Madencilerin 214 yıllık dostu sergileniyor Madencilerin 214 yıllık dostu sergileniyor

Zonguldak’ın futbolla takım ruhunun Maden Mektebi’yle birlikte şehre kazanıldığı bilinmektedir. 1924 yılında Türkiye’de ilk olarak Maden Mühendisi yetiştirmek için açılan maden yüksekokulu müdürü Mehmet Refik Fenmen öğrencilerin sosyal bakımdan gelişimine de büyük önem vermiştir. Spor dalları olarak binicilik zorunlu ders olurken futbol, voleybol ve tenise önem vererek bu alanlarda dışarıdan öğretmenler getirmiştir.

O yıllarda okul takımı destekli kurulan ‘Karaelmas’ adlı ilk futbol takımının, formaları üzerine okulun arması da olan “çapraz çekiç tokmak” kullanılmıştır.

Takımın logosu 1945 yılında ‘Kömürspor’ kurulana kadar uzun yıllar bu armayla yaşamıştır. Kömürspor kulübü kurulduktan sonra aynı arma kullanılmış, paralel bir zaman aralığında, çekiç tokmak üzerinde E.K.İ ilavesi yer almıştır.

1966 yılında kurulan yeni kulüp Zonguldakspor’un arması üzerinde 1966 tarihi yazılmıştır.

MEHMED REFİK FENMEN KİMDİR?

Mehmet Refik Fenmen (Refik Fenmen), milletvekili, elektrik yüksek mühendisi, öğretim üyesi.

1882 yılında Preveze’de doğmuştur.

Saint Benoit Fransız Lisesi, Yüksek Mühendis Okulu, Lozan Fen Fakültesi ve Liege Teknik Fakültesi’ni bitirmiştir. Fransızca ve az düzeyde Almanca biliyordu.

Mekteb-i Sultani Lisesi Matematik Öğretmeni, Nafıa Nezareti Fen Heyeti Mühendisi, Yüksek Mühendis Mektebi Müdürü ile Fizik ve Elektrik Profesörü, Daru’l Fünun Fen Fakültesi Umumi Fizik Profesörü, Maarif Vekâleti Yüksek Tedrisat Umum Müdürü, Maarif Nezareti Meclisi Kebir Maarif Azası olarak görevler yapmıştır.

Zonguldak Maden Mektebi Müdürü, Ereğli Kömür İşleri Umum Müdürü, İstanbul Mıntıkası Sanayi Müdürü, Sanayi Umum Müdürlüğü Mülkiyeti Sınaiye Müdürü ve Elektrifikasyon Riyaseti Üyesi, Ankara Belediyesi Otobüs İşleri Müdürü olarak görevlerde bulunmuştur. 1950 yılında emekliye ayrılmıştır.

28 Şubat 1943 (7. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili seçilmiştir.

Evli ve beş çocuk babasıydı.

Mehmet Refik Fenmen, 4 Mart 1951 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir.

Editör: Abdullah KARABACAK