Kış aylarının gelmesiyle her sene uygulanan 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunlu hale geldi. Araçlarına kış lastiği taktırmayanlara 2022 yılı için 1152 lira para cezası uygulanacak. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı kapsamında cezanın fiyatı 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek.

Araç sahibi olan her vatandaşın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirildi. Özel otomobiller için ise yasal zorunluluk olmasa da kış lastiği kullanımı öneriliyor. kış lastiği takmamanın cezası ise 2022 yılı için 1152 lira. Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığı yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 itibarıyla cezanın fiyatını güncelleyecek.

Otomobil uçuruma yuvarlandı: 1 bebek öldü, 3 kişi yaralandı Otomobil uçuruma yuvarlandı: 1 bebek öldü, 3 kişi yaralandı

"GÜVENLİĞİN YANI SIRA YAKIT TASARRUFU SAĞLIYOR"

Petlas lastiklerinin de bünyesinde bulunduğu AKO Grup Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran, sürüş güvenliğinin, aracın yere temasını sağlayan lastiklerden başladığını söyledi.

Kış lastiklerinin yaz lastiklerine oranla çok daha kısa frenleme mesafesi ve çekiş gücü sağladığını, bunun da soğuk ve karlı havalarda sürücü açısından kolaylık ve yol güvenliği imkanı tanıdığını anlatan Boran, şu ifadeleri kullandı:

"Kış lastikleri, +7 ile -40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahiptir. Kış lastiği soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağlar. Fren mesafesini yüzde 50'ye kadar kısaltır. Kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullanıldığında her iki lastiğin yuvarlanma direnci düşük olacağından kullanım ömrü 2 katına kadar uzar."