Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketinin olumsuz etkilerinden nasibini alan Zonguldak’taki son durumu paylaşmak için medya mensupları ile bir araya geldi. Alan, Zonguldak'ın büyük badire atlattığını kaydetti.

Sel felaket sürecinde olağanüstü gayret gösteren ve yaraların sarılması noktasında özverili şekilde çalışan herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Dr. Ömer Selim Alan, “Sel felaketi süreci konusunda bizzat arayan konunun takipçisi olan ve bizlere desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu komşumuz Bartın’a geldi. Ama Zonguldak’taki süreci de çok yakından takip etti. Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci, Batı Karadeniz'de yaşanan sel felaketi nedeniyle Zonguldak'a gelerek felaketin etkisi altına aldığı yerleşim bölgelerine ziyarette bulundu. Ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcımız Hasan Suver beyefendi de şehrimize geldi.

DEVLETİMİZ MİLLETİMİZİN YANINDA OLDUĞUNU GÖSTERDİ

Zonguldak’a bizzat gelen Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci ile birlikte sel felaketinin etkilediği ilçe ve beldelerimize ziyaretlerde bulunduk. Sel felaketinden etkilenen vatandaşlarımızla görüşen Bakan Kirişci geçmiş olsun dileklerini ileterek kendilerine devletimizin her zaman yanlarında olacağını vurguladı. Tarım ve Orman Bakanımız Prof.Dr.Vahit Kirişci ilçelerdeki ziyaretlerinin ardından Zonguldak şehir merkezine hareket ederek belediye ekiplerimiz tarafından sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi, aşırı yağışlardan etkilenen merkez mahallemiz Çaydamar'ı ziyaret etti. Ardından belediyeye gelerek durum değerlendirilmesi ve çalışmaları gerçekleştirildi.

SEL FELAKETİNDE OLAĞANÜSTÜ GAYRET GÖSTEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM

Bu süreçte, Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketinden sonra devlet-millet dayanışmasının en güzel örneğini sergileyerek yaraların el birliği ile sarılması için ilk günden itibaren bölgede afetzede vatandaşlarımızı yalnız bırakmayan devletimizin tüm imkanlarıyla hemşehrilerimizin yanında olan devlet büyüklerimize, şehrimizde fedakârca yürütülen çalışmalarla, vatandaşlarımıza sunulan desteklerde gerek insani ihtiyaçlar, gerek araç gereç desteği ile yanımızda olan tüm kamu kuruş ve kuruluşlara, mahalle muhtarlarımıza, belediye meclis üyelerimize, canla başla çalışarak olağanüstü gayret gösteren ve yaraların sarılması noktasında özverili çalışmalarından dolayı kıymetli mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Omuz omuza birlik olmanın, tek yürek olmanın, yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneğini bizlere yaşattınız. Tüm ekip arkadaşlarım ile normal hayata dönüşü en hızlı şekilde sağlamak için çalışmalarımızı çok dikkatli ve özenli bir şekilde aralıksız olarak yürütüyoruz. Rabbim, ülkemizi tüm afetlerden korusun, birlik beraberliğimizi daim eylesin.

ZONGULDAK'A 4 GÜNDE 153.8 KİLOGRAM YAĞMUR DÜŞTÜ

Zonguldak Merkez İlçe’de 24-27 Haziran 2022 tarihleri arasında metrekareye 153.8 kilogram yağmur yağdığı tespit edildi. Zonguldak Meteoroloji İl Müdürlüğü verilerine göre Zonguldak Merkez İlçe’nin dört gün boyunca aldığı yağış miktarı bakarsak… 24.06.2022 tarihinde toplam yağış miktarı: 47.4 kilogram, 25.06.2022 tarihinde toplam yağış miktarı: 3.8 kilogram, 26.06.2022 tarihinde toplam yağış miktarı: 14 kilogram, 27.06. 2022 tarihinde toplam yağış miktarı: 88.6 kilogram olurken Merkez İlçe’de 4 günlük yağış toplamı ise: 153.8 kilogram oldu.

ARTIK SU BASKINLARI OLAN O ESKİ ZONGULDAK YOK!

Önceki yıllarda AKM yokuşundan inen yağmur suları Gazipaşa Caddesi’nde sele neden oluyor, sel suları Zonguldak Valiliğini bile tehdit ediyordu. Her seferinde Emral Çarşısı’nın zemin katındaki işyerlerini bu basıyordu. Soğuksu’da işyerlerini su basıyor, ulaşım duruyor afet nedeniyle büyük zararlar meydana geliyordu. Yağış miktarının fazlalığına rağmen Zonguldak Merkez İlçe’de dört gün boyunca yağmur nedeniyle bir sorun yaşanmaması altyapı çalışmalarına verdiğimiz önemden kaynaklandı. Zonguldak Belediyesi olarak 3 yıldır özellikle şehir merkezindeki altyapı sistemine çok büyük ağırlık verdik. Bu çalışma sonrası mahallelerden inen yağmur suları kent merkezinde sele neden olmadı. Yoğun yağış sadece Çaydamar Deresi’nde taşkına neden oldu.

Erdem'den Kent Lokantası açıklaması... Erdem'den Kent Lokantası açıklaması...

Zonguldak engebeli bir coğrafyaya sahip. Alt yapının ne kadar önemli olduğunu gördük. Vatandaşlarımızı dere kenarlarında olmamaları gerektiğini söyledik. Araçların dere kenarlarından alınması gerektiğini söyledik. Hafif sıyrıklarla atlattık. Bu yılın ilk yarısında beklentinin üstünde çok fazla yağış aldık. Toprak suya doğdu. Heyelan riskleriyle de karşı karşıyayız. Bu tip iklim değişikliklerine hazır olmamız lazım. Seller yada su baskınları gibi bu tür doğal afetlere hazır olmamız lazım. Tedbiri elden bırakmamamız lazım. Dere ıslahının ne kadar değerli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bakanımızın saha ziyaretlerinde de bu dere ıslahının önemini bahsetmiştik. Yediemin otoparkının orada da arkadaşlarımız tespitler yaptı. Oradaki duvarlarla alakalı da yeni çalışmalar başlayacak. Özel Halk Otobüsleri bir ay içinde teslim etmeleri gerekiyor. O sürece içinde de bir sıkıtı olursa başkanlık makamı olarak 15 gün ek süre verme hakkımız var. 15 Ağustos itibariyle hizmete başlayacağını düşünüyorum.”

Editör: Abdullah KARABACAK