Yassı çelik üreticisi Erdemir’in verimliliği artırma yatırımları kapsamında yeniden inşa ettiği 2’nci yüksek fırın ‘Zübeyde’, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı olan 29 Ekim’de ilk üretimini gerçekleştirdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin adını taşıyan 2’nci yüksek fırın, düzenlenen törenle devreye alındı. Zübeyde, Erdemir’in yıllık üretim kapasitesini 1 milyon 625 bin tondan 1 milyon 775 bin tona çıkaracak. 2’nci yüksek fırın ile sürdürülebilir üretime katkı sağlanacak.

ÇELİK ÜRETİMİNDE KRİTİK BİR ÖNEME SAHİP

ERDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada 2’nci yüksek fırın Zübeyde ile ilgili şu bilgilere de yer verildi:

“1978 yılından beri devrede olan 2. Yüksek Fırın’ın yerine inşa edilen yeni fırın; Erdemir’in iş sağlığı ve güvenliği, çevre ve enerji performanslarını ileriye taşıyacak son teknolojiye sahip ekipmanlar ile donatıldı. 

Emeklilerin merakla beklediği ek zam oranı belli oldu Emeklilerin merakla beklediği ek zam oranı belli oldu

Entegre çelik üretiminin en önemli aşamalarından olan sıvı ham demir üretimi, ‘Yüksek Fırın’ adı verilen tesislerde gerçekleştiriliyor. Verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir üretime katkı sağlamak amacıyla 2’nci yüksek fırın ‘Zübeyde’yi yenileme kararı alan Erdemir, eski fırını devre dışı bırakmadan yeni fırının inşa çalışmalarını yürüttü.

F9nBOI1XkAAsKqH