4 çocuk annesinin yürek burkan dramı... 4 çocuk annesinin yürek burkan dramı...

Zonguldak’ta STK ve odaların başkanları genelde uzun yıllar görevi devam ettiriyor. Tarihimizde, kendi istekleri ile görevi yeni kadrolara, yenilikçi düşüncelere bırakanların sayısı yok denecek kadar az!

2010 yılında 21 yıldır başkanı olduğu odayı, gerçekleştirilen olağan genel kurulda, kendi isteğiyle bırakıp, devreden başkan kim?

Son Genel Kurul’da yaptığı veda konuşmasında;

“5 yıl önce bu vedayı yapmayı çok istedim. Ama gerek odadaki arkadaşlarım, gerekse de diğer oda başkanı arkadaşlarım farklı gerekçelerle bu kararımı uygulamamı engellediler. Ama artık nöbeti devretmenin zamanı geldi. Çünkü bir makamı çok uzun süre işgal ederseniz statükocu olursunuz. Atılımcı, devrimci yanınız körelir. O makama sürekli yapışırsınız, sizden sonra kadro yetişmez. Oysaki esnaf hareketinde yeni kana, yeni kadrolara gerek var. Öte yandan bizler siyasi parti, sendika gibi kuruluşların başındakileri, ‘yahu bunlar ölünce mi gidecek?’ diye eleştirirken, kendimiz aynı konuma düşmemeliyiz. Önce üyelerime bunca sene bana katlandıkları için teşekkür ederim. Bundan sonrada odalarına ve yeni başkana sahip çıkmalarını istiyorum. Buranın bir hizmet kurumu olduğunu unutmayın. Siyasi görüşü, cinsiyeti, etnik yanı, meslek dalı ne olursa olsun üyelerimize eşit mesafede kalın. Her olayın siyasi bir yanı olduğunu unutmayın. Ama odaya girerken siyasi gömleğinizi dış kapıda bırakın. Geçmiş tecrübelerden yararlanın ama hep yeni, yaratıcı düşüncelerin peşinde olun” diye konuştu...

İpucu: Görevi devreden başkanın, başkanı olduğu odanın meslek gurubuna ait yazdığı bir meslek tarihi kitabı bulunuyor…

Zonguldak Nostalji