Türkiye genelinde 24 ilde bulunan Olgunlaşma Enstitüsü, Zonguldak, Edirne,  Balıkesir, Kastamonu ve Siirt'te de açılacak. Gelişmeyi müjde olarak duyuran İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, "Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in Hayat Boyu Öğrenme Haftası'nda 5 yeni olgunlaşma enstitüsünün birisinin Zonguldak’ta açılacağının müjdesini vermesi, ilimiz kamuoyu ve  eğitim camiamızı heyecanlandırmıştır." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin 24 noktasında, olgunlaşma enstitüleriyle geçmişten günümüze tarihî dokuyu, kültürü taşımak ve inovatif yaklaşımlarla güncelin içine dâhil etmek için, büyük çaba sarf ettiklerini belirten Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Olgunlaşma enstitülerimizde Osmanlı'dan, Selçuklu'dan gelen geleneksel üretim, sanat, kültürle ilgili müktesebatı, günümüze taşımada çok büyük işler görüyor; özellikle olgunlaşma enstitüleriyle ilgili projeleri, Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar sayıları 24 olan olgunlaşma enstitüsünü de Genel Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, 29’a çıkarıyoruz. Edirne, Balıkesir, Kastamonu, Zonguldak ve Siirt illerimize de birer olgunlaşma enstitüsü kuruyoruz." müjdesini verdi.

Olgunlaşma Enstitüleri açılış amaçları,i şleyişi hakkında bilgi veren Zonguldak İl Millî Eğitim Müdürü Züleyha ALDOĞAN;‘Anadolu, medeniyetlerin buluşma noktası, Doğu ve Batı’nın tam ortasında, köklü uygarlıkların, kültürlerin eşiğinde ve bu kadim coğrafyanın kültürel mirasını yarınlara taşıyan “Olgunlaşma Enstitüleri” Millî Eğitim Bakanlığına bağlı, yaygın eğitim kurumları olarak,kültürel değerlerimizi araştıran, arşivleyen, aslına uygun olarak üretilmesini ve tanıtılmasını sağlayan kurumlarımızdır. Bulundukları bölgelerin geleneksel sanat ve zanaatını, tasarıma ve esere dönüştürerek, Ülkemizin estetik hafızasını yeniden yorumlayan bu güzide kurumlarımız, geçmiş ve gelecek arasında köprü vazifesi görmektedir. Bu kurumlarla kültürel mirasımızı ve değerlerimizi geleceğe taşıyoruz.

 ALDOĞAN MÜJDEYİ BÖYLE DUYURDU

Zonguldak Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, gelişme hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Belediyenin borcu yanlış hesaplanmış" "Belediyenin borcu yanlış hesaplanmış"

"Ülkemizde emeğin başkenti, Cumhuriyet'in ilk vilayeti, taşkömürü havzasının merkezi olan kadim şehrimiz Zonguldak’ımız kültürünün alt dallarının araştırılması, kültürel ögelerimizin korumaya alınması, günümüz koşullarına ve yeniliklere göre modernize edilen  geleneksel el sanatlarına evrensel nitelik  kazandırılması, sanatsal eğitim ve üretime yönelik çalışmalar yapılmasında, hem bireysel hem toplumsal hem de kültürel gelişmede önemli rol oynayacaktır. Şehrimizde yaşayan geleneksel kültürümüzü, geleneksel sanatlarımızı ve unutulmaya yüz tutmuş sanatları yaşatmada köprü olarak  gelecek kuşaklara aktarmada önemli ölçüde rol oynayacaktır. Bölgesel özelliklere göre, sektörel gelişime yönelik tasarım ve üretimler yapılamasında rehber ve model kurum olarak ilimize, bölgemize hizmet edecektir. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in Hayat Boyu Öğrenme Haftası'nda 5 yeni olgunlaşma enstitüsünün birisinin Zonguldak’ta açılacağının müjdesini vermesi, ilimiz kamuoyu ve  eğitim camiamızı heyecanlandırmıştır. Şehrimizin ve bölgemizin sosyal, kültürel dokusuna hizmet edecek Olgunlaşma Enstitüsü'nün ilimize kazandırılmasından ötürü Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Emine Erdoğan hanımefendiye, Zonguldak’ımızın fahri hemşehrisi Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özere eğitim ailemiz ve halkımız adına şükranlarımızı sunuyorum."

ec2fe1dd-6674-4b42-8462-12703e9376e460a3bb83-bfc7-43a2-b0a2-515fc8ebf68b13b4d426-d83b-4f6d-bcb7-bc53f58b6367

7fe706c9-15ae-4dce-83cf-8988f7df1f4b

Editör: Abdullah KARABACAK