeki günlerde ihaleleri gerçekleştirilecek. 10 yeni anaokulun yanı sıra 1 özel okul da yapılacak.
Çevre dostu 8 okul hayata geçirdik, bu projemiz önümüzdeki yıl tüm okullarımızı kapsayacak. 73 anasınıfı açıldı. Okul öncesi eğitimin yararını çok önemsiyoruz. Bu yıl 10 anaokula daha kavuşulacak. Kapanmış köy okullarını yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.  Tüm okullarımızın kütüphanesi var, okumak özgürleştiriyor.
Halk Eğitim Merkezlerinde 73 bin kursiyerimiz mevcut, hedefimiz 100 bine ulaşmak.
Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in her zaman olduğu gibi destekleriyle geçen yıl ilimize ayrılan ‘devrim’ niteliğinde 3 milyar lira civarındaki ödenekle yatırımlarımız durmaksızın devam ediyor.’’

‘’İLİMİZDEKİ OKULLAŞMA ORANI 5 YAŞTA YÜZDE 99’A ULAŞTI’’

Aldoğan, ‘’4 yaş okullaşma oranında Zonguldak, Türkiye ortalamasının üzerinde. 4 yaşta yüzde 46, 5 yaşta da yüzde 54'ten yüzde 99'u yakaladığımız bir oran var. Okul öncesini çok önemsiyoruz. Okul öncesi eğitimin yararı inanın ileriki dönemlerde çok daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Araştıran, sorgulayan şuurlu bir neslin temeli okul öncesinde atılıyor’’ diye konuştu.

‘’OKULDAN UZAK KALAN YAKLAŞIK 600 ÖĞRENCİNİN 127’SİNE ULAŞILARAK OKULLARIMIZA KAYITLARINI GERÇEKLEŞTİRDİK’’

‘’Hiçbir öğrencimizin eğitimden uzak kalması düşünülemez’’ şeklinde konuşan Aldoğan, ‘’Okula gitmeyenlerin çeşitli nedenleri var, yani parçalanmış aileler fazla, keyfi okula gitmek istemeyenler var, inanır mısınız yani ekonomik sıkıntıdan okula gidemediğini ya da çocuğunu gönderemediğini söyleyene rastlamadık.
Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in ve bizlerin üzerinde hassasiyetle durduğumuz ilimizde de okuldan uzak kalan yaklaşık 600 öğrencinin 127’sine ulaşılarak okullarımıza kayıtlarını gerçekleştirdik. 
Çalışmalarımız sürekli devam ediyor, ekip kurduk, muhtarlarımızla da diyalog içindeyiz. Velilerimize ve öğrencilerimize gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Öğrencilerimizin kayıtlarını okullara yapmanın huzurunu hiçbir şeye değişmem’’ dedi.

‘’YARDIMCI KAYNAK KİTAPLARI DA ÜCRETSİZ ÖĞRENCİLERLE BULUŞTURMAKTAYIZ’’

‘’Şu anda bütün çocuklarımızın yardımcı kaynak kitapları velilere büyük bir külfetti’’ diyen Aldoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
‘’Ücretsiz ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynakları da ücretsiz bir şekilde öğrencilerle buluşturmaktayız. Zaten ücretsiz ders kitapları bakanlığımız tarafından veriliyordu. Bu yıl ilk kez yardımcı kaynak kitapları da öğrencilerimizle buluştu. Bu anlamda da velilerimizden çok ciddi ve olumlu dönüşler aldık. Köy Yaşam Merkezleri adeta hayaldi, hayata geçirildi. Köylerde kapanan köy okulları bakanlığımızın gönderdiği bütçeyle yeniden onarıldı. Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla kurslar açıldı. Vatandaşımızdan hangi alanda talep varsa bizde hiç sınır yok. Yine Zonguldak'ta 21 Köy Yaşam Merkezi açtık. Hedefimiz bu yıl itibariyle 45’dir. Biz hedefin hep üzerine çıkmayı planlıyoruz.
Öte yandan ücretsiz yaz okullarının yanı sıra kış okulları da büyük ilgi görmektedir. Eğlenerek, oynayarak dans ediyorlar. Yabancı dillerini geliştiriyorlar. Akıl, zeka, bilim, sanat her şey var. Öğrencilerimiz çok keyifli bir yarıyıl tatili geçiriyor. Hak ettikleri bir dönem yaşıyorlar. İhtiyacı olan tüm öğrencilerimiz böyle hizmetten faydalanacaktır.
Eğitimde fırsat eşitliği önemli. Burada avantajımız var. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile protokolümüz var. Velilerimize yönelik eğitimlerimiz her ay iki tane olmak üzere ve artarak devam ediyor. 
Öğrenci öğretmen destek programı önemli. Öğrencilerimizin öğretmenlerimize her an ulaşabildiği soru çözme, gün içinde eğitim öğretimle ilgili danışacakları kendilerini daha çok yetiştirecekleri çok güzel bir platformla buluşmaları sağlandı.
Matematik seferberliği başlatıldı. Burada hem temel becerilerini geliştirerek matematiğin sevdirilmesi, oyunlarla eğlencelerle matematiğin hayatımızın içerisinde olduğunu onlara hitap ederek ana sıfından itibaren matematik seferberliği her okulda başlatıldı.’’

‘’TPAO’NUN KATKILARIYLA FİLYOS’A 16 SINIFLI İLK TEMATİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ YAPILACAK’’

Aldoğan, öğrencilerin mesleki eğitime yönlendirilmesi, aranan elemanların yetiştirilmesi ve istihdam çalışmalarının da artarak sürmekte olduğuna işaret ederek, ‘’Güzel bir haber paylaşmak istiyorum. 
Bölgemiz doğalgaz alanında 16 sınıflı ilk Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne kavuşmuş olacak. Filyos'ta (Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesi) böyle bir yatırım müjdesini paylaşmak istiyorum. Filyos bölgemizde TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) ile çok güzel bir iş birliği yaparak protokolü de Şubat ayında olmak üzere bakanlığımızda imzalanacak’’ şeklinde konuştu.
Bu arada toplantının yapıldığı salonda Zonguldak'taki meslek lisesi öğrencilerinin taşımalı eğitim ve okul öncesi eğitimde beslenme desteğinin yanı sıra öğretmenevlerinin ve okul pansiyonlarında kalan öğrencilerin ihtiyaçları için ürettikleri yiyeceklerden gazetecilere ikramlarda bulunuldu, Müdür Aldoğan da öğrencilerin ürettikleri bazı ürünlerin yanı sıra bakanlığının çalışmalarının yer aldığı 2022 İcraatlarından 2023 Hedeflerine ‘’Eğitimde Türkiye Yüzyılı’’ broşür hediye etti. 

f40abffb-2df7-4214-804a-a9713a5adc8e

3662e791-c02c-4882-abac-d0535a2ba535

90382f26-fb08-4e88-8dcc-78e9eb442a7e

3d1026cb-9ade-4c7c-ac6b-5e05387b3aab

Zonguldak’taki kaçak eğitim kurumları yandı! Zonguldak’taki kaçak eğitim kurumları yandı!

HABER: ORHAN AKYÜZ